darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Bakan Bozkır'dan vize açıklaması

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye vize muafiyetinden çekilme kararı alacakları iddiasıyla ilgili olarak "Böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü bu karar, 28 ülkenin bulunduğu bir ortamda oy birliğiyle alındı. Dolayısıyla alınan bu siyasi karardan çekilme söz konusu olmaması gerekir. Şuanda da böyle bir belirti yok zaten" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, TÜSİAD'i ziyaret etti. Bakan Bozkır, bu sabah TÜSİAD'ın Tepebaşı'ndaki binasında Başkanvekili Ali Koç tarafından kapıda karşılandı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Bakan Bozkır ve Koç basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AB'NİN DEĞERLENDİRECEĞİ BİR HUSUSTUR

AB - Türkiye anlaşmasının AB tarafından gerekirse askıya alınabileceği iddialarıyla ilgili bir soruya AB Bakanı Bozkır, "AB'nin kendi içinde nasıl bir karar alacağı, AB'nin kendi içinde değerlendireceği bir husustur" dedi.

Bozkır, "Bizi ilgilendiren durum, AB zirvesinden alınmış bir karar var. Bu 7 Mart ve 29 Kasım zirve bildirileri 18 Mart zirve kararıyla hukuki bir ivme kazanmıştır. Orada yazılanlar, Türkiye ile AB arasındaki mutabakatın ana unsurlarını teşkil eder. Dolayısıyla AB'nin kendi içinde alacağı kararlar, AB'nin kendi içinde aldığı kararlar olarak addedilir. Bu bir pakettir. Ve bu paketin birçok unsuru var" diye konuştu.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR

29 Kasım zirvesiyle beraber Türkiye'nin kendisini AB ailesine daha yakın hissetmeye başladığını söyleyen Bozkır, " Çeşitli ekonomik enerji platformları, siyasi platformlar ortaya çıkmıştır. Fasıl açılmaya başlanmıştır ve vizenin kalkma tarihi de, 2017 yılının sonundan önce bu yılın sonuna, sonra da hazirana çekilmiştir. 3 milyar Euro Suriyeli kardeşlerimize yardım için AB'nin taahhüde vardır. Ve onun dışında da düzensiz göçün, tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacak mutabakat ortaya çıkmıştır. Ve Türkiye kendi üzerine düşenlerin tamamını yerine getirmektedir. Bu paketin AB'yi ilgilendiren bölümlerinin yerine getirilmesi de, AB'nin üzerine düşen bir sorumluluktur. Şuana kadar ne AB ne Türkiye bu işleyen mekanizmalarda herhangi bir eksik davranış içinde olmamıştır. Bundan da çok memnunuz" diye konuştu.

EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ

Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel ve AB liderlerinin yarın Gaziantep'te bir araya geleceklerini hatırlatan Bozkır, "4 Mayıs'ta komisyon, vizenin kalkma tarihiyle ilgili bir rapor yayımlayacaktır. Türkiye üzerine düşenleri ay sonu itibariyle yerine getirecektir. Şuanda başka bir senaryo yoktur. Bu senaryo üzerinde emin adımlarla yürüyoruz" dedi.

28 ÜLKENİN OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye vize muafiyeti konusunda geri çekilme hazırlığında olduğu iddialarına da yanıt veren Bakan Bozkır, " Böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü bu karar, 28 ülkenin bulunduğu bir ortamda, ayrıca parlamento başkanı Schulz'un, komisyon başkanı Juncker'in ve konsey başkanı Tusk'un bulunduğu bir ortamda konuşuldu, kararlaştırıldı ve 28 ülkenin oy birliğiyle katıldığı bir zirvede de AB müktesebatı haline geldi. Dolayısıyla alınan bu siyasi karadan çekilme söz konusu olmaması gerekir. Şuanda da böyle bir belirti yok zaten" dedi. Bozkır, kriterler tamamlanabilecek mi sorusuna da, " 72 kriterin tamamı Mayıs ayının başından önce tamamlanacak" yanıtını verdi.

ORTAK ZEMİN OLUŞTURDUK

Ziyaretiyle ilgili de konuşan Bozkır, TÜSİAD'nin Türkiye'nin çok önemli bir kuruluşu olduğunu söyleyerek, "TÜSİAD, AB sürecinin başından itibaren bugünlere gelinirken sürekli olarak destek vermiş ve kendi imkanlarını da bu sürecin ilerlemesi için kullanmış önemli bir kuruluşumuzdur. Bugün çok ciddi görüşmeler yaptık. Süreç nasıl işliyor, vize konusunda ne adımlar atılıyor? İngiltere'nin çıkması durumu, gümrük birliğinin güncellenmesi, Kıbrıs müzakereleri, fasılların açılması gibi çok önemli konularda görüş teatisinde bulunduk. Benim açımdan yararlı oldu. Önümüzdeki dönemde birlikte atacağımız adımlar bakımından da, bir ortak zemin oluşturduk" dedi.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı