darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Bakan Işık açıkladı: Mezun teğmene yıldız yok

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşarak, TSK'nın yapısındaki köklü değişiklikler, asker-sivil ilişkileri, askeri okulların kapatılması ve atılacak yeni adımlara ilişkin konuştu.

HaberTürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, Işık'ın anlattıkları şu şekilde:

'İSTİHBARATÇI DEĞİL'

(Darbe girişimi öncesi MİT'i uyaran binbaşı) "O binbaşının ismini açıklamak doğru değil. Darbe teşebbüsünün ihbar edilmiş olması önemli. Darbeciler, "Bu akşam çok önemli bir görev var" diyerek binbaşıyı çağırıyorlar. "3 helikopterle MİT'i basacağız ve MİT Başkanı'nı alacağız" diyorlar. Binbaşı "Dışarıdan geldim, üstümü değiştireyim" diyor, saat 14.30 civarı. Hemen MİT'e geliyor. Tahminim o da darbeyi bilmiyor, çok önemli bir operasyon olduğunu söylüyorlar. Binbaşı MİT'e çalışan bir istihbarat elemanı değil. Kendi rızasıyla gelip söylüyor."

GÜÇ DENGESİ

"Dünyada elinde silah bulunduranlarla ilgili en temel endişe kaynağı darbedir. 98 ülkede fiili olarak gerçekleşen darbe sayısı 216. Siz bütün gücü bir tek kişide toplarsanız, o kişinin en küçük olayda "Bunlar yanlış yapıyor, düzelteyim" demesini engelleyemezsiniz. Gücün dengelenmesi için tek bir merkezde toplanmasını önlüyoruz. Hiçbir şekilde askerin asli görevinde emirkomuta zinciri bozulmayacak."

'GENELKURMAY'A SORUYOR'

"Bakanlığımda idari kadroda hemen hemen hiç sivil yok. Müsteşarım korgeneraldi, emekli oldu. Talimat veriyorum, gidiyor Genelkurmay İkinci Başkanı'na soruyor; talimat alırsa yapıyor, alamazsa benim talimatımın neden yapılamayacağını bana anlatıyor."

DIŞARIDAN GELEN ÖĞRENCİLER

(Askeri liselerin kapatılması) "2000- 2007 arasında askeri liseyi kazanan öğrencilerin bin 598'i ortaokul birinci sınıfı dışarıda okumuş. Hiçbiri SBS'ye ve TEOG'a girmemiş. Böyle bir tuhaflığı yöneticilerin görmemesi kabul edilebilir mi? 2000- 2014 arasında çan eğrisi yok, herkes çok iyi öğrenci. Bir sınavda tam veya tama yakın soruyu doğru cevaplayan öğrenci sayısı 419, diğerinde 700 küsur. 2014'te 2, 2016'da 6 kişiye düşüyor. ÖSYM'deki değişiklikten sonra sorular çalınamadı. Ama vazgeçmeyip en iyi öğrencileri bu kez mülakatta elemişler."

'KULELİ OTEL OLMAZ'

(Kapatılan askeri liselerin binalarının ticari işletme olacağı iddiaları) "Hükümetimizin gündeminde şu anda böyle bir şey yok. Belki daha farklı bir amaçla kullanılabilir. Her olayı bir ranta bağlayarak değersizleştirmek doğru değil."

'MEZUN TEĞMENE YILDIZ YOK'

"Bu yıl teğmen çıkacak çocuklara yıldız takamıyoruz. Eldeki tüm veriler bunların büyük bölümünün bu yapıdan (FETÖ) olduğunu gösteriyor. Sivil hayatta kendilerine bir yol çizmek durumunda olacaklar. Asteğmenlikten tezkere bırakmayı bu sene çok daha yoğun uygulayabiliriz, teğmen ihtiyacını karşılayabilmek için. Sözleşmeli teğmenleri sivil kaynaktan temin edeceğiz."

'YETECEK PİLOTUMUZ VAR'

(Tutuklamalar sonrası Hava Kuvvetleri'nde pilot kalmadığı iddiası) "Çok zaruri durumlarda yetecek sayıda pilotumuz var. Emekli olup da dönmek isteyenlerle ilgili çalışma yürütüyor Hava Kuvvetleri."

İlgili Haberler

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama

Güncel

Sakarya'daki darbe girişimi davasında karar açıklandı

Güncel

Komünist başkandan 'acil müdahale' çağrısı

Güncel

HDP: Krizin faturası yoksullara ve kadınlara kesiliyor

Güncel

İbrahim Kalın açıkladı: İşte Katar'ın Türkiye'ye yapacağı net yardım