darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Bakan itiraf etti: Cumhuriyet'e operasyonu yürüten savcı FETÖ sanığı

CHP grup Başkanvekili Levent Gök’ün, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu yürüten Savcı Murat İnam’ın Gülen Cemaati’nin Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasını konu edinen davada sanık olarak yargılanıp yargılanmadığına yönelik ısrarlı soruları üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten itiraf geldi. Şimşek TBMM’de “Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nde açılan davada sanıktır' dedi.

Savcı İnam’ın FETÖ davasında sanık olarak yargılanmasına ilişkin tartışmalar TBMM Genel Kurulu’nda gündem yarattı.

CHP grup Başkanvekili Levent Gök, “Hikmet Çetinkaya, 16 yıl önce 'Fetullahçılar darbe yapacak’ demiş kimse umursamamış. O anlattıkça Gülen’in yargılanmaması için yasalar çıkarılmış. Uyaran FET֒cülükten içerde. Savcı İnam Selam Tevhit davasında sanık mıdır' sorusunu görüşmeleri takip eden üçüncü bakan olan Şimşek’e sordu.

'CEVAP YOKSA İSTİFA EDİN'

Gök, “Bu kadar bilgiyi ortaya döküyoruz ama o kadar bürokratı olan Adalet Bakanı UYAP’a girerek bunu öğrenemiyor. Üçüncü bakandayız 1 buçuk- 2 saat oldu bu soruyu soralı. Bakanlar 'cevap vereceğiz’ dedikten sonra birer birer gitti. Dava numarasını veriyorum, Yargıtay 16. Ceza Dairesi diyorum, duruşma 22 Kasım’da diyorum. Bakan bu bilgiye erişemiyor ya da erişmek mi istemiyor' diye konuştu. Sabaha kadar sormaya devam edeceklerini belirten Gök, “Sayın Bakan, cevaplandıramıyorsanız istifa edin' dedi.

ŞİMŞEK: SAVCI İMAM SANIK

CHP’lilerin yoğun soruları karşısında Bakan Şimşek, “Savcı Murat İnam, Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nde açılan davada sanıktır' cevabını verdi. Savcıyı savunmaya devam eden Şimşek, “Hakkında isnat olunan eylem usulsüz dinleme kararı vermesi değil, sadece bir dosyada uzatma kararı vermesidir. FET֒ye karşı yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında herhangi bir açığa alma veya ihraç işlemi yapılmamıştır' ifadelerini kullandı.

Söz alan Gök, “Sayın Bakan Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmanın çöktüğünü itiraf etmiştir. Şikâyetçisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu bir davada, FET֒cülerin yargılandığı bir davada bu savcı ne yapmış, uzatma kararı vermiş, neyi uzatmış dinlemeleri' dedi. Cumhuriyet operasyonu ile adalet sisteminin çöktüğünü belirten Gök, şöyle konuştu: “Adalet artık çökmüş tuz kokuyor, neyi konuşuyoruz biz. FET֒ye karşı mücadele, FETÖ davasında yargılanan bir savcıya mı verilecek? Bunu hangi vicdan kabul eder? FET֒nün eline bu kadar büyük koz verilir mi? FET֒cüler işin başındaysa ne yapacaksınız.'

YARGITAY'DA İFADE VERMİŞ

Selam Tevhid örgütüne yönelik soruşturmada kumpas yapıldığı iddialarına ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca 54 hâkim ve savcı hakkında iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede, İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Savcısı Murat İnam’ın da aralarında yer aldığı şüpheli hâkim ve savcılar hakkında birçok suçtan birer kez ağırlaştırılmış müebbet de dahil çok sayıda ceza istenmişti.

Yargıtay’a giden dosyada adı geçen 49 savcı ve hâkim HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. Biri emekli dördü halen görevde olan 54 hâkim ve savcının yargılanması Yargıtay’da sürüyor. Sanıklardan Murat İnam’ın da geçtiğimiz günlerde Yargıtay’a gidip ifade verdiği öğrenildi.

İLKİZ "SORUŞTURMA ÇÖKTÜ" DEMİŞTİ

Cumhuriyet’i 'FET֒ adına suç işlemekle suçlayan savcının da aynı örgütle ilgili davada sanık olmasına tepki gösteren gazete avukatlarından Fikret İlkiz, “Bugün Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkındaki soruşturmanın, aynı örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan bir savcıya teslim edilmesi demek bu soruşturmanın çökmesi demektir. Altını çizerek tekrarlıyorum bu soruşturma çökmüştür ve adil yargılanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir' demişti.

Savcı İnam hakkında 'FET֒ suçlamasıyla açılan davayı hatırlatan İlkiz, “Eğer doğruysa; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı HSYK Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanmış olan 20161 esas numaralı iddianamede 39746 sicil numaralı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam 28 numaralı şüphelidir. Savcı hakkında FETÖ/PDY terör örgütü nedeniyle cezalandırılması istemiyle ceza davası açılmıştır, sanıktır ve dava devam etmektedir' diye konuşmuştu.

 

İlgili Haberler

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması