Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Bakandan şaka gibi yangın açıklaması

Antalya’nın Kumluca ilçesinde cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan orman yangını üç kilometrelik hatta ve 300 hektarlık alanda etkili olmuş, yangının dün sabah kısmen kontrol altına alındığı açıklanmıştı.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde beş mahallede etkili olan ve kısmen kontrol altına alınan yangının ardından bu kez ilçenin tatil merkezi Adrasan’da bir yangın daha çıkmııştı.

Saat 11.00 sıralarında başlayan yangında ilk belirlemelere göre üç ev zarar görürken, yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir amaçlı otel ve tatil köylerinin yoğunlukta olduğu Olimpos boşaltılmıştı.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Eroğlu, 'yangın mevsimi’nde şu ana kadar 757 yangının çıktığını ve 121 yangınla Muğla’nın ilk sırada olduğunu belirterek, yangınlara son derece hızlı bir şekilde müdahale edildiğini savundu.

Bakan şöyle devam etti: “Orman yangınlarını ikiye ayırıyoruz. Bir, 'örtü yangını’, yani tabandaki örtü, o ağaçlara fazla zarar vermiyor sadece örtü yanıyor. Bir de 'tepe yangını’ dediğimiz esas o ağaçları tamamen yakan yangın. Bu ikisinin toplamı 1192 hektar. Bu çok büyük bir rakam değil. Biz geçen sene aşağı yukarı 3 bin hektarla yılı kapattık. Şu anda üçte birdeyiz ama şunu ifade edeyim, bunun esas yanan kısmı 604 hektar. 604 hektar zarar gördü diğerleri örtü yangını. Yanan alanlar hiçbir şekilde başka maksatla asla tahsis edilmiyor, verilmiyor ve bir yıl içinde tekrar yeniden ağaçlandırılıyor.'

Kumluca’daki yangının söndürüldüğünü ancak rüzgarın ters dönmesi nedeniyle alevlendiğini aktaran Eroğlu, yangının şu anda kontrol altına alındığını belirtti.

Adrasan’daki yangının 700 kişiyle söndürülmeye çalışıldığını aktaran Eroğlu, “Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has ve dünyada ilk defa uyguladığı bir metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı. Yoksa oteller büyük risk altındaydı' dedi.

Rüzgar hızının şu anda biraz hafiflediğini belirten bakan, yangınların çıkış nedeniyle ilgili ellerinde net bir veri olmadığını belirtti.

Eroğlu şöyle devam etti: “Adrasan’daki yangının muhtemelen o civardaki bir serada bir takım maddeleri dışarı atıp yakmak isterken çıktığı şeklinde bir ihbar geldi ama net bir şey değil. İnşallah bu yangını da söndüreceğiz.'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul çocuk hakları için mavi ışık yaktı

Güncel

FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanmasına' operasyon: 8 gözaltı

Güncel

Uçağın düşme nedeni belli oldu

Güncel

Suriye'de suikast düzenleyen IŞİD'li Trabzon'da yakalandı

Güncel

FETÖ'den tutuklu eski Yargıtay üyesi 'yine' tahliye edildi

Güncel

Türkiye, dünyada en fazla mayın bulunduran 3. ülke

Güncel

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Güncel

Yasin Börü davasında önemli gelişme

Güncel

Emniyet Genel Müdürü: TOMA sayısını yüzde 77 artırdık

Güncel

KPSS davasında 8 sanığa hapis cezası

Güncel

İstanbul Havalimanı'nın film çekim tarifesi belli oldu

Güncel

AKP iktidarı dönemimde kadın cinayetlerinde yüzde 392 artış yaşandı!