Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Başika IŞİD'den temizlendi!

Irak'ta IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması operasyonun 7'nci gününde, Peşmerge güçleri kentin kuzeydoğusundaki Başika kasabasını geri almak için operasyonu hızlandırdı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, kuzeydoğu bölgesinde yer alan Başika ve Naweran cephelerinde sabahın erken saatlerinde IŞİD'in elinde tuttuğu kasabaya ilerledi.

Kasabadan birkaç kilometre mesafedeki İmam Rıza köyünde Peşmerge güçleri ve IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Pazar sabahı başlatılan operasyonda Peşmerge'nin yanı sıra ABD'li askerler de yer aldı. Peşmergeleriyle Naweran Cephesi'ne giden İran'a muhalif Kürdistan Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yezdanpenah da, IKBY'li Peşmergeler'e destek için çatışmalara katıldıklarını söyledi.

Ve Reuters haber ajansı, Peşmerge'nin Başika'da kontrolü sağladığını duyurdu.

Reuters'e göre ABD'li bir yetkili, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ı, kasabanın IŞİD'den alınması konusunda bilgilendirdiğini de söyledi

Böylece sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonla Musul kent merkezine 20 kilometre mesafede yer alan Başika kabası IŞİD'den kurtarıldı.

Sabah saatlerinde operasyon hızlandırıldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı General Cemal Muhammed AA'ya yaptığı açıklamada, "Musul'u kurtarma operasyonunun 7'nci gününde Peşmerge güçleri, Naweran ve Başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Her iki cephede 3 köyün Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındığını aktaran Muhammed, "Güçlerimiz Naweran ve Başika cephelerindeki 3 köyü kontrol altına aldı ve diğer bir köyde de ilerliyor" demişti.

Peşmerge güçleri, her iki cephede yer alan Omer Kamçı, Faziliye ve Tırbize köylerine girmişti. Tizxirab'da da şiddetli çatışmalar vardı.

IKBY'ye bağlı Özel Kuvvetler (Zeravani) Birlikleri'nin Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika ve Naweran Cephesi'nde sonra aynı noktada birleşmeye yakın oldukları ifade edilmişti.

Operasyonun başladığı ilk saatlerde, IŞİD'in Omer Kamçı köyünde bomba yüklü araçla saldırdığı ancak Peşmerge güçlerinin Milan olarak adlandırılan tanksavarlarla saldırıları püskürttüğü de duyurulmuştu.

TSK da o bölgede

IŞİD, iki buçuk yıldan uzun bir süredir, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı kasabayı elinde tutuyordu.

Tamamı Musullu savaşçılardan meydana gelen "Ninova Muhafızları"nı eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Çatışmaların yoğun şekilde yaşandığı bölge ve kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe var.

Peşmerge güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kampının yakınındaki Başika kasabasını IŞİD’den almak için Perşembe günü saldırı başlatmıştı.

İlgili Haberler

Dünya

Fransız Polinezyası Başkanı'ndan 'nükleer test' itirafı

Dünya

Çipras: Türk Akımı'nın Yunanistan'dan geçmesi için çalışma yürütüyoruz

Dünya

10 yaşındaki küçük kız tecavüzcüyü karate ile uzaklaştırdı

Dünya

Brezilya'nın yeni dışişleri bakanı: İklim değişikliği Marksistlerin bir komplosu

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Mart ayında AB'den ayrılıyoruz

Dünya

Pentagon F-35'lerin Türkiye'ye satışıyla alakalı raporu Kongre'ye sundu

Dünya

Kaliforniya'daki yangının bilançosu ağırlaşıyor: 63 ölü, 631 kayıp

Dünya

Cinsel organa benzetilen baykuş heykeli alay konusu oldu

Dünya

'Akıllı hoparlör' mahkemede şahit olarak kullanılabilir

Dünya

ABD FETÖ lideri Gülen'i iade mi edecek?

Dünya

25 yıl uğraştı lotoyu kazandı

Dünya

Koalisyonun hava saldırısında 17 sivil öldü