darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Askerlerinin cenazesi varken düğüne katılıp nikah şahidi olan paşa; Hulusi Akar kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın nikahında şahitlik yapan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, yurttaşlardan büyük tepki gördü. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde bir ilki gerçekleştirerek nikahta Erdoğan'ın yeni damadı Selçuk Bayraktar'ın şahidi olan Akar için istifa kampanyası başlatıldı. 

Hakkari'deki PKK saldırısında şehit olan askerlerin cenazesinin olduğu günde düğüne katılan ve nikah şahidi olmakta mahsur görmeyen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kim?

ABC Gazetesi Akar'ın geçmişini bir kez daha hatırlatıyor! 
 

NATO'CU GENERAL

Kayseri doğumlu Akar, askeri lise mezunu değil. Kara Harp Okulu'ndan mezun olan Akar, 30 yaşında kurmay oldu ve beş yıl sonra ABD Kansas'taki Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji'nden mezun oldu. 

Akar'ın geçmişindeki en tartışmalı noktalardan biri 1990-93 yılları arasında NATO’nun Napoli Karargahı’nda istihbarat subayı olarak görev yapmış olması. Çok kez NATO görevlerine katılan Akar, ABD Liyakat Madalyası'na layık görülmüştü.

ERDOĞAN DESTEĞİ

2013'de  kıdem açısından kendisinin önünde bulunan üç komutana rağmen (Yalçın Ataman, Servet Yörük, Bekir Kalyoncu)   Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na tartışmalı bir şekilde getirilen Akar'ın bu yükselişinin arkasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel vardı. 
 

BALYOZ'DAKİ ROLÜ

Hulusi Akar'ı tartışmalı bir noktaya getiren diğer olay ise Balyoz Davası. Hulusi Akar, Balyoz Davası sürecinde tutuklu askerlerin kaldığı Hasdal Cezaevi’nin de bulunduğu bölgenin, 3. Kolordu’nun komutanıydı. Savcılar bilirkişi raporu isteyince Akar’ın komutasındaki Binbaşı Ahmet Erdoğan görevlendirildi. “Deliller gerçekse bu bir darbe planıdır' şeklinde özetlenebilecek bir bilirkişi raporu yazan Erdoğan, Balyoz savcılarının eline önemli bir gerekçe verdi.
 

TÜRK ASKERİNE ÇIVAL GEÇİREN TABURUN KOMUTANINDAN MADALYA

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 sivilin F-16 bombardımanıyla hayatını kaybettiği katliamın komuta zincirinde de Hulusi Akar'ın adı geçiyor. Bunun yanında geçtiğimiz yıl ocak ayında NATO’ya sağladığı 'sıradışı katkılar’ gerekçesiyle Pentagon’un 'Liyakat Lejyonu’ madalyasını aldı. Akar'a madalyayı takdim eden kişi ise 2003'te Süleymaniye'de Türk askerinin başına çuval geçiren Albay Bill Mayville’in o dönemde komutanı olan ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno.

NOT: Haber hazırlanırken Gökçe Aytulu'nun 13 Ağustos 2015 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde  "Sivil görünümlü pragmatik paşa: Hulusi Akar" başlıklı yazısından da faydalanılmıştır. 

İlgili Haberler

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması

Politika

İyi Parti'den AKP kongresi kararı

Politika

Prof. Sait Yılmaz | İsrail'in şifreleri...