Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Balbay: 'Beter olsunlar' değil, 'Adil yargılansınlar!' istiyorum!

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin düzenleyeceği konferansa katılmak için Zonguldak’a gelen Mustafa Balbay, partisinin il örgütünü ziyaret etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Balbay, ülkedeki terör sorununa değinerek, terörle mücadelenin birinci boyutunun ülkede en geniş kesimlerin ittifakını sağlamak olduğunu söyledi. Balbay, şöyle konuştu:

"Ülkede bütünlük ve teröre karşı en geniş birliktelik çok önemli. Siz bunu yapmak yerine, terör örgütüyle mücadeleyi siyasal başarı için bir silah haline getirmeye kalkarsanız, siz bunu yapmak yerine ana muhalefet liderine yönelik camide, en kutsal yerde, en ortak değerlerin buluştuğu noktada bir saldırı düzenlerseniz bu terör örgütüyle mücadele olmaz. Genel Başkanımıza yönelik saldırı Türkiye’nin temel değerlerine, Cumhuriyetin temel değerlerine ve parlamentoya dönük bir saldırıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz. CHP muhalefette bile olsa bu ülkenin temel sigortasıdır."

Balbay, AK Parti’nin geçmişte terörle mücadelede CHP’yi yanına çağırdığını ve partisinin ise sorunu parlamentoda çözmek istediğini her fırsatta söylediğini vurguladı. Terörle mücadelenin başarıya ulaşması için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Balbay, "Onlar terör örgütüyle görüşüyorlardı, İmralı’yı neredeyse rutin sefer haline getirmişlerdi ve bize de 'parçası olun’ diyorlardı. Biz de bu yöntimin yöntem olmadığını söylüyorduk. O dönem 'barışa gidiyoruz parçası olun’ diyorlardı. Şimdi ne diyorlar? 'Savaşa gidiyoruz, parçası olun’ diyorlar. Biz yine terörle mücadelede başarıya ulaşılması için her şeye varız. Ama yolu bilmek istiyoruz. Bir de parlamento zeminin kaybedilmemesini istiyoruz" dedi.

'ADİL YARGILANSINLAR'

Balyoz davası sanıklarına kumpas kurdukları iddiasıyla 5 gazateci hakkında iddianame düzenlenmesini de değerlendiren Balbay, "Dün bizim aleyhimize manşetler atanlara bugün iddianameler düzenlendi ama hala yüreğim onlara 'beter olsunlar’ değil 'adil yargılansınlar' diyor. İçimdeki duygu o. Biz adalet isteyeceğiz. Bosna Hersek'in bilge kralı Aliya Izetbegovic. 6 yıl hapis yattı. Çıktığında etrafındakiler, 'Size bunu yaşatanlardan intikamını alacağız' dediler. Aliya Izetbegovic onlara şunları söyledi; Kin ve intikam ile hareket edersek, kin ve intikam bizim öğretmenimiz olur. Bizim intikamımız kin ve intikam olmamalı. İçerideyken okudum ve beni etkileyen anılardan bir anısı onun anısıydı" dedi.
Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
 

İlgili Haberler

Politika

MHP'den 'af' çağrısı

Politika

Gerici Akit'in hedef gösterdiği yayınevinden yanıt! Ayrıntı'dan destek...

Politika

'ABD'den Kaşıkçı cinayetindeki rolleri yüzünden 17 Suudi vatandaşına yaptırım'

Politika

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi

Politika

Baltayla saldıran serbest bırakıldı...Atatürk heykeline bugün yeni saldırı

Politika

Bakan Akar'dan bedelli açıklaması

Politika

HDP PM üyesi Can Memiş tahliye edildi

Politika

HDP binasına saldıran kişi AKP'li yöneticinin kardeşi çıktı

Politika

Muharrem İnce adaylık için son noktayı koydu

Politika

İyi Partili Özdağ'dan ittifak açıklaması

Politika

Merdan Yanardağ: Bir millet kahramanlarını köpeklere boğdurursa, o millet ayakta kalamaz

Politika

CHP'li Torun: Bir mucize olacağına inanıyoruz