darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

ATV, ödüllü muhabirinin GTA 5 haberi için özür diledi

İktidara yakınlığıyla bilinen ATV, dünyaca ünlü oyun 'GTA IV’ün tank ve hava durumu gibi şifrelerini 'darbe talimatı’ zannetti. Konunun sosyal medyada viral olmasıyla haberi yapan muhabirden bir açıklama geldi, ATV de Ana Haber’de özür diledi.

Not defterinden çıkan 'şifreler’

Başarısız darbe girişiminin ardından Gülen Cemaati’nden birçok kişi, ifşa olma kaygısıyla Fethullah Gülen’e ait kitaplarını çöpe atmış, bu konu uzun süre gündemi meşgul etmişti.

ATV de 'Ana Haber’inde buna benzer bir 'özel haber’ yapmak istedi. 'FETÖ Kur’an-ı Kerimleri çöpe attı’ başlıklı haberde, darbe girişimindeki planların yazıldığı iddiasıyla çöpten çıkartılan bir not defteri gösterildi.

Ancak ATV’in 'darbe talimatları’ olarak gösterdiği notlarda, dünyaca ünlü bilgisayar oyunu 'GTA IV’ün şifreleri olduğu görüldü.

'Silah, zırh, hava durumu…’

Haberde notlar anlatılırken şu ifadeler kullanıldı: “Fethullahçı Terör Örgütü’nün çöplere bıraktıkları arasında ilginç notlar da var. İşte defterin arasında sanki darbenin bir şifresi var gibi. Üzerinde hileler yazıyor ama… Sağlık ve silah, sağlık ve zırh, hava durumu, helikopter, motor ve silah gibi darbe girişiminde kullanılan birçok şey de bu notlar arasında yer alıyor.'     

GTA’yı oynarken bu şifrelerle zırh kazanılabiliyor, helikopter ve silah gibi araçlar kullanılabiliyor ya da hava durumu değiştirilebiliyor.

'Örgüt oyunlar üzerinden mesajlaşıyor’

Haberin sosyal medyada hızla yaygınlaşmasıyla haberi yapan muhabirden bir açıklama geldi.

“FET֒nün savaş oyunları üzerinden gizlice mesajlaştıkları ortaya çıkmıştı. Bunun haberini geçtiğimiz hafta yapmıştık'diyen ATV muhabiri Özlem Aktay, kişisel Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Son yaptığımız haberde örgüt mensuplarının kaçarken çöpe bıraktıkları kitapların içinden başka bir oyunun şifreleri çıktı. O da bunlardan bir tanesiydi. Bunun üzerine diğer kitaplara baktık. Birçok kitaptan benzer notlar çıktı. Biz de örgütün başka oyunları da bu amaçla kullanmış olabileceğini düşünerek haberimizde buna da yer verdik. Bilginize.'

'Özür diliyoruz’

Konu hakkında ATV-A Haber ortak ana haber bülteninde açıklama yapan spiker Cem Öğretir, şunları söyledi: “Sırada bir özür var. Bu özür, dün akşam ana haberde yaptığımız bir hatayla ilgili. Hata muhabirle sınırlı kalmadı, editöryal kadro olarak bizim de dikkatimizden kaçtı. Haber yayınlanır yayınlanmaz hatanın farkına vardık. Kameralar önünde milyonlara hitap ediyoruz, işimizi yaparken hata yapmamaya azami özeni gösteriyoruz. 15 Temmuz’dan sonra daha yoğun çalışıyoruz. Yorgunluğun verdiği bir hata bu. Bu hatadan dolayı tüm izleyicilerimizden özür diliyoruz.'

'YILIN EN BAŞARILI AKTİF MUHABİRİ' ÖDÜLÜ SAHİBİ!

Atv Haber'de skandala imza atan Özlem Aktay, bir vakıf üniversitesi tarafından "Yılın En Başarılı Aktif Muhabiri" ödülüne layık görülmüştü!

İlgili Haberler

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya

Medya

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan 'hassasiyet' açıklaması

Medya

Erdoğan'ın 'boykot çağrısı' Uykusuz kapağında

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye, 'Oktar'a Allah'tan bilgi geldiği' sözleri sebebiyle ceza

Medya

Antalya'da genç gazeteciye saldırı!