Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

“Basınımızın üzerinde iktidarın sindirme politikaları var'

Basın özgürlüğü alanında ülkemizin geldiği noktanın çok karamsar olduğunu belirten Sındır; “ülkemiz gelinen noktada basın ve düşünce özgürlüğü ile ilgili sorunlar tutkulu gazeteci sayıları ile ölçülebilir olmanın ötesine geçmiştir. Özellikle son yıllarda, iktidar tarafından uygulanan sindirme politikaları yazılı, görsel ve internet medyasını görevini özgürce yapamaz hale getirmiştir. Gazetecilik yaptığı için işten çıkarmalar da hız kesmeden devam etmektedir' dedi.

“TÜRKİYE 180 ÜLKE ARASINDA 151. SIRADA'

Türkiye’nin, Dünya’da basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. sırada yer aldığını ifade eden Sındır;“Gazeteci arkadaşlarımızın koşulları ortada. Hapiste gazeteciler, işten atılan gazeteciler, her an gözaltına alınma ya da işten atılma korkusu ile görevinin başındaki gazeteciler, coplanan gazlanan gazeteciler, sorduğu için azarlanan gazeteciler. Bu nedenle ülkemiz maalesef basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. sırada yer almaktadır.  Bu veriler Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2016 raporunda yayımlanmıştır. Bu durumu ülkemiz ve milletimiz hak etmemektedir' dedi.

“İKTİDAR TARAFINDAN UYGULANAN SİNDİRME POLİTİKALARI'

İktidarın kendisini eleştiren, görevini yapan gazetecilere yaptığı baskı ve şiddet, basın özgürlüğünün ve demokrasimizin geldiği durum açısından endişe verici olduğunu belirten CHP’li Sındır sözlerini şöyle sonlandırdı: “Basın emekçilerinin yargılandığı davalar siyasi hesaplaşma ile anılır olmuş, ortaya çıkan hukuk zaafları gizlenemez bir duruma gelmiştir. Sorun, basın ve gazeteci özgürlüğünün engellenmesi, siyasi kasta dayalı uzun tutukluluk halleri düşünce ve ifade özgürlüğüne büyük bir darbe niteliğindedir. Demokrasi anlayışı ile bağdaştırılamayacak bu durum hukuk devleti ve demokrasinin önündeki engellerin başında yer almaktadır. Basına yönelik yürütülen sindirme ve yıldırma politikaları darbe döneminin uygulamaları ile yarışır olmuştur. Bunun seçimle işbasına gelen bir hükümet tarafından uygulanıyor olması demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecektir.'

İlgili Haberler

Politika

KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

Politika

AKP'den, Erdoğan-Bahçeli görüşmesiyle ilgili açıklama geldi

Politika

AİHM'nin Demirtaş kararı: 5 soruda kararın önemi ve olası etkileri

Politika

İyi Parti, CHP ile anlaştı

Politika

Adana'da 'tek adam, tek parti rejimi'ne karşı güç birliği çağrısı

Politika

ABD'den SDG'ye 300 TIR silah ve zırhlı araç

Politika

İyi Parti: Gezi olayları yeniden ısıtılarak, gündeme sokulmaya çalışılmaktadır

Politika

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Politika

Karamollaoğlu Erdoğan'a AİHM hatırlatması...

Politika

İyi Parti'den Demirtaş açıklaması

Politika

Trump: Time'ın Yılın Kişisi Trump'tan başkası olamaz

Politika

MHP'de istifa depremi