unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Atatürk Havaalanı saldırganı Ukrayna ajanı çıktı!

ABD'li bir yetkili, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının IŞİD'li terörist Ahmet Çatayev tarafından planlandığını söyledi. Çatayev'in, IŞİD'de üst düzeyde görevler üstlendiği belirtildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, ABD Kongresi üyesi ve İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul, 'Tek Kollu' lakabıyla bilinen Çatayev için "Pek çok kez Suriye'ye gitmiş ve örgütte savaş bakanlığında üst düzey operasyonları yönetmiş" dedi.

Öte yandan, Ukrayna'nın Odessa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze, Çatayev'in paralı muhbirleri olduğunu ve hükümete teröristlerle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

 Çeçen asıllı Rus vatandaşı Ahmet Çatayev'in, 2003 yılında İsveç’te silahlarla yakandığı ortaya çıktı. “Norveç’e balık tutmaya gittiği'ni ileri sürse de Çatayev, hapis cezasına çarptırılmış ve 1 yıl 6 ay hapis cezası almış. İsveç’e girişi 10 yıl boyunca yasaklanan Çatayev’in Avrupa’dan İslamcı savaşçı devşirdiği, silah taşıdığı ve en az 3 yıl Türkiye’de yaşadığı ileri sürülüyor.

MAHKEMEDE VERDİĞİ İFADE

Evrensel, 2003 yılında Avusturya’dan İsveç’in Trelleborg limanına araba vapuruyla giriş yapmaya çalışırken arabasının bagajında yedek tekere gizlenmiş silahlar bulunduğu için gözaltına alınan Çatayev’in polis ve mahkemede verdiği ifadelere ulaştı.
Buna göre, gümrük memurları, 3 Mart 2003'te Trelleborg limanında feribottaki bir arabanın içinde bulunan üç kişiden şüphelendikleri için arabada arama yaptı. Arabanın bagajında bulunan yedek tekerin röntgeni çekilirken tekerin içinden 3 adet 7.65 milimetre çapında otomatik ve yarı otomatik tabanca, 27 cm uzunluğunda bir susturucu ve 27 mermi çıktı. Bunun üzerine arabada bulunan Ahmet Çatayev, Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov gözaltına alındı.

ÇEÇEN İLTİCACILARA YARDIM EDİYORMUŞ!

Çatayev, polis ifadesinde Çeçenistan’ı terk etmeden önce Ruslara karşı verilen savaşa katıldığını, 2003 yılında Avusturya’ya gelerek iltica talebinde bulunduğunu ve talebinin kabul edildiğini söylüyor. Kafkasya İslam Emirliği lideri Dokko Umarov’un kendisini Batı Avrupa temsilcisi olarak atadığını ve görevinin Avrupa’da yaşayan Çeçen ilticacılara yardım etmek olduğunu ileri sürüyor.
Mahkeme tutanaklarında Çatayev’in evli ve üç çocuğu olduğu, sosyal yardım kurumlarından aldığı yardımlarla yaşamını sürdürdüğü bilgisi yer alıyor. Çatayev, duruşmalarda Çeçenistan’da yaşayan ve çok yoksul olan ailesine para gönderebilmek amacıyla Sajfodin adındaki bir tanığından 4 ila 5 bin avro borç almak için ve balık avlamak içn Norveç’e gideceğini anlatıyor.

İKİ KOLU YOK AMA BALIK TUTMAYA GİDİYOR

İfadelere göre, arabada bulunan Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov, Çatayev’in borç almak amacıyla gittiğini bilmediklerini, kendilerinin balık tutmak amacıyla Norveç’e gitmek istediklerini söylüyorlar.
Mahkeme tutanaklarında iki kolu olmayan Magomadov’un balık tutmaktan hoşlandığını ve bunun için Norveç’e gideceğini söylemesinin tuhaf olduğu belirtiliyor.
Çatayev, Avrupa’nın değişik ülkelerine seyahatler yaptığı için 2007 yılının ekim yında İbrahim Magomadov adlı arkadaşından Audi marka otomobilini ödünç aldığını ancak arabada çıkan silah ve mermilerden haberi olmadığını iddia ediyor. Magomadov’un  Çeçenistan’a geri dönüş yaparak Ramazan Kadirov liderliğindeki güçlere katıldığını söylüyor.

İSVEǒE GİRMESİ YASAKLANMIŞ

Gümrük memurları Çatayev’i gözaltına aldıklarında yanında bulundurduğu bir USB hafızayı ısırarak tahrip ettiğini fark ediyorlar. Çatayev, polis sorgusunda USB hafızada annesi ve kız kardeşinin başları açık ve ev giysileriyle çekilmiş resim ve filmleri olduğu için hafızayı kullanılmaz hale getirdiğini belirterek, “Eğer başka erkekler kadınları uygun olmayan giysilerle görürse kocaları anında onları boşar; kadınlar ailenin gurur ve şerefidir' diyor.
İdrisov ve Magomadov aleyhinde dava açılmıyor. Çatayev ise kaçak olarak İsveç’e silah sokma suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılıyor. Cezasının bitiminden sonra da sınır dışı edilmesi kararlaştırılıyor ve 10 yıl süreyle İsveç’e girişi yasaklanıyor.

3 YILDIR TÜRKİYE’DE

Soruşturma ve dava sürerken Emniyet Genel Müdürlüğü, davaya gizlilik koydu ve kamuoyuna açıklama yapmadı, Ancak İsveç Güvenlik Polisi’ne Çatayev ve diğer iki kişinin Çeçenistan’daki ayrılıkçı örgütlerin saflarına katılabilecekleri bilgisini iletti.
Çateyev’in Avrupa’daki Çeçenlere yardım değil, Dokko Umarov’a Avrupa’dan savaşcı devşirdiği tahmin edilmesine rağmen bu konuda bir soruşturma açılmıyor.
İsveç medyasında yer alan haberlerde 2010 yılında tekrar Çeçenistan’a dönen Çatayev, 2013 yılında bir çatışmada yaralanıyor ve bir ayağını kaybediyor. Çatayev’in 2012 ila 2015 yılları arasında da Türkiye’de yaşadığı belirtiliyor.

Kaynak: Sputnik ve EvrenselÇok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Güncel

Ankara'da 9'u polis 24 kişiye FETÖ'den gözaltı kararı

Güncel

Leyla cinayetinde yeni gelişme!

Güncel

ABD'li heyet Ankara'ya geliyor

Güncel

Danıştay 10. Dairesi kararını verdi: Munzur Vadisi'ne proje yapılamaz

Güncel

CHP'den, tren faciasını araştırma önerisi

Güncel

Tüfekle oynayan çocuk hayatını kaybetti

Güncel

TTB'den tüm hekimlere çağrı

Güncel

Avukat Hareketi, yeni sistemi tartışıyor

Güncel

AKP'den açıklama: Bedelliler 28 gün boyunca ne yapacak?

Güncel

Medya patronuna kendi kızını istismardan hapis!

Güncel

Avrupa Birliği'nden OHAL açıklaması

Güncel

MİT TIR'ları davasında tutuklama