Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Aydınlanma Hareketi'nden Diyanet'in işlediği suça karşı hukuki girişim

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlemeye hazırlandığı "Tarikatlar ve Cemaatler Buluşması"na karşı hukuki girişimde bulunacak. 

Aydınlanma Hareketi tarafından yapılan açıklamada, "Bir anayasal kurumun yasa dışı cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz" denildi.

Aydınlanma Hareketi'nin açıklamasında şöyle denildi: 

 

"Diyanet İşleri Başkanlığı, politik ve yönetimsel alanlara müdahil olmanın peşindedir. Diyanet yöneticilerinin 26 cemaat ve tarikat lideriyle ön görüşme yaptığı haberlerde yer aldı. Fethullah Gülen cemaatinin darbe girişiminden sonra, aslında 30 Kasım 1925 tarihli ve 677 Sayılı Tekke ve Zaviyeler İle Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar İle Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile fiziksel mekanlarını kaybeden, ancak toplumsal yaşam içinde varlık ve etkilerini sürdüren tarikat ve cemaatlerin neler yapabileceğini gören AKP, bu kez gardını yüksek tutmak ama aynı zamanda Fethullah Gülen cemaatinden boşalan alanları nasıl ve kiminle dolduracağını belirlemek adına, anılan yasa dolayısıyla hukuksal kimliği olmayan, yasa dışı kimi gruplarla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile bağlantıya geçmenin peşindedir. Amaçlanan, haberde geçen tarikat ve cemaatlerin biatlerini sağlamak, kontrol altında tutmak, gerektiğinde de nereye kadar kullanabileceklerini saptamaktır.

Bir anayasal kurumun yasa dışılığı yukarıda açıklanan cemaat ve tarikatlarla bu şekilde bağlantı kurmak istemesi öncelikle varlığını borçlu olduğu anayasanın laiklik ilkesi ile bağdaşmaz. Yine, belirtilen ilkeler çerçevesinde bir toplantı yapmak üzere böylesine bir ön görüşme yapılmasının gereği, anlamı ve amacı yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu toplantının yapılması konusunda bağlı olduğu üst kurumdan bir telkin, öneri ya da talimat alması büyük olasılıktır. Böylelikle hükümet hem varlıklarına göz yumduğu yasa dışı oluşumlara meşruiyet sağlamış, hem kendisine bağlamış, hem de gözdağı vermiş olmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın anılan eylem ve amaçlarına ilişkin Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi çağrıcılarından Av. Özlem Şen Abay, Diyanet İşleri Başkanlığı'na gerekli soruları yöneltmiştir. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi hukuk komisyonu gelişmeleri takip etmekte olup, Diyanet'ten gelecek yanıtlara göre gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır."

 

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi

Güncel

Anadolu Otoyolu Kaynaşlı-Abant kavşakları ulaşıma kapatıldı

Güncel

Kavala operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan 8'i serbest

Güncel

Gezi Parkı'nda 'Piyano çalan adam' lakaplı Alman müzisyen anlattı: İddiaların tümü saçmalık

Güncel

KESK'ten 'yoksulluk' mitingi

Güncel

Tepki çeken Atatürk heykelini savundu

Güncel

THY uçağında 'TNT' şakası

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül