darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

'Avukatlara keyfi gözaltı yapılıyor'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul ve Adana'da avukatların keyfi bir biçimrde gözaltına alındığını belirtti. CHP'li vekil, "Avukatların keyfi bir biçimde gözaltına alınması yetmiyor; savunmalarını üstleneceği arkadaşlarıyla da görüştürülmüyorlar'dedi. 

MECLİS'E TAŞIDI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Avukatlara yönelik son dönemde artan gözaltılar'ı Meclis'e taşıdı. Yarkadaş, KHK ile faaliyetlerine son verilen Halkın Hukuk Bürosu çalışanı ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Barkın Timtik'in gözaltında kötü muameleye uğradığını söyledi. 

Avukat arkadaşlarının gözaltındaki Barkın Timtik'in fotoğraflarını yayınladığını belirten Yarkadaş, "Kıraç Cemevi'nden gözaltına alınan Timtik', polis tarafından gözaltına alınıyor. Savcılığın gözaltı işleminden haberi ve bilgisi dahi olmuyor' dedi. 

BEKİR BOZDAĞ'A ÇAĞRI YAPTI
Barkın Timtik'in gözaltına alınırken, Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmadığını ve gözaltının keyfi bir biçimde yapıldığını belirten Yarkadaş, Bekir Bozdağ'ın bu keyfiliğe 'Dur' demesi gerektiğini belirtti. Avukat Timtik'in yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığını ve bu sırada plastik mermilere maruz kaldığını da belirten CHP'li Yarkadaş, "Kendisine polis aracında yumruk atıldığı yönünde iddialar da var. Bu olup biten, savunma hakkının gasp edilmesidir' diye konuştu. 

Timtik'in gözaltı sırasında çekilen ve dışarıya yansıyan fotoğraflarının 'korkutucu' olduğunu belirten Yarkadaş, "Avukat Timtik'e ters kelepçe takılıyor. Gözaltına alındıktan sonra avukatlarıyla günlerce görüştürülmüyor. Savunma hakkı açıkça gasp ediliyor' dedi. 

EVRENSEL'İN AVUKATINA DA KÖTÜ MUAMELE
Adana'da insan haklarına ilişkin davalara girmesiyle tanınan Evrensel Gazetesi'nin avukatlığını da üstlenen Tugay Bek'in de keyfi bir biçimde gözaltına alındığını belirten Yarkadaş, "Tugay Bek'e de ters kelepçe takılıyor ve darp ediliyor. Adalet Bakanı Bozdağ, siyasi fikirleri ayrı da olsa meslektaşlarına uygulanan bu kötü muameleye son verdirtmeli ve sorumlulardan hesap sormalıdır' ifadesini kullandı. 
 
YARKADAŞ, SORU ÖNGERİSİNDE ŞU NOKTALARA DİKKAT ÇEKTİ: 
1-      Avukat Barkın Timtik’in gözaltına alınma gerekçesi nedir?
2-      Avukat Barkın Timtik’in bir kısıtlama kararı olmamasına rağmen, avukatlarıyla 4 gün boyunca görüştürülmediği doğru mudur? Bunun sebebi işkence izlerinin tespitini engellemek midir?
3-      Avukat Barkın Timtik ile görüşmek için bekleyen avukatların karakol bahçesinden yaka paça sürüklenerek dışarı atıldığı doğru mudur?
4-      Avukat Barkın Timtik’in savcılığın haberi olmadan gözaltına alındığı doğru mudur? 
Doğruysa, bu hukuksuz gözaltını yapanlar hakkında idari işlem başlatacak mısınız?
5-      Yapılan uygulama avukatlara gözdağı verilmesini mi amaçlamaktadır?
6-      Avukat Tugay Bek’in ters kelepçe takılarak, darbedildiği doğru mudur?
7-      Ters kelepçe uygulaması insan hakları ihlali değil midir? Ters kelepçe uygulamasını yapan kolluk kuvvetleri hakkında idari yasal işlem başlatılacak mıdır?
8-      Avukat Barkın Timtik ve Tugay Bek’in gözaltında tutuldukları esnada basına yansıyan fotoğraflarında yüzünde morluklar olduğu ve şiddet gördükleri gözlenmektedir. Avukatlara gözaltında işkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa, Anayasanın 17.maddesini ihlal eden kolluk kuvvetleri hakkında işlem başlatılacak mıdır?

İlgili Haberler

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'