darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Aydınlık'tan 14 Ağustos'ta ikinci darbe iddiası

Aydınlık gazetesi  bugünkü "14 Ağustos'un Sırrı" manşetinde, Cemaat'in '14 Ağustos'u bekleyin' mesajlarının sırrının ortaya çıktığını belirterek, "40’ın üzerinde AKP milletvekilinin o gün istifa ederek ikinci bir 'darbe' girişiminde bulunmayı planladığı öğrenildi." diye yazdı.

Aydınlık'ın haberine göre, 15 Temmuz'dan başarısız çıkan Cemaat, ikinci bir girişim için "siyasi ayağı"nı devreye sokacak. Bu girişim için de AKP’nin kuruluş yıldönümü olan 14 Ağustos gününü seçecek. Plana göre Abdullah Gül’e yakın milletvekilleri ile parti içinde kendini gizleyen 40'ın üzerinde milletvekili AKP'den istifa edecek.

Planlanan iç darbenin liderlerinden birinin Abdullah Gül olduğu öne sürüldü. Toplu istifayla hükümeti zora sokmayı hedefleyen plandan Tayyip Erdoğan'ın haberdar olduğu da öğrenildi. Öte yandan Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ın yakın çevresine “Üstümüze geliyorlar, bu işten başımız yanacak' dediği ifade edildi.

ABD/Cemaat darbe girişiminin başarısızlığa uğramasından sonra sosyal medyada “14 Ağustos’u bekleyin' mesajı yayıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da 14 Ağustos mesajlarına dikkat çekti. Erdoğan yaptığı açıklamada,“Yaşadıklarından ders almayıp hala şu günü, bu günü bekleyin diyorlar. Şimdi 14 Ağustos’u bekleyin diyorlar. Biz namert değiliz, mertiz. Attıkları her adım, onları daha da aşağıya çekiyor. Yedikleri darbe onları daha da ifşa edecek. Milletimiz onların boylarının ölçüsünü aldı. Ölçtük, boyları ne kadar belli' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da 2 Ağustos’ta CNN Türk’e yaptığı açıklamada, 14 Ağustos iddiasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Kimin yarına çıkacağı, çıkmayacağı onun kararıyla olmuyor. Yani bu bir tehdittir. Bu bir suçtur. Bu hedef göstermektir. Dolayısıyla zaten işlediği suçların haddi hesabı yok. Bir de bu üzerine ilave olmuş oldu. İstediği kadar tarih versin. O tarih verirse bizim de verecek cevabımız var. 15 Temmuz'da da çok kendilerine güvendiler, çok ümitlendiler. Onların sırtını sıvazlayanlar da çok gaz verdi. Ama onların hesap edemediği bir şey oldu. Bu büyük millet, bütün hesapları altüst etti. Dolayısıyla bu ve buna benzer tehditlerin hiçbirine 'bu önemsizdir'demeyeceğiz, demiyoruz. Bunları dikkate alıyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Zaten tehdit, tehlike devam ediyor derken kastettiğim de budur. Bunun illa tekrar silahlı darbe girişimi şeklinde olması gerekmiyor. Başka türlü. Ülkede karışıklık çıkarmak, bu karışıklıktan yararlanmak suretiyle yarım kalan emellerini gerçekleştirmek isteyebilirler.'

AKP’DE CEMAAT AYAKLANMASI

Aydınlıkın iddiasıra göre, Cemaat'in gündeme getirdiği 14 Ağustos’un sırrına anlaşıldı. Edinilen bilgiye göre AKP’nin kuruluş yıldönümü de olan 14 Ağustos günü, Abdullah Gül’e yakın AKP milletvekilleriyle AKP içinde kendini gizleyerek milletvekili olan Cemaatçiler istifa edecek. Sayıları 40’a aşan bu ekibin istifasıyla AKP TBMM’deki çoğunluğunu kaybedecek. Cemaat bu yolla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’yi zor duruma sokarak durumunu kurtarmaya çalışacak.

BU DA ABD PROJESİ

Bu planın da bir ABD projesi olduğunu kaydeden kaynaklar, darbe girişiminin önlenmesinin ABD’yi zor durumda bıraktığını vurgulayarak, “ABD bir kamikaze dalışı yapma kararı almış görünüyor. Başarı şansı sıfır olsa bile Türkiye’de kargaşalık yaratmak için düğmeye basmış durumda. Ancak plan açığa çıktı' dedi.

ERDOĞAN ÖNLEMİ

Bu arada planın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından da öğrenildiğini ifade eden kaynaklar, Erdoğan’ın 14 Ağustos planını öğrenmesinin ABD ve Cemaat'in planlarını bozduğunu söyledi. Erdoğan’ın da önlemini aldığını vurgulayan kaynaklar, Başbakan Yıldırım’ın televizyonlarda yaptığı açıklamaları işaret etti.

Bu arada Erdoğan’a yakın AKP’liler, Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ın yaptıkları görüşmede“Üstümüze geliyorlar, bu işten bizim de başımız yanacak' dediklerini bildirdi.

İlgili Haberler

Medya

Antalya'da genç gazeteciye saldırı!

Medya

Habertürk'te üst düzey ayrılık

Medya

Hürriyet yazarından Rıdvan Dilmen'e sert sözler: ‘Şeytan' kardeşim...

Medya

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Medya

Sözcü gazetesine zam geldi

Medya

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Medya

Fox Haber'de 3 ayrılık birden

Medya

Kötü giden ekonominin ardından yeni bir ekonomi kanalı kuruluyor: Bakın yönetiminde kim var...

Medya

Ahmet Hakan'dan Erdoğan'ın NYT'ye yazdığı makaleye dair 'vatan haini' değerlendirmesi

Medya

Deniz Çakır, o diziden ayrıldı: Omurgalı bir birey olmanın erdemiyle

Medya

Kemal Özer'in tutukluluğuna devam kararı verildi

Medya

Ertuğrul Özkök: Hürriyet'in başlığı mı doğru, Cumhuriyet'in mi...