Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı'na ‘şeytan' cevabı

İçki yasaklansın diyen Erkan Petekkaya'nın 'alkol sorunu'nu Nurgül Yeşilçay anlattı

'Başbakan opera bestesi yapsın'

Başbakan Binali Yıldırım’ın Atatürk Kültür Merkezi’yle (AKM) ile ilgili olarak “AKM’yi kaldıralım, ne özelliği var o binanın?' demesi mimarlık ve kültürsanat dünyasında tepki çekti. Anımsanacağı üzere Başbakan Yıldırım, önceki gün Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğinde şu ifadelere yer vermişti: “Onu kaldıralım, o alanı da genişletelim, kimliği olan, dört köşe cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım.' ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre, Yıldırım’ın sözleri mimarlık ve kültür-sanat dünyasında tepki çekti. AKM’yle ilgili kararların siyasetçiler tarafından değil Koruma Kurulu tarafından verilmesi gerektiği vurgulandı.

SORUMLUSU AKP

Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel Başkanı): AKM’nin değerini Koruma Kurulu tescil ederek ortaya koymuştur. Ayrıca mimarlık, kütür-sanat alanında çalışan bilim insanları, uzmanlar hazırlanan rapor ve düzenlenen belgelerle AKM’nin özelliklerini, değerini bilimsel veriler ortaya koymuştur. AKM’nin bugün işlevisiz hale getirilmesinin sorumlusu AKP iktidarlarıdır. Bir başbakan tarafından AKM’nin değersiz olduğu şeklinde niteleme son derece talihsiz. Bu yapıya politik nedenlerle ya da bölgedeki yüksek rant elde etmek amacıyla karşı çıkabilirsiniz ancak o yapının değersiz olduğunu iddia edemezsiniz.

YARGI KARARINA SAYGI

Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı):Mimarlar Odası’nın düzenlediği ankette AKM önemli yapılar arasında ilk 20’ye girdi. Daha öncede AKM’nin yıkılmasını öngören projeler yargı kararıyla durdurulmuştur. Başbakan’ı yargı kararlarına saygılı olmaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı ya da Başbakan kendi düşüncelerine uygun bir yapıyı başka bir yerde yapabilir. AKM’yi yıkıp yeniden yapmaya kalkmak Cumhuriyet ilkeleriyle, çağdaşlaşmayla kavgadır. Biz bu kavgayı kabul etmiyoruz.

KÜLTÜR BAKANLARI...

Orhan Aydın (Sanatçılar Girişimi sözcüsü): Başbakan 'AKM yıkılamaz tescilli kültürel bir varlıktır. Koruma Kurulu kararı doğrultusunda onarılmalıdır’ denen yargı kararını hiçe sayıyor ve binanın görünümüyle ilgili görüş beyan edip yıkılmalı diyor. 9 yıldır AKP’nin tüm Kültür Bakanları da CB’de aynı şeyleri söylediler ve binayı ölüme terk ettiler.

BAŞBAKAN OPERA BESTESİ DE YAPSIN

Korhan Gümüş (Mimar, aktivist): Hukuk açısından bakarsak buna siyasitçiler mi verir yoksa Koruma Kurulu mu? Kendini mimari konuda bu kadar yeterli hissediyorsa neden opera bestesi de yapmasın. Sayın Başbakan kusura bakmasın ama buna karar verecek kurumlar var. Başbakan kendi evinde beğenmediği koltuğu değiştirebilir ama bir kamu kişiliği olarak bir yapının akıbetini evindeki koltuk gibi çözemez.

İlgili Haberler

Yaşam

Cüneyt Arkın'dan Türker İnanoğlu'na 'alkol' teşekkürü

Yaşam

Ali İhsan Varol'dan Acun Ilıcalı'ya gönderme: Bizi direkt kovdular

Yaşam

Aleyna Tilki gözyaşlarına hakim olamadı

Yaşam

Cem Yılmaz ve Defne Samyeli'den moda çekimi

Yaşam

Salsa şampiyonu balkondan düşerek öldü

Yaşam

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Yaşam

Kıvılcım Ural 'hamileyim' dedi, savcılığa gitti

Yaşam

Halil Sezai: 3 yıldır aynı ayakkabıyı giyiyorum, gocunmuyorum

Yaşam

'Seda Sayan 81 milyonun gözü önünde tehdit etti'

Yaşam

Seksi bırakmak mümkün mü? İşte yanıtı...

Yaşam

Şevval Sam'dan kapitalizm mesajlı hastalık paylaşımı

Yaşam

Merve Sevi'yi aldığı teklif sinirlendirdi: Ne sanıyorsunuz kadınları?