unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Başkanlık dayatmasına HAZİRAN meydan okudu: Saltanata geçit yok!

"Başkanlık, Türkiye’ye özgü bir diktatörlükten başka bir şey değildir. Tıpkı1930'ların Almanya'sında olduğu gibi, Führer'in sözünün kanun olduğu bir toplum yaratılmak istenmektedir" denilen açıklamada "Laikliğin, eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ve barışın hakim olduğu bir ülke için hep birlikte direneceğiz" vurgusu yapıldı.

Önder Babat Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamayı Haziran Hareketi adına Canan Kaftancıoğlu okudu. Bası toplantısında Merdan Yanardağ ve Erkan Baş da HAZİRAN'ı temsilen hazır bulundu. Tolantıyı Deniz Demirdöven yönetti.

Basın toplantısına çok sayıda demokratik kitle ve meslek örgütü temsilcisi ile gazeteci katıldı.

haziran-saltanata-gecit-yok-baskanliga-hayir-203896-1.jpg

Açıklamanın okunmasının ardından Merdan Yanardağ ve Erkan Baş birer konuşma yaptı. Baş, "Saltanatın kaldırılışının yıldönümünde Haziran'ın üstüne düşeni yaptığını ve başkanlık karşıtı kampanyayı başlattığını" belitti. Haziran yürütme üyeleri, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu püskürmek için tüm mücadele olanaklarının zorlanması gerektiğini kaydetti.

Topluma direniş çağrısı yapan Merdan Yanardağ, Erdoğan-AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişiminin yol açtığı krizi fırsata çevirmeye kalkarak kendi darbesini yaptığını belitti. Ortada yeni bir darbe durumu olduğunun altını çizen Yanardağ şöyle devam etti: 

"Bu darbe de tıpkı 15 Temmuz darbesi gibi bastırılmalıdır. AKP sanılanın aksine tarihinin en zayıf döneminden geçiyor. Bütün ilerici ve aydınlanmacı muhalefet güçleri yeni darbenin bastırılması için birleşmelidir. Haziran Hareketi'nin çağrısı ve başlattığı kampanya bize elverişli bir zemin sunuyor. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon kritik eşiktir. Bu saldırıyı yenilgiye uğratamazsak Türkiye geri dönüşü olmayan bir yola girecek, ucu iç savaşa açılan bir felakete sürüklenecektir."

haziran-saltanata-gecit-yok-baskanliga-hayir-203897-5.jpg

HAZİRAN'ın açıklaması şöyle:

"AKP iktidarının başkanlık projesi Türkiye’yi adım adım uçuruma sürükleyen bir siyaset biçimine dönüştü. Saray, Gezi İsyanı ve sonrasında muhalefetin yükseldiği, başkanlık hedefinden uzaklaştığı her dönemde şiddet araçları vasıtasıyla siyasal alana ağır müdahalelerde bulundu. Bağnaz bir dinsellik ve koyu bir milliyetçilik eşliğinde devam eden Saray müdahaleleri, toplumsal kutuplaştırmayı daha da derinleştirdi" denilen açık

2010 Anayasa Referandumundan itibaren yasama ve yargı erklerini yürütmeye, 1 Kasım seçimlerinden sonra yürütme erkini de Saray’a tabi kılan AKP iktidarı, başkanlık için ideal bir iklim yaratmaya çalışıyor. Siyasetçilere, gazetecilere, akademisyenlere, öğretmenlere, işçilere yönelik baskı ve tutuklamalara her gün bir yenisi ekleniyor.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası ilan edilen OHAL süreci AKP'nin mıntıka temizliğinin son aşamasıdır. Meclis’in etkisizleştirildiği, MHP’nin yedeklendiği bu dönem, AKP’ye, neoliberal muhafazakar tekçi iktidarını güçlendirecek bir fırsat sunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül faşist darbesinin ilerleyen günlerinde darbeci Kenan Evren’in sıkıyönetim koşulları altında ülkeyi götürdüğü oylamaya benzer bir hamleyle olağanüstü hal koşullarında başkanlık seçimine gitmeyi amaçlamaktadır.

Attığı her adımı Türk-İslam sentezi doğrultusunda kurgulayan AKP Saray Rejimi, Başkanlık adı altında bir çete devleti örgütlemeyi, keyfiyetin ve yandaşlığın hüküm sürdüğü, farklı ses ve renklerden arındırılmış bir “Yeni Türkiye' kurmayı hedeflemektedir.

Başkanlık, Türkiye’ye özgü bir diktatörlükten başka bir şey değildir. Tıpkı1930'ların Almanya'sında olduğu gibi, Führer'in sözünün kanun olduğu bir toplum yaratılmak istenmektedir.

Başkanlık, Hitlerleşme sürecinin tamamlanmasına yönelik bir hamledir. Başkanlık, fiili şeriatı kurumsallaştırmaktan başka bir şey değildir. Başkanlık, Saltanat-Hilafet ilanıdır.

Yakın tarih ne Padişahlar ne Führerler ne Duceler gördü. Sonunda hepsi yıkılıp gittiler.

haziran-saltanata-gecit-yok-baskanliga-hayir-203900-1.jpg

Saltanatın kaldırılışının yıldönümünde, buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki:

Gün yan yana gelme günüdür. Meydanlarda, sokaklarda omuz omuza durma günüdür.

Bizim bu ülkenin devrimci birikimine, insanlığın evrensel değerlerine olan inancımız tamdır.

Tüm engellemelere, tüm zorbalıklara rağmen yan yana gelip omuz omuza duracağız!

Laikliğin, eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ve barışın hakim olduğu bir ülke için hep birlikte direneceğiz!

Tek adam diktasının ülkemizi teslim almasına izin vermeyeceğiz!

Birleşik Haziran Hareketi olarak; Türkiyenin tüm ilerici güçlerini, emekçi halkımızı saltanat ve hilafet özlemcilerine, Hitler özentilerine karşı hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz!

Birleşik HAZİRAN Hareketi"Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Güncel

Suruç'ta katledilen 33 kişi yarın anılacak

Güncel

Yine aynı go-kart dehşeti: Saçı lastiğe dolanan kadın ağır yaralandı

Güncel

Zahmet oldu! İşçileri zehirleyen firma iş bıraktı

Güncel

Sinem Gedik'ten Ceceli ve Semercioğlu hakkında suç duyurusu!

Güncel

Adapazarı'nda evler sular altında kaldı

Güncel

TTB'den sağlıkta şiddete karşı tüm yurtta eş zamanlı eylemler

Güncel

Zonguldak'ta IŞİD operasyonu: 3 tutuklama

Güncel

İçme suyundan hastalık şüphesi: Bakanlık açıklama yaptı

Güncel

Bodrum'da çıkan yangında 40 hektar kül oldu

Güncel

Alperen'in ailesi: Bu işi bırakmayacağız

Güncel

Tokat'ta kaybolan küçük kız 10'uncu günde de bulunamadı

Güncel

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?