darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Başyaver Ali Yazıcı'nın 15 Temmuz gecesi görüntüleri ortaya çıktı

TSK'dan ihraç edilen ve FETÖ/PDY darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanı Başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı'nın, darbe gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıldığı Marmaris'teki otele baskına giden timin havalandığı ve geri döndüğü Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne giriş ve çıkış yaptığı aracın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturma kapsamında Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığından darbe gecesine ilişkin alınan güvenlik kamera kayıtlarında, TSK'dan ihraç edilen ve darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanı Başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı'yı taşıyan aracın birliğe giriş ve çıkış görüntülerine ulaşıldı.

Görüntülerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıldığı Marmaris'teki otele baskına giden timin helikopterle havalandığı ve geri döndüğü Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne Başyaver Ali Yazıcı'yı taşıyan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği adına kayıtlı 06 FY 8355 plakalı aracın, 00.05 sıralarında geldiği görülüyor.

Yazıcı'nın da ifadesinde, Yarbay Emin'in kullandığı ve kendisinin de içinde bulunduğunu belirttiği otomobilin, kamera kayıtlarında, yaklaşık 11 saat sonra 11.27'de nizamiyeden çıkarak birlikten ayrıldığı görülüyor.

OPERASYON EKİBİ DÖNDÜĞÜNDE ÇİĞLİ'DEYMİŞ

Bu arada, Marmaris'teki operasyona katılan helikopterin saat 06.34 sıralarında Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığının pistine indiği ve yaralı subayın ambulansla hastaneye kaldırıldığına ilişkin, Foça'daki birlikte derdest edilerek sabaha kadar Çiğli'de hapis tutulan Tümamiral Hasan Nihat Doğan ile Tümamiral Aydın Şirin'in Ankara'daki Akıncı Üssü'ne götürülmek için saat 07.17'de Couger tipi helikoptere bindirilmeleri, bu sırada Güvenlik Tabur Komutanlığında bazı personel tarafından kurtarılmalarına ilişkin güvenlik kamera kayıtları da daha önce ortaya çıkmıştı.

İFADESİNDE ÇİĞLİ'DE OLDUĞUNU KABUL ETMİŞTİ

Yazıcı, Ankara'da gözaltına alınmasının ardından yapılan sorgusunda, şu ifadedelere yer vermişti:

"Ahmet Çotuk'a, 'Bu işin içinde ben yokum, Hulusi Paşa'nın bu işin içinde olduğunu sanmıyorum.' dedim. Bu konuşmaları yaparken ben İzmir yoluna doğru dönmüştüm. Yanımda bulunan, isminin arabada Yarbay Emin olduğunu öğrendiğim şahıs bana 'İzmir Çiğli'deki 2. Hava Üs Komutanlığına en yakın askeri birliğe gidelim.' dedi. Bu teklif bana makul geldi. Ben de İzmir yoluna döndüm, saat 01.30 sıralarında İzmir'deki Hava Üs Komutanlığına geldik."

Çiğli 2. Hava Üs Komutanlığına girerken askerlerin kendilerine buraya gelme nedenlerini sorduğunu, kendisinin de darbe girişimi olduğunu söyleyip geceyi orada geçirip geçiremeyecekleri konusunda bilgi aldığını, içeri alındıklarını, televizyondaki darbe girişimi faaliyetlerinin devam ettiğini gördüğünü iddia eden Yazıcı, birlikte televizyon açıkken uyuyakaldığını öne sürmüştü.

Yazıcı, ifadesinde şu iddialarda bulunmuştu:

"07.30'da Ankara'ya doğru yola çıktım. Yoldayken Yiğit Bulut ve Lütfullah Göktaş isimli başdanışmanlar beni aradılar. 'İstanbul'a gitmemin nedenini' söylediler. 'Ne yapmam gerektiğini, Hasan Doğan'a sormamı söylediler.' Lütfullah Göktaş da Cumhurbaşkanı'nı arayıp aramadığımı sordu. 'Aramadım' dedim. 'Keşke arasaydın, İstanbul'a gelmen daha uygun olur.' dedi. Bunun üzerine Ankara yerine İstanbul'a gitmeye karar verdim. İstanbul yoluna döndükten bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan aradı. 'İstanbul'a değil, Ankara'ya gelmemin uygun olacağını' söyledi. Bunun üzerine İstanbul yolundan tekrar Ankara'ya döndüm. 22.30 sıralarında Ankara'ya, lojmana geldim. Sonra Beştepe'ye gitmek için yola çıktım. Konvoya takıldım, vatandaşlarla beraber konvoyla korna çaldım."

İlgili Haberler

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı belli oldu

Güncel

CHP'nin bayram programı belli oldu

Güncel

FETÖ tutuklularına AİHM'den ret

Güncel

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Güncel

Avcılar'da tekstil atölyesinde yangın

Güncel

Erdoğan tekrarladı: Onların dolarları varsa bizim Allah'ımız var

Güncel

İbrahim Kalın'dan New York Times'a tepki

Güncel

'Erdoğan ve Trump, eylülde New York'ta yüz yüze görüşebilir'

Güncel

TSK'dan 4 bölgede hava operasyonları!

Güncel

Ticaret Bakanlığı'na atama Resmi Gazete'de