Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Barzani'ye karşı ittifak kuran lidere tutuklama!

Goran (Değişim) Hareketi lideri Newşirwan Mustafa hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Karar, Erbil Mahkemesi tarafından alındı.

Geçtiğimiz aylarda kendisine ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarının medyada yayınlaması üzerine hakkında soruşturma açılan Newşirwan Mustafa, soruşturmanın siyasi nedenlerle açılmış olmasından ötürü ifade vermeye gitmemişti.

Goran lideri hakkında verilen karar tepkilere yol açarken, ANF'ye konuşan Goran Milletvekili Emin Bekir, KDP'nin, YNK-Goran anlaşmasından duyduğu rahatsızlık sonucu tasfiyeyi amaçladığını kaydetti.

Goran Milletvekili Emin Bekir, "KDP bölgede kendi hakimiyetini kurmak istiyor. Engel gördüğü herkesi tasfiye etmek istiyor. Elbette bunun YNK-Goran anlaşmasıyla direkt bağlantısı var. Bu anlaşmadan ilk günden beri rahatsızlar. Bölgede tümüyle kendi hakimiyetini kurmak için bu oluşumu bir engel olarak gördü" diye konuştu.

Bu durumun bölgede yaşanan siyasi krizi daha da derinleştireceğini belirten Bekir, "Kaldı ki böyle bir karar verme yetkisi KDP'de değildir. Varsa bir durum bunun için yasalar vardır; kanun vardır, yargı vardır. Bunlar devreye girer. Ama KDP her şeyi kendi denetime geçirmiş ve her kararı da kendisi veriyor" dedi.

Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Muhammed ise, konu hakkında parti içinde durum değerlendirmesi yapılmadan açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Goran lideri Mustafa hakkında çıkartılan tutuklama kararının altında Goran Milletvekili Emin Bekir'in de altını çizdiği gibi, KDP lideri Mesut Barzani'nin YNK ve Goran arasında varılan anlaşmadan duyduğu rahatsızlık olduğu bildirildi.

YNK VE GORAN HAREKETİ 17 MAYIS'TA ANLAŞMIŞTI

YNK ve Goran Hareketi uzun süredir yürüttükleri görüşmelerden sonra geçtiğimiz 17 Mayıs Süleymaniye'de bir araya gelerek, üzerinde uzlaştıkları bir anlaşma metnini imzalamıştı. YNK Lideri Celal Talabani'nin Süleymaniye'deki evinde, YNK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Qosret Resul ve Goran Hareketi Sekteri Newşirvan Mustafa imzalanan anlaşma ile seçimlere tek listeyle katılma, bölge başkanının seçimi, anayasanın hazırlanması, parlamentonun işlevsel kılınması gibi hususların da yer aldığı 25 maddeden oluşan anlaşma metni imzalanmıştı. 

GORAN HAREKETİ: TUTUKLAMA KARARI YASAL DEĞİL

Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci, Goran Hareketi Lideri Newşirwan Mustafa hakkında verilen tutuklama kararına ilişkin hareketin Süleymaniye'deki merkezinde açıklama yaptı. Haci, Newşirwan Mustafa'nın avukatlarıyla yoluyla mahkemeyi Süleymaniye'ye taşımak için başvurduğunu, ancak buna rağmen davanın Hewler'de görüldüğünü, dolayısıyla verilen kararın kesinlikle yasal olmadığını kaydetti.

Newşirwan Mustafa'nın tanınmış bir kişi olduğuna dikkat çeken Haci, "Newşirwan Mustafa adresi belli olan biridir. Mahkeme Newşirwan Bey'e direkt bildirimde bulunmalıydı. Ancak böyle yapacaklarına tebligatı Goran Hareketinin Hewler bürosuna gönderdiler" dedi.

'YARGININ BAĞIMSIZ OLMASI GEREKİYOR'

Yargının bağımsız olması gerektiğini kaydeden Haci, şöyle konuştu. "Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve lideri, bu kararla, yargı ve yargı erkinin Kürdistan Bölgesi'nde bağımsız olmadığını ispatlamıştır."

SAHTE SES KAYITLARI

Haci, Hewler Mahkemesi'nin tutuklama gerekçesinin sahte ses kayıtlarına dayandırıldığına dikkat çekerek, "KDP bu kayıtların 2014'ten beri kendilerinde olduğunu belirtiyor. Ancak daha sonra yayımlayıp asayiş ve mahkemeye göndermişlerdir. Biz ses kayıtlarının Newşirwan Mustafa'ya ait olduğunun kanıtlanamayacağına dair belgeleri mahkemeye sunduk. Dava dosyasının da Süleymaniye Mahkemesi'ne nakledilmesini istedik, ancak bu talebimiz reddedildi" dedi.

Haci, temyiz Mahkemesi'nin kararını bekleyeceklerini belirtti. (DİHA)

İlgili Haberler

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'

Dünya

Çeçenistan'ın başkentinde intihar saldırısı

Dünya

ABC Özel Röportaj | Dünkü gözaltılar beyin göçünü bir kez daha tetikledi

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması

Dünya

44 mürettebatıyla kaybolan denizaltı 1 yıl sonra bulundu

Dünya

Donald Trump'dan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

ABD'den gözaltındaki akademisyenlerle ilgili açıklama!

Dünya

BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya