Bu sözlerini sakın unutma Cem Küçük

Dün gazeteye, hem referandum sonuçlarını takip etmek hem de destek olmak amacı ile bir dostum uğradı. Mücadelenin her dönemecinde, kafamı çevirdiğimde yanımda bulabildiğim, yorulduğumda yanında soluklanabildiğim, genç, akıllı, iyi yürekli ve güzel bu insanla şaibeli referandumun sonuçlarına ilişkin ortak tepkimiz, başkanlık anayasası denen deli gömleğinin, bu halk tarafından yırtılıp atılacağı yönündeydi.

Sonra sokağa çıkan insanlardan, Türkiyenin çeşitli yerlerindeki eylemlerden haberler düşmeye başlayınca, heyecanlandık, umutlandık, mutlu olduk…

Onca olanağa, paraya, medya gücüne, manipülasyona, şaibeye rağmen üstelik OHAL koşullarında yapılan bir referandumda alıp alacakları oyun ancak o da ittire, kaktıra yüzde 51lik bir dilime denk düşmesi, umut etmek için yeterlidir. Burada kof bir hayalcilikten bahsetmiyoruz yalnız. Umudun insanın katili olması önermesini de reddederek tabi. Örgütlü gücümüze yaslayacağımız, bu ülkenin hafifsenmemesi gereken ilerici birikimi üzerine inşaa edeceğimiz bir umuttan söz ediyoruz. Gerisi inanın çok kolay. 

15 yıllık bu gerici dönüşüm -referandum sonuçları da göz önünde bulundurulduğunda-, yeni bir Cumhuriyet talebi ve iddiası ile karşılarına dikilecek bir direnç odağına karşı kaybedebilir ancak. AKP iktidarı tarafından dayatılan, Amerikancı, gerici, piyasacı, emperyalizme göbeğinden bağımlı bu tabloyu tersine çevirecek olan, emekçi halkın kendisidir yani. 

Referandumun ülke gündeminin göbeğine yerleştiği günlerden, 17 Nisan akşamına kadar geçen süreci gözümüzün önüne getirdiğimizde, karşımızdaki pespayeliğin tarifini yapabilmemiz zor bizler açısından. Hani insanın düşmanı bile akıllı, ilkeli olsun diye bir temenni vardır ya, işte o temenninin ne kadar haklı olduğunu anlamamızı sağlayan bir süreç işte. Cem Küçükü, bu ülkenin yurtseverlerine, cumhuriyetçilerine, emekçi halkına karşı sarf ettiği Evet kazandı ama savaşa hazır olun cümlesini unutabilir miyiz örneğin.

15 yıllık gerici dönüşümün faturasını bizler öderken; sağlık politikaları nedeni ile hastane kapılarında ölürken örneğin, ya da ne bileyim tarikat yurtlarında çocuklarımıza onar onar tecavüz edilirken, misal sokak ortasında eski kocamız tarafından vahşice öldürülürken, patronların cebi daha çok dolsun diye Somada Ermenekde yerin yedi kat dibine gömülürken, görevimizi yaptığımız için cezaevlerine tıkılırken, bu gidişe hayır dediğimiz için Cem Küçük bize savaş açıyorsa, kusura bakmasın ama kabulümüzdür. 

O yüzden bu sözlerini sakın unutma Cem Küçük…

Bizler, bu yolun galibi olan mağluplar yani, yani savaşı kaybedip mücadeleyi kazananlar, yeni bir Cumhuriyet talebi ve iddiası ile karşına dikildiğimizde bu sözleri hatırlatacağız tekrar sana.

Artık öyle kolay değil.

Artık o kadar ucuz değil çünkü…

 

YAZARLAR