unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Azazil Büyü 2 korkutmak istemiyor!

ALİ RIZA ÖZKAN
Öncelikle, Azazil Büyü 2’nin seyircisini korkutmak amaçlayan bir film olmadığını tespit etmek zorundayız! Korku sinemasını hafife alanların “el çabukluğu marifet' anlayışıyla ortaya çıkardığı bir film değil, Azazi Büyü 2. Tam tersine, film ekibi sanırım projelendirme aşamasından itibaren, nasıl bir film ortaya çıkacağını biliyordu.

Sanırım bu iddiama başta, filmin hikâyesinin “yaşadığı gerçek olaylardan kurgulandığı' iddia edilen “metafizik uzmanı Salih Memişoğlu' olmak üzere, film ekibinden kimse itiraz etmez. Çünkü, öncelikle neden bu filmin gelirinin Antakya’ya yerleştirilen Suriye’li mülteci çocuklara yönelik çalışan Dünya Şehit Çocukları Vakfı’na bağışlandığını ve film, vakıf ve Suriye savaşı arasındaki ilişkiyi korku sineması adına açıklamaları gerekecekti.

Ama isterseniz, önceliği filmin hikâyesine verelim, sonra Suriye’de sürdürülen kirli savaşın Azazil Büyü 2 ile ilişkisini mercek altına alırız.

Samanyolu filmleri kıvamında bir film

Başarılı bir iş hayatı olan Sedat, kendisine yaklaşan bir kız tarafından “avlanır' ve aile düzeni bozulur. Ama, aynı anda küçük kızının lösemi olduğunu öğrenir ve evine döner. Kızını tedavi eden doktor, karısının anlamsız hareketlerini anlamlandırır ve Sedat’a Rahman adında bir hocayı tavsiye eder! Sedat, sonunda anlar ki, öz annesi karısına büyü yaptırmıştır ve Azazil karısının bedenini ele geçirmiştir.

Samanyolu/Kanal 7 gibi televizyon kanallarında gösterilen ve insanları sözüm ona terbiye etmeye yönelik filmler kıvamındaki hikâyesi ve görselliği ile 'Azazil Büyü 2’, bizde korku ögesini, kendince yapmaya çalıştığı propaganda için kullanıyor izlenimi yarattı. Korku sinemasının görselliğinden uzak, insanı korkutan unsurları göz ardı eden ve tamamıyla terbiye, ders vermeye odaklanan bir filmin korku sineması kategorisinde sunulması, niyetten bağımsız olarak, en azından ne yaptığını bilmemek, anlamına gelir.

Dünya Şehit Çocukları Vakfı ve Azazil Büyü 2

Sanatsal olarak korku sineması düzleminde kabul edilebilecek bir unsurunun olmayışı bir yana, Azazil Büyü 2’nin dikkat çekici bir yanı da, gelirinin Dünya Şehit Çocukları Vakfı’na bağışlandığının açıklanmış olması. Yönetmen Karar gazetesinde, bizzat Salih Memişoğlu ise kendi resmi sitesinde duyurmuş bu bağışı.

İsmail Yıldırım ve Hamdi Kalyoncu ile birlikte kendisinin de mütevelli heyetinde yer aldığı Dünya Şehit Çocukları Vakfı’nın ne iş yaptığını eminim ki, pek çok okuyucu merak ediyordur. Söyleyelim: Hatay’da Suriye’li çocuklara yönelik bir okul işletiyor. Metafizik uzmanı olarak tanınan birisinin Hatay’da okul yaptırma işine soyunması, korku filmi çektirmesi ve gelirini de bu okula bağışlayacağını açıklaması epeyi yüklü bir haber potansiyeli taşıyor. Ben konuyu burada bırakıyorum. Umarım, haberin kokusunu alan gazeteci arkadaşlar konuya eğilirler.

25746901651_774e8d13db_o-(1).jpg

Korku sineması nereye?

Yerli korku sinemamız şaşırtmaya devam ediyor. Yıl başından bu yana gösterime giren  6 korku filminin hiçbirisi 100 bin seyirci bandını aşamadı. Baskın: Karabasan (67.100), Çağrılan (30759), Ceberrut (11.849), Mel-Un (9.655) ve Naciye (1.494) korku sineması adına korkutan bir geleceğin habercisi gibi. Bu hafta gösterime giren 'Azazil Büyü 2’nin sürpriz yapıp bu trendin dışına çıkması çok zor görünüyor.

2015’de gösterime giren 24 korku filminin yarısından fazla bir sayıda gişede zarar ettiğini hatırlarsak, korku sinemamızı bu yıl da aynı durumu yaşayacağını gösterime giren filmlere bakarak rahatlıkla iddia edebiliriz. Anlaşılan o ki, ne işin ticari boyutunda duran dağıtımcı ve yapımcılar ve ne de sanatsal yaratıcıları olarak yönetmen ve senaristler bu kötü gidişatta kendi sorumluluklarını masaya yatırmak niyetinde değiller. Tersine, öğrenebildiğim kadarıyla, bu yıl çok daha kötü korku film örnekleri izleyeceğiz.

Korku sinemasının gelişme potansiyelini keşfedip, doğru bir yol haritası çizerse çok daha büyük seyirci kitlesine ulaşma olanağına işaret ettiğimde, beni okuyanlar, korku sinemasının yönetmenleri, senaristleri, yapımcıları değil de, kendilerine kısa yoldan para kazanma alanı arayan fırsatçılar olmuş, diye düşünüyorum.

25253586430_b7e69f11f7_o.jpg

Azazil Büyü 2

Yönetmen: Mustafa Özen

Senarist: Murat Gürvardar

Müzik: Serkan Ayman

Görüntü Yönetmeni: Haluk Erkan

Oyuncular: Sertan Erkaçan, Tuğçe Kurşunoğlu, Ayça Kuru, Bedia Ener Öztep, Murat Ercanlı, Zülal Memişoğlu, Zümre Yalçınkaya

Türkiye, 2016, '87Çok Okunanlar

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

'Meral Akşener istifa etti' iddiası

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Kadir İnanır'dan sinemaya veda

Kültür Sanat

Ünlü senarist hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Hint ve Türk vatandaşları Bollywood filminde buluştu

Kültür Sanat

Erdemit'te ikinci kitap fuarı başlıyor!

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

Netflix'den yeni bir bilimkurgu: Nightflyers

Kültür Sanat

2018 Homeros ödülü Haluk Şahin'e verildi

Kültür Sanat

Sinemalarda bu hafta: 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

1700 yıllık bir Aristokrat

Kültür Sanat

Eski bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Kültür Sanat

Mayakovski 125 yaşında