YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Evetçiler umudunu Reisin şapkadan tavşan çıkarmasına bağlad

17.02.2017 06:44

Son dönemlerde Türkiye toplumunun ekstradan yaşadığı sıkıntılar, yaşanılan acı süreçler insana kararsızlığı, sıkıntıyı yeni ufuk açıcı deneyimlere dönüştürmesinin yolunu açtığını gösteriyor. Olumsuz deneyimlerden olumlu sonuçlar çıkarmamızın önünü açarak, birçok şeyin gurura dönüşmesinin kapısını aralıyor. İnsanlara Ben bu hukuk dışı, insani tüm değerleri yok sayan, demokrasinin olmazsa olmaz tüm değerlerini bir kenara iten bu tasarıya HAYIR diyerek ülkem adına bir şeyler yapıyorum" deme gururunu yaşatıyor.

Anayasa oylamasının gündemde olduğu yaşadığımız yakın süreç ve günümüz gerçekleri oylamada evet oylarının gün be gün düşmekte olduğunu gösteriyor. Bu durumu -kaçak saraya yapılan anketler de dahil- tüm kamuoyu yoklamalarında görmek mümkün.

AKP ve Erdoğan daha önce yaşadığımız 7 seçimde olduğu kadar rahat değil. Ülkede artık oyunu istediği şekilde kuramıyor. Önemli oranda inandırıcılığını yitirdi. Çaptan düşüyor. AKP içinde bir çok anlamda, özellikle kamuoyuna yönelik söylem konusunda ciddi sorunlar var. Bugüne kadar AKPye meşruluk kazandıran sağduyulu çevreleri kaybetti.

Beklendiği gibi son dönemde tüm muhalif güçlere yönelik olağanüstü baskı, şiddet, tutuklamaların da etkisiyle AKPnin toplum nezdinde kısmen hala var olan Mazlum görüntüsü Zalime dönüyor. Bu algı klasik AKP tabanında bile görülmeye başlıyor. Parti içinden bile buna karşı sesler yükseliyor.

AKP seçmeninde yorgunluklar görülmeye başladı. Anketlerin gösterdiğine göre bugüne kadar kadınlar içindeki AKP oyu yüzde 53e düşmüş durumda. Aynı eğilim gençlerde de yaşanıyor.

AKP; devleti devlet olmaktan çıkardı. Devlet çarkını trollerle yürütüyor. Bu dönemde halk çok yoruldu. Sürekli hareketlilik, çatışma hali var toplumda. Bu nedenle halk çok yoruldu. Kendisini bu gerginliğin dışında tutmak isteyenler bile bu ortamdan nasibini alıyorlar. Toplum huzur istiyor.

AKPnin iktidara gelmesinden bu yana ilk defa motivasyonu oldukça zayıf. Malına hiç güvenmemesine rağmen müşterisiyle pazarlık yapmaya çalışan tüccar görüntüsü taşıyor. Adeta sönmüş bir balonu şişirmeye çalışıyorlarmış izlenimi veriyorlar. Tüm umutlarını Reisin ortaya çıkıp şapkadan tavşan çıkarmasına bağlamış gözüküyorlar. AKP içinde tereddütleri olan, AKPye oy vermeyi düşünüp de bu tasarıya oy vermeyecek olan ciddi oranda bir kitle var. Hatta açık "evet" çalışması yapıp gerçekte "hayır" verecekte olanlar var. Bunu günlük yaşamda sık görüyoruz. Korkuyorlar. İş, ekmek kaygısı taşıyorlar. Bu yanıyla bu çevrelere dikkatle yaklaşmak, onların duyarlılıklarına seslenmek büyük önem taşıyor. Bunun tarihi bir fırsat olduğunu asla unutmamak gerekiyor.

Referandum yaklaştıkça baskının dozunun artacağını, tüm ülkenin adeta hapishaneye çevrilebileceğini, gözün görebildiği her yerde, her an, evet propagandasının yapılacağını, sağa, sola, karşıya baktığımızda, televizyonlarda aynı görüntüleri göreceğimizi asla unutmamak gerekiyor.

Bilmeliyiz ki, başarı kendiliğinden asla gelmez. Bilinçli, amaca yönelik, tüm hayır vereceklerin hassasiyetlerini gözeterek, önceliği sadece ortak başarıya vermekle ve çok çalışmakla gelir. Bireyi HAYIR demeye ikna etmenin evetten kolay olduğu böylesi bir dönem asla heba edilmemelidir.

HAYIR çıkması AKP iktidarının çöküş sürecinin başlangıcı olacaktır.

Eğitim