Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Başbakan'dan Musul için geri adım!

Başbakan Binali Yıldırım, gündemdeki konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım şunları söyledi:  "Türkiye'nin Suriye'de yaptığı faaliyetler tamamen terör örgütlerini bertaraf etmeye yöneliktir. Aynı zamanda ülkemizin sınır güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Bir yandan da DEAŞ başta olmak üzere PYD, YPG, biz bunları terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Terör örgütlerine karşı yaptığımız mücadelede de kimin ne dediğinin önemi yok. Biz ülkemizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Kimsenin toprağında, yerinde, yurdunda gözümüz yok. Kendi ülkemizin güvenliği bizim için her şeyin önünde gelir."

IRAK'A YANIT

Koalisyon gücleriyle konuştuklarını dile getiren Yıldırım, “Endişe edecek bir durum yok' dedi. Irak’ta olanlarla Türkiye’nin her yönüyle ilgili olduğu ifade eden Yıldırım, “Irak ile 350 kilometre sınırımız var. Bu sınırı aşarak bölücü terör örgütü yıllardır başımızı ağrıtıyor. Irak her şeyden önce bu terör örgütlerini zapturap altına alması lazım. Bizim ülkemizin güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri almak hakkımızdır' dedi. 

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün ortada görünen ülkelerin, bu ülkelerle ne sınır ne kültür ne de tarih birliği var. Bunları dikkate aldığımızda Türkiye’nin buralarla ilgilenmesi gayet doğaldır. Bunun aksini söylemek, aslında normal olmayan bir şey.

BAHÇELİ’NİN DENETİMLİ BAŞKANLIK ÖNERİSİ… PARTİLİ BAŞKANLIK, YARI BAŞKANLIK…

İstişare toplantısında partimizin marka halien gelmiş bir toplantısını yapıyoruz. Genişletilmiş istişare toplantısında Türkiye’yle ilgili her şeyi konuşacağız. Terörle mücadeleyi, ekonomiyi, projeleri, illerimizdeki hizmetleri, reformları. Aynı zamanda anayasa değişikliğini de tabi ki konuşacağız. Bizim üzerinde çalıştığımız model başkanlık modelidir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan referandumla birlikte, Türkiye’de cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçiliyor. Bu durumun Anayasa’ya uygun hale getirilmesi, Türkiye’nin en önemli meselelerinden biridir.

MHP Genel Başkanı bu konuyu gündeme getirmesi olumlu bir adımdır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ülke sorunlarının çözümü konusunda geçmişte de çok duyarlı davrandı. Bugün de dediği şudur 'Bu sorun çözülmelidir. Ama MHP’nin tercihi parlamenter sistemdir. Ancak olmuyorsa bu fiili durumun düzeltilmesi gerekir.’

X
by DNSUnlocker

Bunu düzeltecek olan da millettir. Millete gitmek için bunun en az 330 ile geçmesi gerekiyor. Bu konuda AK Parti grubunun getireceği anayasa teklifini en iyi şekilde değerlendirip, sorunun millete götürülmesinin önünü açacağını düşünüyoruz.

Değerlendirme ve karar önce Meclis’in olacak. Meclis’ten geçmesi halinde millete soracağız. Bu meseleyi de Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. Biz çalışmaları yapıyoruz. Komisyon da belli, hepsi belli. Bütün arkadaşlarımızın görüşlerini değerlendireceğiz. Uygun olan metni, bugüne kadar yapılmış çok çalışma var. Bunlar gözden geçirilecek ve açıklama yapılacak."

Yıldırım daha sonra soruları yanıtladı. Başbakan'a sorulan sorulan ve bunun yanıtları şöyle: 

REFERANDUMUN EN UYGUN TARİHİ NE OLUR

Arkadaşlar adım adım. Önce bir teklifi getirelim, komisyonlardan geçsin, genel kurulda görüşülsün. Ondan sonra da uygun bir tarih kararlaştırılır. O tarihler günler, şu an için geçerli değil. Adım adım gideceğiz.

330 İÇİN MHP’DEN DESTEK İÇİN BİR SÖZ ALDINIZ MI?

Ben yorum yapmayayım, sizin yorumunuza tabii olayım.

330’A DESTEK, REFERANDUMDA HAYIR SÖYLENTİLERİ VAR

Olabilir, sorunu vatandaş çözecek. Vatnadaş, siyasetin çözemediği sorunları çözerek geldi. Bu anayasa değişikliğini vatandaşın önüne götürdüğümüzde, en doğru kararı vereceğine inanıyoruz.

KHK ÇIKARILARAK, KAMUDAN ATILAN İSİMLERİN YENİDEN ALINACAĞI SÖYLENİYOR.

İtiraz sayısı çok fazla. 116 bin civarında. Ama bunlar tabi mükerrer itirazlar var, illerde yapanlar var. Üzerinde çalışılıyor. Biz ne söyledik? Yani haksızlık varsa düzeltilecek. Şu anda da bu çalışmaları bakanlıklarımız yapıyor. Başbakan yardımcımız nurettin canikli’nin koordinasyonunda bu çalışma yürüyor. Tamamlandıkça, peyderpey itirazları haklı görülenlerin işlemleri düzeltilecek. Bu şekilde devam edilecek.

CARTER İLE GÖRÜŞMENİZDE MÜNBİÇ KONUSU GÜNDEME GELDİ Mİ?

ABD bu konuda sözü var. Bu sözün de arkasında olduğunu, Amerika savunma bakanı teyit etti ve Münbiç’te hiçbir YPG PYD unsuru kalmayacak. Bunun teminatını verdiler. Bunlara silah verilmesi, ABD tarafından kullanılması yanlıştır bunları söyledik.

HAVA HAREKATINA NE ZAMAN KATILACAĞIZ

İhtiyaç olduğu zaman. Ama inşallah ihtiyaç olmaz. Ama şartlar oluştuğunda gereken neyse onu yapacak hazırlıklarımız vardır.

YENİ KHK’DA GÖREVE İADELERİN DIŞINDA NELER VAR?

İdari kararlar var, yasal düzenlemeler var. Dolayısıyla şu anda tek tek saymam pek mümkün olmaz.

İlgili Haberler

Politika

Belediye başkanına silahlı saldırı

Politika

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Politika

Kritik görüşme sonrası açıklama: Bu toplantı geleceğe umutla bakmamızı sağladı

Politika

Yeliz Koray | Hıyanet

Politika

İHD'den Leyla Güven çağrısı

Politika

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Politika

Türkiye, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'de savunma yaptı

Politika

İyi Partili vekilin ağabeyi AKP'den aday adayı oldu

Politika

Büyükerşen'e saldıranların aldığı ceza belli oldu

Politika

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: AKP'nin oda ve borsa başkanları teklifini doğru bulmuyoruz

Politika

Atatürk heykeline çıkıp ‘Babam' diyen şahsa linç girişimi

Politika

Akşener protestocularına bir dava bir takipsizlik: Tehdit var, suç yokmuş