Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Bakan Yılmaz: Ağustos'ta öğretmen ataması yapılmayacak

Milli Eğitim Komisyonu toplantısında CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil'in, ağustos ayında öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, atama yapılmayacağını açıkladı.

CHP'li vekil Ceyhun İrgin Bakan Yılmaz'ın yanıtını sosyal medyadan duyurarak " MEB komisyonunda bakana sordum; Kesin olarak Ağustos'ta atama yok" diye yazdı.

AKP seçim döneminde 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirmişti. Ancak 2015-2016 öğretim yılı bitimine doğru yüzbinlerce öğretmen adayı ağustos ayında atama yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyordu. Bakan Yılmaz’ın açıklaması yüzbinlerce atama bekleyen öğretmen için büyük hayal kırıklığı oldu.

Bakan Yılmaz’ın “Ağustos’ta atama yok' açıklaması da gösteriyor ki öğrenciler, önümüzdeki dönem de ücretli öğretmenlere emanet…

Mayıs ayında AKP iktidarının 5. Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı, resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısının 66 bin 574 doluğunu açıklamıştı. MEBBİS Norm Modülü verilerine göre 21 Nisan 2016 tarihi itibarıyla, resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısını açıklamasının ardından Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “O halde Ağustos ayında 66 bin 574 öğretmen atayın' diyerek Avcı'yı kendi sözleriyle vurmuştu.

Bakan Yılmaz’a sordu: Neye dayanarak atama yok?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Bakan Yılmaz’ın “ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacak' açıklamasına da tepki gösterdi. Ağustos ayında öğretmen atamamanın, daha ilk günden eğitimde başarı iddiasından vazgeçmek, havlu atmak olduğunu vurgulayarak Bakan Yılmaz’ın açıklamasını düzeltmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un sosyal medya paylaşımlarında şu ifadelere yer verildi:

– Yeni Bakan Sn İsmet Yılmaz, Ağustos ayında öğretmen ataması olmayacağını açıklamış. Ben de Bakan beye soruyorum, “Neye dayanarak atama yok?'

– Sn Yılmaz bu dönem eğitim öğretimin 75 bin ücretli öğretmenle yapılabildiğinden haberdar mısınız? Seneye de öğretmenle mi devam edeceksiniz?

– Sn Yılmaz, padişahlar tahta oturduğunda cülus dağıtırlardı, siz daha ilk günden öğretmen ataması yok dediniz, o halde cülusunuz nedir?

– Siz atama bekleyen 400 bin öğretmen olduğunu, MEB’in ihtiyacı olan öğretmen atamasını yapmanın Bakanın görevi olduğunu biliyor musunuz?

– Sn Yılmaz Ağustosta öğretmen atamamak, daha ilk günden eğitimde başarı iddiasından vazgeçmek, havlu atmaktır. Lütfen açıklamanızı düzeltiniz.

 

İlgili Haberler

Eğitim

İlkokullarda özel yetenek keşfi başladı

Eğitim

İşte sözleşmeli öğretmen atamaları için kontenjan ve taban puanları

Eğitim

MEB'den öğrencilere namaz dayatması

Eğitim

MEB'ten Öğretmenler Günü etkinliği: Hatim indirip dua edecekler

Eğitim

Sahte diploma skandalında rakamı açıkladı

Eğitim

'Andımız' faturası üç çalışana kesildi!

Eğitim

Tuğrul Keskin | Çocuklara kıymayın efendiler

Eğitim

YKS tarihleri açıklandı

Eğitim

ABC Kritik | Nejla Kurul | YÖK'ün ‘Sessiz Devrimi'   

Eğitim

Hasan Güneş | Mutsuz kişiler yetiştiriyoruz

Eğitim

2018 KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı

Eğitim

Öğretmensiz sınav yapıldı