YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Hayır demek, Hayır diyebilmek

30.01.2017 11:37

Rıdvan Dilmen, Arda Turan, Murat Boz, Nihat Doğan, Sedat Peker, Gökhan Töre vesaire, vesaire… Dün sosyal medyada birisi yazmış; Allah kimseyi yurttaşlıktan vazgeçip tebaa olmak istiyor musun sorusuna güçlü Türkiyeye evet diyecek kadar alakaya maydanoz etmesin diye…

Durum tam olarak budur aslında. Yapacağımız tercihin; kendimizin, çocuklarımızın, memleketimizin geleceğini belirleyeceğini ve köprüden önce son çıkış olduğunu bilelim. Bilelim ve öyle gidelim sandıkların başına. 
Bakın içinde bulunduğumuz durumun vahametini göstermesi açısından bir haberin yalnızca başlığını iliştireyim buraya, Vanda tecavüze uğrayan iki aylık bebek hayatını kaybetti

Bu haberi yazan ellerimiz bulandı, nasıl olur diye düşünen aklımız bulandı, işiten kulaklarımız bulandı, gören gözlerimiz bulandı, bizim bu çürümüşlükten midemiz bulandı. 

Bütün bunlar yetmezmiş gibi memlekete zerre yararı dokunmamış adamlar videolar çekip Türkiyenin uçurumdan aşağı sürüklenmesi için sen de var mısın diye sorular sordular birbirlerine.

Bu ülkede 2 aylık bebek tecavüze uğradığı için öldü, tarikat yurtlarında çocuklara topluca tecavüz ettiler, tecavüze uğrayıp öldürülen genç kadınların ellerini kestiler delil bırakmamak için,  her gün onlarca kadın tecavüze, tacize, istismara uğradı. Yetmedi, o kadınları, o çocukları suçlu ilan ettiniz. Rızası vardı dediniz, o saatte orada olmasaydı dediniz, o kadar açık giyinmeseydi dediniz, çalışmasaydı dediniz… Bizim geleceğimizi karartmak için elinizden geleni yaptınız. 

Şimdi dilerseniz elinizden gelmeyeni de deneyin. Ama öyle kolay değil bu işler. Kolonlarına, kafanızı vura vura çökertmeye çalıştığınız cumhuriyeti yıkmak için topçusundan, popçusundan, mafya babasından medet umacak hale geldiyseniz, el verin dediğiniz adamların sicilleri hayli kabarıksa, vay sizin halinize. Burun kıvırdığınız, küçümsediğiniz bu ülkenin ilerici birikimi tebaa olmaya evet demeyecek. Uyuşturucu kaçakçısı, çek-senet tahsildarı mafya babacıklarının sözü ile bu memleketin ipinin çekilmesine izin vermeyecek. 

Camusnün, aynı adlı kitabında hayır demeyi bilen insan olarak tariflediği başkaldıran insan izin vermeyecek ez cümle. Yani galiptir bu yolda mağlup diyebilenler, savaşı kaybetse bile mücadeleyi kazananlar, attıkları her adımda geleceğe bir şey devredenler, çeliğe su verenler, doğruda durmanın yetmeyeceğini doğruda yürünmesi gerektiğini bilenler, yurdundan ümidi kesmeyenler, sen, ben, biz izin vermeyeceğiz. 

Dünyayı yasaklar üzerinden değerlendirdiği içindir ki Siyasal İslamın düşünme kalıplarından biridir; bir şeyi yasakladığı zaman o düşüncenin de tedavülden kalktığını zanneder. O yüzden referandumda hayır oyu vereceğini deklere eden esnafı göz altına aldırır, o yüzden Başkanlığa Hayır Komitelerinin Hayır gazetesinin dağıtımını engeller, o yüzden yasaklar, yasaklar, yasaklar…Yetmez hedef gösterir, o da yetmezse paramiliter güçlerini gencecik çocukların üstüne saldırtır…

Korku insana ait bir duygudur. Davranış kalıplarının bir sınırı olmayan insanlardan korkabilirsiniz, çekinebilirsiniz. Ama her şeyin üzerinde bir korkumuz var bugün bizim, başkaca korkuları gölgede bırakan bir korku. Birbirine göbekten bağlı olan bizlerin ve memleketin geleceğine ilişkin bir korku…

Tercih onların değil, bizim aslında.

Memleketin uçurumdan aşağı itilmesine izin verecek miyiz, vermeyecek miyiz?

Bu kadar basit, bu kadar yalın ve bu kadar net!

 

Eğitim