Çok Okunanlar

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Türkiye ‘Kaşıkçı' dedikçe Selman paraları akıtmış

Can Ataklı: Nerede savcılar, bu ajanlık değil mi?

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

AKP'li vekil: 'Trenin önüne atlayıp ölüyor bunlar'

Bakanlar Kurulu sonrası derbi açıklaması

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı konuşmada 1'i canlı bomba 5 kişinin öldüğü İstiklal'deki saldırıya ve güvenlik tedbiriyle ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe derbisine değinirken "Asla teröre alışmayacağız. Terörden korkmayacağız. Hayatımıza devam edeceğiz. Her gün birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların bir kısmı önleniyor bazıları da alınan tüm tedbirlere rağmen engellenemiyor. Dünkü saldırdan sonra İstanbul'da Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgil olarak spekülasyonlar yapıldı. Çeşitli kanallardan farklı istihbarat bilgileri alındı. Birbirini teyit eden istihbarat verileri vardı. Derbiyi erteleme kararı aldık" ifadelerini kullandı. 

Numan Kurtulmuş konuşmasından satır başları şöyle:

"Kamu istihdamıyla ilgili çalışmalar dile getirildi. İstanbul'da yaşanmış olan bombalı saldırıda bir kez daha bu hain saldırıda hayatını kaybedenlere taziye ve üzüntülerimizi dile getiriyoruz. yaralılardan başka ülkenin vatandaşları olan da var onlara da acil şifalar diliyoruz. Misafir oldukları süreç içerisinde bu hain saldırıyla karşı karşıya kaldırlar. Hayatlarını kaybettiler. Derin üzüntülerimizi hükümetimiz adına bir kez daha iletiyoruz. 20 Temmuz'dan beri devam eden hain terör saldırılarının halkı içine kapatmak Türkiye'yi çevre ülkeler gibi yönetilemez hale getirmeye çalıştıklarını biliyoruz. Kullandıkları insanlık dışı yönemlerler halkımızı korkutmaya çalışıyorlar. Hep birlik beraber olacağız tüm bu terör saldırılarına karşı tek vücut olarak varlığımızı sürdüreceğiz. Asla teröre alışmayacağız. Terörden korkmayacağız. Hayatımıza devam edeceğiz. Her gün birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların bir kısmı önleniyor bazıları da alınan tüm tedbirlere rağmen engellenemiyor. Dünkü saldırdan sonra İstanbul'da Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle ilgil olarak spekülasyonlar yapıldı. Çeşitli kanallardan farklı istihbarat bilgileri alındı. İlgili bakanlıklar ve ilgili istihbarat birimleri tarafından derbi müsabakası ertelendi. Bunun üzerinden kimsenin spekülasyon yapma hakkı yoktur. Birbirini teyit eden istihbarat verileri var. Derbide ortaya çıkacak olan bir terör eyleminin Türkiye ile ilgili ne kadar ağır bir fatura ortaya çıkaracağı ortada. 

"Terör Türkiye'yi terörize etmeye çalışıyor. Atmamız gereken adımları atmamamızı sağlıyor. Biz, hükümet olarak, yapmamız gereken işleri eksiksiz yapmaya devam edeceğiz. AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler son zamanlarda önemli bir ivme kazandı. Bunların en sonuncusu 18 Mart'ta Brüksel'de yapıldı. Varılan mutabakat çerçevesinde yunanistan adalarında varolan mültecilerin geri alınımları söz konusudur. Bire bir kuralı var. Türkiye, Yunanistan'dan almış olduğu her mülteciye karşılık kendisinde var olan bir mülteciyi Avrupa'ya gönderecek. AB şu anda 72 binle sınırlandır. Ancak Merkel bunun dışında Almanya'ya çok sayıda mülteci kabul etmesi eylemini de biliyoruz."

"Schengen'in kaldırılması için tüm hukuki düzenlemeleri Nisan ayının sonuna kadar yapacağız. Parlamentodaki tüm partilere sesleniyoruz. Hükümete destek olmalarına ve katkıda bulunmalarına davet ediyoruz. Haziran ayında vize serbestisine geçeceğiz ve ümit ediyorum ki haziran ayında vize serbestisi başlayacak. 

"20 Temmuz'dan itibaren başlayan bu terör saldırılarının amacı Türkiye'yi içine kapatmak. Terörden yılmadan yola devam edeceğiz. Teröre alışmayacağız, birlik olacağız.

"Farklı istihbarat bilgileri alındı, maç ya seyircisiz oynanacaktı yada iptal edilecekti. Gerekli istişareler sonrası bu derbi müsabakası ertelendi. Ortada son derece tedbir almamızı gerektiren istihbarat mevcuttu. Ciddi bildiler vardı, spekülasyonlar boştur. Gelen istihbarat bilgileri üzerine bu zor arar alındı.

"4 Nisan'dan itibaren geri alımlar öngörülmektedir. Yunan adalarından alınan bir mülteci için Avrupa'ya bir mülteci gönderilecektir. Şu anda Avrupa Birliği rakam olarak 72 binde sınırlamaktadır. Ancak Merkel'in bu konudaki çalışmalarını biliyoruz. Türkiye'de AB'ye gidecek mültecilerde gidecek isimlerden en çok ihtiyaç içerisinde olanlar seçilecek. Bakıma muhtaç olanlar, ağır hastalar gibi...

"Vize serbesti için bütün çalışmaları Nisan ayına kadar yapacağız. Umuyoruz ki Haziran ayında vize serbestisi işini halletmiş olacağız.

"Terör örgütlerinin hepsinin ortak özelliği türkiyenin önünü kesmek türkiyeyei başka konularla meşgul etmek. Tüm bunlara karşı milli birlik ve dayanışma içerisinde tek vücut duracağız. milletimiz uyanık olmasını ve Türkiye'de terör örgütlerinin her birine karşı ortak bir tavrı sergilemelerini istiyoruz. Siyaset örgütleri de terör örgütlerinin hiçbirini ayırt etmememeli"

İlgili Haberler

Politika

Mavi listede aranan IŞİD üyesi terörist teslim oldu

Politika

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Politika

'CHP'nin İstanbul ve Ankara adayı kesinleşti' iddiası

Politika

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Politika

ÇHD Öğrenci Komisyonu, Adalet Bakanlığı'ndan ruhsatını alamayan avukat için buluşuyor

Politika

Bu kez İstanbul'a 553 villa için Beykoz'da ihanet ediyorlar!

Politika

Tren faciasında ifadeler ortaya çıkıyor: Makas değiştirmeyi unuttum

Politika

Abdullah Gül'den dikkat çeken ziyaret

Politika

Sarah Jessica Parker'ın 'Seher'i neden okuduğu ortaya çıktı

Politika

'İstanbul'da anahtar HDP seçmeninde'

Politika

CHP, İyi Parti ile uzlaşma sonrası beş il için daha çok çalışacak

Politika

MHP, bir ilden daha çekildi