darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Mesleği yaptırtmıyorlar: İntihar eden babayı haberleştiren gazeteci gözaltında

Kutup soğukları geliyor

'Louis Vuitton müslümanlarısınız'

Polisler tek tek fişlenip kodlanmış: A4, AKT, ADGA, B4, EBL

800 şubesini kapatacak olan banka, 26 bin 500 kişiyi çıkaracak

Bakanlık akademisyenleri terörden yargılatmak istiyor

Adalet Bakanlığı, “Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı metne imza atan Ankara’daki 395 akademisyenle ilgili soruşturmada savcılığa adeta talimat vererek dosyanın İstanbul’a gönderilmesini sağladı.

Kemal Göktaş'ın Cumhuriyet'te yer alan haberinegöre, Ankara Başsavcılığı, bildiriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra soruşturma açmıştı. Ankara Başsavcılığı, İstanbul başta olmak üzere diğer bazı illerde “terör örgütüne yardım veya propaganda' kapsamında yapılan soruşturmaların aksine terör suçu işlenmediği kanaatine vararak dosyayı Basın Savcılığı’na gönderdi.

Basın Savcılığı da TCK’nin 301. maddesindeki “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılama' suçundan 395 akademisyen hakkında soruşturma açabilmek için dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlıktan beklenen yanıt ise Bakan adına Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı hâkim Şenol Taş’ın imzasıyla 7 Mart tarihinde gönderildi. Bakanlık yazısında evrakın iade edildiği belirterek gerekçesini şöyle sıraladı: “Bildirinin yayımlanmasının İstanbul’da gerçekleştiği, farklı illerde inceleme ve soruşturma işlemlerinin, tek bir yer savcılığınca yerine getirilmesinin usul ekonomisi bakımından uygun olacağı...' Bu yazının ardından Ankara Başsavcılığı yetkisizlik kararıyla dosyayı İstanbul’a gönderdi.

Akademisyenlerin avukatlarından Seher Kırbaş Canikoğlu, bakanlığın yargıyı etkilemeye çalıştığını ifade ederek “Bakanlığın böyle bir tavsiyede bulunma ve evrakı iade yetkisi yok. Bakanlık ya soruşturma izni verecek ya da reddedecekti. Asıl mesele yargılamanın nerede yapılacağı değil, yargılamanın hangi suç üzerinden yapılacağı. Bakanlığın yetkisini aşmaktaki amacının akademisyenleri terör suçundan yargılatmak olduğunu düşünüyoruz' dedi.

İlgili Haberler

Güncel

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

Güncel

3. havalimanında yine 'iş kazası'

Güncel

Meteorolojiden fırtına uyarısı

Güncel

Siirt'te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Güncel

HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın tutukluluğuna devam kararı

Güncel

Mahkeme 'çocuğa cinsel taciz' sanığını serbest bıraktı, savcı tutuklama istedi

Güncel

Ünlü oyuncu trafik kazası geçirdi

Güncel

Kadıköy'de derbi öncesi kan aktı

Güncel

Eren Erdem'e küfür eden kişi cezasını böyle ödeyecek

Güncel

FETÖ şüphelisi 9 askerden 3'ü tutuklandı

Güncel

Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan-Guterres görüşmesi başladı