darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Baba Zula’dan İsrail’i boykot çağrısına cevap

Kültürservisi.com'da yer alan habere göre grup yanıtında, “Herhangi bir ülkede çalmak o ülkenin politikalarını desteklediğimiz anlamına gelmez' dedi.BDS Türkiye, Baba Zula’yı 23-25 Haziran tarihleri arasında İsrail işgali altındaki Golan’da düzenlenecek Sun Beat Festival’i boykot etmeye ve takipçilerini de #GolanİşgalAltında ve #BabaZulaGolandaÇalma etiketleriyle paylaşım yapmaya çağırıyordu. Mektupta şu ifadeler öne çıkıyordu:

“Yine Twitter hesabınızdaki bazı ifadelerinizde, daha iyi bir dünya için müziğinizle savaşacağınızı ve mücadele edeceğinizi okuyoruz. Sizin politik konulardaki hassasiyetlerinizi de biliyoruz ve size bu festivale katılmama çağrısı yaparken, tam da bundan dolayı ciddi bir umut besliyoruz. Evet, müzik pek çok şeyi değiştirebilir. Bir konserde söylenen bir söz, ezilenler ve sömürülenler için çalınan bir ezgi, yeryüzünün lanetlilerinin mücadelesinde çok ciddi bir cephane olabilir. Ama Sun Beat Festivali’nde değil! Çünkü, 68 yıl önce topraklarından kovulmuş, bu kadar uzun zamandır mülteci olarak yaşayan, tepesine bomba yağdırılarak öldürülen halk, yani Filistinliler (kendilerine destek veren Yahudi kardeşleriyle birlikte), kültürel alanda bir boykot çağrısı yapıyorlar. Bizim çağrımız da bu çağrının bir parçası.'

Grup tarafından Kültür Servisi’ne yapılan açıklama şöyle denildi:

“Müzik susturulamaz
İsrail hükümetini ve davranışlarını onaylamıyoruz. Aynı zamanda Amerika, Rus, Çin ve kendi hükümetimizin de pek çok davranışını onaylamıyoruz. Herhangi bir ülkede çalmak o ülkenin politikalarını desteklediğimiz anlamına gelmez. Bize göre dünyada bozuk, erkek egemen, homofobik ve kirli bir düzen hâkim ve demokrasi ile yönetilmiyoruz. Biz bu çarpık düzen ile mücadele etmek istiyoruz ve bu mücadelemiz müzik ile sürecektir. Boykot yalnızca müzikle olmaz, milyarlarca dolarlık silah anlaşması yapan hükümetleri ve firmaları boykot ederek olur. Ayrıca, sahne aldığımız festival devlet destekli bir organizasyon değildir, kendi ülkelerinin politikalarına muhalif insanlar tarafından düzenlenen bağımsız bir festivaldir.
Müzik yalnızca eğlence değildir.
İfade özgürlüğü sanatın ve bireyin varlığının anlamıdır. Müziğimizi dinleyenler nasıl bir dünya hayalinde olduğumuzu bilirler.
20 yıldır dünyada 45’ten fazla ülkede konser verdik ve tüm konserlerimizde olduğu gibi gelecekte de barış özgürlük ve eşitlik mesajımızı müzikle vereceğiz!'

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık!

Kültür Sanat

50 bin toplu iğne ile hayat bulan tablolar

Kültür Sanat

Edremit'te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem'le dayanışma

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...