darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Başbakan Binali Yıldırım: Darbe ekonomimizde sadece Rusya uçak krizi kadar etki yaptı

26 Ağustos'ta açılışı yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde gelen Başbakan Binali Yıldırım  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal'dan köprü hakkında bilgi aldı. Yıldırım Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle ilgili, "Bu eserler Türkiye'nin geleceğini gösteriyor, 2023 hedeflerine kararlılıkla devam ettiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

'EKONOMİMİZ DİMDİK AYAKTA'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, Türk ekonomisinin durumu hakkındaki soru üzerine, "Ekonomimiz dimdik ayakta. Darbe sadece ekonomimizde şöyle bir etki yaptı, Rusya ile uçak krizi olduğu zaman ekonomik göstergelerde ne kadar değişim olduysa o hain darbe teşebbüsünden sonra da o kadar oldu. Dolayısıyla Türk ekonomisi, bankacılık sistemi, bu çok büyük bir hainlik, çok büyük bir olay, hiç tınmadı bile. Tıkır tıkır bütün sistem çalıştı. Borsayı bombaladılar, tahrip ettiler ama pazartesi günü hiçbir şey olmamış gibi borsa faaliyete başladı, bankalar, bankamatik makineleri falan hiçbir sıkıntı olmadı." dedi. 

Merkez Bankası'nın piyasaya nakit verme ihtiyacı bile duymadığını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"En son nakdi Merkez Bankası, 28 Nisan'da vermişti, ondan beri bir şey vermediği gibi vatandaşlar ilk gün, darbeden sonraki ilk mesai günü 2,5 milyarlık dolar bozdurdu, bankalara yatırdılar. Bugüne kadar ise 11 milyar dolar, yani nereden bakarsan 30 milyar liradan fazla parayı bankalara getirdi yatırdılar, döviz bozdurarak. Vatandaş sadece bu hain darbe girişimini bastırmakla kalmadı, Türk ekonomisinin de bu darbeden etkilenmemesi için gereken her türlü katkıyı sağladı. Böyle bir millet, dünyada yok. Aziz Türk milletinin bir ferdi olmaktan, bir kez daha bu yaşadıklarımızı gördükten sonra gurur duydum." 

'ELİMİZDE LİSTE VAR'

Darbe girişiminin ardından iş alemine yönelik operasyonlara ilişkin soru üzerinde 'Elimizde liste var' diyen Yıldırım şöyle devam etti:

"Bu terör örgütleriyle alışveriş, bunlarla destek olan, bunlarla iç içe gelip, bunların suçlarına ortak olan kim varsa biz bunları biliyoruz. Tek tek biliyoruz. Bunların sayısı da çok değil. Dolayısıyla işini namusuyla yapan, bu karışık işlere bulaşmamış iş adamlarımız, esnafımız, tüccarımızın endişe etmesine gerek yok. Biz bir sürek avına çıkmadık. Biz canımızı yakan, 239 tane şehidimizi verdiğimiz, 2 bin 196 gazimizin olduğu bu hain darbeyi bu ülkede yapmaya çalışan FETÖ terör örgütünün mensuplarıyla ilgileniyoruz. Bunun dışındaki vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok.

İlgili Haberler

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında