Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

MHP'li başkan adayından rakiplerine: Elleriyle mezar kazmaya başlasınlar

Atatürk Havalimanı katliamının talimatını Çeçen Ahmet mi verdi?

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) 

İstanbul Atatürk Havaalanı’na Salı gecesi saat 22:00 dolaylarında gerçekleştirilen hem otomatik silahlı hem canlı bombalı eylemin planlayıcısının Çeçen kökenli  Ahmet Tschatajev (Çatayev) olduğunu İsveç gazetesi Expressen ileri sürüyor. Bu kişinin  İsveç’te 2008 yılında silah kaçakçılığından hakkında dava açıldığı ve ceza aldığı ortaya çıktı.

İstanbul Atatürk Havaalanı’na yönelik yapılan saldırıda 44 kişi yaşamını yitirmiş ve 236 kişi de yaralanmıştı. IŞİD terör örgütü tarafından yapıldığı sanılan saldırının ardından Çeçen kökenli Ahmet Tschatajev olduğu ortaya çıktı. İsveç’ten IŞİD İslami terör örgütüne dört yüzün üzerinde bir katılımın olduğu istihbarat raporlarında belirtiliyor.
IŞİD terör örgütüne Kafkaslardan, Afganistan’dan ve Orta Asya Türk ülkelerinden çok sayıda katılımın olduğu biliniyor. Çeçen kökenliler genellikle lider kadrosunda yer alıyorlar. 

IŞİD İslamı terör örgütü Türkiye’yi önemli ölçüde hedef seçmiş durumda. Bu seçimde Tayyip Erdoğan’ın izlediği Suriye politikalarının önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Erdoğan, Suriye’deki Beşşar Esad karşıtları olan dinci grupları desteklemiş ve yine bilindiği gibi el altında silah yardımında da bulunmuştur. Ortaya çıkarılan MİT TIR’ları bunun en canlı kanıtıdır.

Türkiye yanlış dış politikaların ve basiretsiz sözde devlet adamlarının faturasını ödemektedir. Görünen o dur ki, ödemeye de devam edecektir. Türkiye’nin hızlı bir biçimde ülkesindeki IŞİD  diğer dinci terör örgütlerinin sempatizanlarının ve yakın adamlarının listesini çıkarmak zorundadır.

Çeçen Ahmet Tschatajev adının ön plana çıkmasını İsveçli terör uzmanı Magnus Ranstorp; “Bu görüş oldukça mantıklıdır. O kişi Amerikan terör listesinde bulunuyor. O kişi üç farklı Çeçen grubundan birini yönetiyor. Aynı zamanda gerek Çeçenistan’dan gerekse diğer Orta-Asya ülkelerinden elemanlara sahip' yorumunu yapıyor.
İsveç’in güneyinde bulunan Ystad Mahkemesi’ndeki yargılanması sırasında Ruslar’a karşı savaştığını doğruladı. İsveç Gümrüğünden geçerken susturuculu bir otomatik silah, iki tabanca ve mermilerle yakalanan Ahmet Tschatajev ve iki arkadaşı 2008 yılında mahkemeye çıkarılmışlardı. Mahkeme bir yıl dört ay silah kaçakçılığından ceza ve on yıl İsveç’e girişini yasaklamıştı.

Ahmet Tschatajev’in mahkeme aşamasında 2003 yılında Avusturya’dan sığınma izini almış olduğu da ortaya çıkmıştı.

İlgili Haberler

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Biz de hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız

Dünya

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Dünya

Brexit 300 yıllık anlaşmazlığı yeniden alevlendirdi

Dünya

Orta Avrupa Üniversitesi, Avusturya'ya taşımaya hazırlanıyor

Dünya

Trump, Kelly ile çalışmaya devam edecek mi?

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'

Dünya

Suudi Kralı: Veliaht Prens 'insan kaynakları ve gençlerle' ilgilenecek

Dünya

Greenpeace aktivistleri, eylem yaptıkları gemide alıkondu