darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Başbakan Yardımcısı'ndan 'FETÖ'nün 1 numarası' açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, A Haber canlı yayınında soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında yer alan "Darbe girişimine ordunun yüzde 1,5'i katıldı" ifadesi hatırlatılarak, "TSK'nın yüzde 98,5'i nasıl oldu da bu durumu engelleyemedi" diye sorulması üzerine Canikli, şunları söyledi:

"Darbe teşebbüsüne katılan bin 684 general, amiral, subay ve astsubayın orduyla ilişiği kesildi. Dünkü kararname ile bu kalkışmaya dahil olan, onun içinde olan, destek olan veya doğrudan yönlendiren generallerin oranı, toplam TSK içindeki payı, yüzde 44. Yani yarısına yakın bir oran. Zaten darbe teşebbüsünü de bunlar yapar, rütbeliler yapar. Yoksa er ve erbaşla bu iş yürütülmez. Değerlendirmelerin bu oran üzerinden yapılması gerekiyor."

Canikli, aralarında harp akademilerinin de bulunduğu askeri okullardaki öğrencilerin neredeyse tamamının bu örgüte mensup olduğuna dikkati çekerek, ordunun temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Askeri liseler ve akademilerin terör örgütü mensuplarından temizlenmesi için kapatılıp kapatılmayacağı yönündeki soru üzerine Canikli, gereğinin yapılacağını, değerlendirmelerde sona geldiklerini anlattı.

"Hukukun üstünlüğüne bağlı, sadık insanlar komuta kademesini oluşturacak"

Nurettin Canikli, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi iki generalin emekliliklerini istemeleriyle ilgili değerlendirmesinin sorulmasına karşılık, "Bunlar normal, olur bu tür şeyler. Beklentileri olan bazıları, bu beklentileri, bu kamuda da özel sektörde de olur, gerçekleşmeyince böyle bir karar almış olabilirler. Bu, bizim yaptığımız çalışmaların tamamen dışında. Normal hayatın devamı olarak görmek gerekiyor." diye konuştu.

Canikli, YAŞ sonrası oluşacak TSK yönetimine ilişkin de "Daha güvenli, daha milletin sesine güven veren, demokratik sistemimize bağlı, sadık, hukukun üstünlüğüne bağlı, sadık insanların komuta kademesini oluşturacağını söylemek mümkün." ifadesini kullandı.

"Yargılamanın canlı yayınlanması söz konusu olamaz"

Başbakan Yardımcısı Canikli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "darbe girişiminde bulunanların yargılanmasının televizyondan canlı olarak yayınlanmasına" yönelik talebinin mümkün olup olmayacağının sorulması üzerine, yargılama ve sorgulamaların belli bir aşamasının gizli olduğuna ve gizli kalması gerektiğine işaret etti. Canikli, "Sistemimizde gizli bölümler dahil olmak üzere avukat bulundurma zorunluluğu nedeniyle hiçbir şekilde gizli bölüm yok, ama bunu televizyondan, canlı yayından yayınlamak gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu yargılamaların sağlıklı, objektif yürütülmesini kesinlikle engeller." şeklinde konuştu.

Muhalefetle ilişkiler

Nurettin Canikli, Kılıçdaroğlu'nun "Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda suçsuzluğu ispat edilen eski subaylara iade-i itibar" yönündeki önerisiyle ilgili de "Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'nin bu önerisini oturur, konuşur ve değerlendiririz, uygun bir şey buluruz. Bundan sonra da muhalefetten gelen hiçbir öneriyi peşinen reddetmeyeceğiz, oturup konuşacağız. Bir noktada da buluşma imkanı olacağını tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Darbe girişiminin "bir" numarası

Canikli, darbe girişiminin Türkiye'deki bir numarasının kim olduğunun netleşip netleşmediğinin sorulmasına üzerine de şöyle konuştu:

"Şu andaki bilgilere göre bir isim var ama genelde bu tür teşebbüslerde bir numaralar asker kökenli olmaz. Pensilvanya'daki terör örgütü başı bir numara zaten. TSK'da öne çıkan bir isim var. TSK içinde olduğu kesin ama onun da üzerinde başka talimat veren bir kişi, yapı var mı, onu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Çok kuvvetle muhtemel dışarıdadır, sivildir, varsa o bir numara sivildir. Komuta eden yani talimatları veren Pensilvanya dışında, onun adına başka bir sivilin olduğunu tahmin ediyoruz." 

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği