darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Başbakanlık'tan IŞİD sorusuna "Sizi ilgilendirmez" cevabı!

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen bombalı saldırıda, IŞİD'in canlı bombalarından biri olan İbrahim el Bakraoui'nin Haziran ve Temmuz 2015'te Gaziantep'te yakalanıp sınır dışı edildiğine ilişkin iddiaları Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soruldu. Başbakanlık'ın yanıtı ise net oldu: "Kamuoyunu ilgilendirmez."

İbrahim el Bakraoui’nin 14 Temmuz 2015 ve Ağustos 2015 tarihlerinde Türkiye’den sınır dışı edildiğine ilişkin haberler ulusal ve uluslararası basın organlarında yer almış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da 23 Mart 2016 tarihinde Belçika ve Hollanda makamlarını, İbrahim el Bakraoui’nin "yabancı terörist savaşçı" olduğu yönünde uyardıklarını ancak Belçika’nın bu şahsın IŞİD'le bağlantısını tespit edemediğini söylemişti.

'SINIR DIŞI GEREKÇESİ YAZILMADI'
Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığı izlenimini veren olay Hollanda makamlarından gelen açıklamalarla yön değiştirmiş ve Erdoğan’ın açıklamasını kısmen doğrulayan Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur, 14 Temmuz 2015’te Hollanda’nın Ankara Büyükelçiği’nin elektronik posta adresine saat 10:14’te İbrahim el Bakraoui’nin Hollanda’ya sınır dışı edilmesine ilişkin “Çok acil' başlıklı bir e-mail geldiği bilgisini verdikten sonra mektupta sınır dışı nedeninin belirtilmediğini; Hollanda polisi, yabancılar şubesi ve kraliyet özel birliklerinin bu mektuptan haberdar edilmediğini söyleyerek Türkiye’nin normal sınır dışı etme prosedürlerini uygulamadığını belirtmişti.

Bunun üzerine, Özgür Özel, 25 Mart 2016 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir soru önergesi yönelterek, Brüksel bombacısı İbrahim el Bakraoui’nin  “yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarının' Hollanda ve Belçika makamlarına ne şekilde ve hangi tarihte bildirildiğini, bu uyarının hangi resmi kanallar aracılığıyla yapıldığını sormuştu. Özel ayrıca Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Başbakanlığa başvurarak, İbrahim el Bakraoui’nin sınır dışı edilmesine ilişkin belgelerin bir örneğini talep etmişti.

BİMER: KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ
Soru önergesine bugüne kadar cevap alamayan Özel’e, bilgi edinme hakkını kullanarak başvurduğu Başbakanlık İletişim Merkezi’nden (BİMER) gelen yanıtta 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 18. ve 25. Maddeleri uyarınca istenen belgelerin verilemeyeceği bildirildi.

Söz konusu kanunun 18. Maddesi sivil ve askerî istihbarat birimlerinin görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgelerin bu kanunun kapsamı dışında kaldığına işaret ederken; 25. Maddesi’nde ise "kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır" ifadeleri yer alıyor.

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği