unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakan oğlu için Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı değiştirilmiş!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, bu ay ilginç bir karara imza attı. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, geçtiğimiz şubat ayında oy birliğiyle Meclis’te reddedilen imarla ilgili bir itiraz, Planlama Müdürlüğü tarafından 5 ay sonra, kararın içeriğinin net olarak anlaşılamadığı gerekçesi ile yeniden Meclis’e iletildi.

Ulaşım ve Trafik Komisyonu şubat ayında reddedilen dosyaya bu kez olumlu görüş verdi ve Komisyon görüşü doğrultusunda oylanan imar değişikliği, CHP’li Meclis üyelerinin aleyhte oyuna rağmen mecliste kabul edildi. Oylama öncesi söz alan CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, itiraza konu arsa sahiplerinin eski bakan ve milletvekili Süleyman Arif Emre’nin oğlu ve yeğeni olduğunu belirtip, “Bu itiraz herhangi bir vatandaşın olsa kabul eder miydik' diye sordu. 

Süleyman Arif Emre, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde başbakan yardımcılığı, bakanlık ve milletvekilliği yapmış bir isim olarak, Milli Görüş’ün fikir önderleri arasında bulunuyor.

ÖNCE BAKANLIK OTOYOL GÜZERGAHINI DEĞİŞTİRDİ 
İBB Meclisi’ndeki kayıtlara göre süreç şöyle gelişti: Çekmeköy’de, Ali Rıza Emre ve Ömer Emre adlı kişilere ait yaklaşık 16 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin büyük bölümü 2010 yılında onaylanan Kuzey Marmara Otoyolu Planı’nda Otoyol ve Karayolu Koruma Kuşağında kalırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 27 Mart 2014 tarihinde onaylanan plan değişikliğiyle otoyol kuzeye kaydırıldı.

otoyol.jpg

Böylece arazi otoyol güzergahı dışına çıkarıldı ancak, bir bölümü Karayolu Koruma Kuşağı olarak kaldı. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sözkonusu araziyi de kapsayan plan değişikliği, Kuzey Marmara Otoyolu kamulaştırma sınırlarının, “Sadece orman alanlarında kalan kısımlarıyla ilgili değişiklik yapılmaktadır' denilerek, yani söz konusu araziden hiç bahsedilmeden, Meclis’e sunuldu. 28 Eylül 2015 tarihinde onaylanan plan değişikliği ile söz konusu arazi Karayolları Koruma Kuşağından da çıkarılmış oldu.

Bununla yetinmeyen arsa sahipleri bu kez arazilerinin konut alanına alınması için plana itiraz etti. İmar Komisyonu 28 Eylül 2015 de yapılan plan değişikliğinde, Meclis’e yazılan yazıda araziden bahsedilmediği halde arazinin koruma kuşağının dışına çıkarıldığını tespit etti ve plan değişikliğini iptal ederek araziyi tekrar koruma kuşağı içine aldı.

PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ DEVREYE GİRDİ 
İtiraz karara bağlanmışken, yargı yerine İBB Planlama Müdürlüğü devreye girdi. Müdürlük Meclis kararından 5 ay sonra 1 Temmuz 2016 tarihinde, “Kararın içeriği net olarak anlaşılamadı' diyerek yetkisini aşacak şekilde karara bağlanan itirazı yeniden İBB Meclisi’ne taşıdı. Şubat ayında reddedilen başvurunun ardından 6 aylık süreç içinde İmar Komisyonu üyeleri değişti. Yeni komisyon üyeleri bu defa itirazı uygun buldu. Böylece Orman komşuluğundaki arazi hem koruma kuşağından çıkarılmış oldu hem de 0.25 emsal imar hakkına kavuştu. Karar, İBB Meclisi’nde CHP’lilerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Güncel

Suruç'ta katledilen 33 kişi yarın anılacak

Güncel

Yine aynı go-kart dehşeti: Saçı lastiğe dolanan kadın ağır yaralandı

Güncel

Zahmet oldu! İşçileri zehirleyen firma iş bıraktı

Güncel

Sinem Gedik'ten Ceceli ve Semercioğlu hakkında suç duyurusu!

Güncel

Adapazarı'nda evler sular altında kaldı

Güncel

TTB'den sağlıkta şiddete karşı tüm yurtta eş zamanlı eylemler

Güncel

Zonguldak'ta IŞİD operasyonu: 3 tutuklama

Güncel

İçme suyundan hastalık şüphesi: Bakanlık açıklama yaptı

Güncel

Bodrum'da çıkan yangında 40 hektar kül oldu

Güncel

Alperen'in ailesi: Bu işi bırakmayacağız

Güncel

Tokat'ta kaybolan küçük kız 10'uncu günde de bulunamadı

Güncel

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?