Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

'Atatürk, tarih değil gelecektir!'

Konferansta konuşan Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü, Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov, Atatürk'ün Türkiye için yaptıklarının aslında tüm dünya için örnek olduğunu ifade ederek; "Atatürk, tarih değil gelecektir" diye konuştu.

Atatürk'ün dünyaya kattığı değerler

Büyükçekmece Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında 'Atatürk’ konulu bir konferans düzenledi. Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Eski Başkanı ve Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov’un konuşmacı olarak katıldığı ’Atatürk’ konulu konferansta, Gazi Mustafa Kemal’in hayatı, Türk dünyası ve dünyaya kattığı değerleri anlatıldı. Konferansa Büyükçekmece Garnizon Komutan Per. Albay Caner Demirkol, ANAP eski milletvekillerinden Şamil Ayrım, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda dinleyici katıldı. 

unnamed-111.jpg

"Atatürkçülük bilim dalıdır"

Konferansta konuşan Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov, "Mustafa Kemal Atatürk, bu dünyanın en büyük liderlerinden. Bana göre Atatürk’ün gördüğü işlerin, kahramanlıklarının çok mükemmel bir tarihi hem de aynı derecede mükemmel bir felsefesi var. Türkiye Cumhuriyeti nasıl kuruldu ve Türk insanı bugünkü vatandaşlığını ve bugünkü devlet idareciliğini bugünkü entelektüel seviyesini nasıl elde etti. Bunlar büyük bir ilimdir. Sadece bir faaliyet değil bir kahramanlık değil geleceği yönelik bir düşünce sistemidir. Onun için de biz Azerbaycan’da Atatürk Merkezi olarak Atatürk’ü daha çok bu yönde, kültürel, felsefi bir bilim olarak, bir bilim dalı olarak araştırırız. Daha doğrusu birbiriyle ilgili bilimlerin, fenlerin bir yekünü olarak araştırırız. Ve, öyle bilirim ki biz burada haklıyız. Çünkü Atatürk’ün gördüğü işler, Atatürk’ün kurduğu büyük eser olan Türkiye Cumhuriyeti gelişmekte ve Atatürk’ün ideaları, Atatürk’ün tecrübesi de bütün dünya üzerinde etkisini göstermektedir" dedi.

Caferov, Atatürk'ün yaptıklarının sadece yaşadığı dönem açısından değil gelecek açısından da çok önemli olduğunu ifade ederek; "Atatürk'ün Türkiye için yaptıkları, Türk dünyası için yaptıkları aslında tüm dünya için örnektir. Bu açıdan Atatürk, tarih değil gelecektir" dedi. 

Nizami Caferov, Azerbaycan'da Atatürkçülüğün bir bilim dalı olarak kabul edildiğini okullarda ders olarak okutulduğunu da sözlerine ekledi.

unnamed-(1)-085.jpg

"Tüylerimiz diken diken oldu"

Azerbaycan’dan gelerek Atatürk’ü Büyükçekmecelilere anlattığı için Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov’a teşekkür eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Caferov, Atatürk’ü 10 başlık altında özetledi. Ve, en çok dikkatimi çeken husus 'Bizim okullarımızda Atatürk, bu şekilde bir bilim dalı olarak okutulur ve bizim bir numaralı kitabımız budur. Atatürk, bizim ebedi önderimizdir’ demesi tüylerimizi diken diken yaptı" dedi.

Konferans sonrasında ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Azerbaycan Atatürk Merkezi Genel Müdürü Nizami Caferov’a Atatürk'ün Nutuk'unu hediye etti.                                

 

İlgili Haberler

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi

Güncel

Anadolu Otoyolu Kaynaşlı-Abant kavşakları ulaşıma kapatıldı

Güncel

Kavala operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan 8'i serbest

Güncel

Gezi Parkı'nda 'Piyano çalan adam' lakaplı Alman müzisyen anlattı: İddiaların tümü saçmalık

Güncel

KESK'ten 'yoksulluk' mitingi

Güncel

Tepki çeken Atatürk heykelini savundu

Güncel

THY uçağında 'TNT' şakası

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı