darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Bakan Tüfenkci: Türk askerlerinin Irak'ta bulunması zorunluluktan

Başbakan Yıldırım'ın Irak ziyaretindeki heyette yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Biz 65. Hükümet olarak Başbakanımızın da ifade ettiği gibi sorunları, sıkıntıları azaltmak istiyoruz. Bu anlamda ilişkileri düzeltme bakımından bu ziyaret önemliydi. Gittiğimizde de gerçekten de iki tarafta da ilişkilerin iyileştirilmesi noktasında bir irade olduğunu gördük" dedi. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Irak'ın da Türkiye için önemli bir ülke olduğunu söyleyen Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle terörle mücadele eden bir Türkiye'nin, terörün kaynaklarından birisi olan Irak'ın istikrara kavuşması, Irak'ın terör örgütleriyle yapmış olduğu mücadelede başarılı olması bizim en büyük isteklerimizden. Gittiğimizde de özellikle DEAŞ'e karşı yapılan mücadele noktasında Türkiye'nin kararlı tutumu ve bölgedeki yapmış olduğu operasyonlar yine Irak hükümetinin DEAŞ ile yaptığı mücadele, ikisinin de ortak olması ilişki zeminin gelişmesi bakımından önem arz etti.

'TÜRK ASKERLERİNİN ORADA BULUNMASI ZORUNLULUKTAN KAYNAKLANDI'

"Irak, Başika'daki Türk askerlerinin mevcudiyetini gündeme getirdi. Türk askerlerinin orada bulunması keyfi bir tutum değil veya bir ülkenin egemenlik haklarını ihlal noktasında değil bir zorunluluktan kaynaklandı. Bu zorunluluk neticesinde Türk askerleri oraya girmek zorunda kaldı. Irak hükümeti zaten terör örgütlerinden bölgeyi temizlediğinde de gereğinin yapılacağını Başbakanımız ifade etti. Çünkü orada Türkiye'nin mücadele ettiği ve Türkiye'nin bölünmesi noktasında gayret gösteren DEAŞ var, PKK örgütü var, PKK orada Sincar'a yerleşme gibi bir beyan ortaya koydu. Bu görüşmelerimizde de bu noktada Irak ve Kuzey Irak hükümetinin birlikte hareket ederek PKK'yı oradan çıkarma noktasında açık beyanlar aldık, olmadığı takdirde biz de gereğini yapacağımızı açıkça ifade ettik. Çünkü bu tamamen Türkiye'nin güvenliğiyle alakalı bir husus."

'ZİYARET EKONOMİK AÇIDAN DA OLUMLU OLDU'

Irak ziyaretinin ekonomik açıdan da son derece olumlu olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, Irak'ın ekonomi kurmaylarıyla yaptıkları görüşmelerde fiili bir takım sıkıntıların giderilmesi konusunda irade ortaya konduğunu söyledi. Tüfenkci, "Gümrük kapılarının iyileştirilme, çifte gümrük vergilerinin önlenmesi noktasında gelişme kat edeceklerini ifade ettiler. Genel itibariyle baktığımız zaman bu görüşmenin gayet faydalı ve verimli geçtiğini söyleyebiliriz" dedi.

'RUSYA İLE İYİ İLİŞKİLER HEM BÖLGEYE İSTİKRAR GETİRİR HEM DE TİCARET HACMİNİ GELİŞTİRİR'

Türkiye-Rusya ilişkilerinin eski seviyesini yakalamak hatta bu seviyenin üstene çıkmak konusunda iki tarafın da iyi niyetli gayretleri olduğunu söyleyen Tüfenkci, bunun hem bölge için hem de ticari ilişkiler açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Tüfenkci, "Rusya bizim için önemli ticari partnerlerden birisi, karşılıklı olarak. Aynı zamanda da komşu ülkeler, birbirleriyle ilişkilerinin iyi olması hem bölgeye istikrar getirir hem de iki ülkenin ticari hacminin gelişmesine vesile olur. Bu noktada gelişmeler şu ana kadar olumlu bir şekilde seyrediyor. Rusya'nın Türk tarım ürünlerine koymuş olduğu ambargoların kademeli olarak kaldırılması, ayrıca Türk Akımı'nının hayata geçme noktasında karşılıklı istekler, nükleer santralin yine hayata geçmesi noktasında atılan adımlar ileride Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerinin bugünkünden çok daha iyi noktada olacağının da güzel işaretlerinden birisi."

RUSYA'DAN İTHALAT VE İHRACAT'TA KOLAYLAŞTIRICI İŞLEMLER BEKLENİYOR

Ticari ilişkilerle ilgili Rusya'dan beklentileri de dile getiren Bakan Tüfenkci, "Belki tarım ürünleri ithalatında Rusya açısından veya bizim ihracatımız açısından biraz daha kolaylaştırıcı işlemler olabilir. Yine gümrüklerdeki bir takım çalışmalar noktasında, gümrükleri hızlandırma konusunda Rusya tarafından atılacak adımlar olabilir. Çünkü, Türk ürünlerinin hızlı bir şekilde Rusya piyasasına girmesi veya Rusya'dan ithal edilen ürünlerin de Türk piyasasına hızlı ve sağlıklı bir şekilde girmesi önemli. Bu noktada belki atılacak adımlar var. Esasında iki tarafta alınan kararların takibi noktasında ısrarcı olunursa sıkıntı kalmaz" diye konuştu. 

 

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı