darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Baydemir: Demirtaş cezaevinde risk altında

"Bir risk olmasaydı bu açıklamayı yapmazdım. Çeşitli temaslarımız oldu ama sonuç alınamadı" diyen Baydemir, "Demirtaş neden Edirne Cezaevi'nde? Neden C blokta tutuluyor?" diye sordu.

Tutuklanan  eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dahil 10 milletvekilinin cezaevlerinde tecritte olması HDP’nin tepkisine neden oldu. TBMM’de basın açıklaması yapan HDP Milletvekili Osman Baydemir, özellikle Edirne F Tip Cezaevi’ndeki Demirtaş’ın güvenliğine ilişkin bir takım endişeler olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı vekillere yönelik operasyona sessiz kalmakla eleştiren Demirtaş, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

AKLINIZDAN GEÇİRMEYİN: Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve milletvekillerimiz halkın yasal temsilcileridir. Ve bizim onurumuzdurlar. Eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimiz şu anda cezaevlerinde tecrit altında tutuluyorlar. Edirne F Tipi Cezaevinin tecrit kararı başka hukuksuzlukların hazırlandığının göstergesidir. Sakın ha aklınızdan geçirmeyin! AKP’li bir milletvekili, bir suikast olursa halk cezaevlerini basar diyor. Cumhurbaşkanı’na soruyorum, haberdar mısınız? Demirtaş ve#Yüksekdağ’ın tırnaklarına zarar gelirse bunun birinci dereceden sorumluları cumhurbaşkanı, başbakan ve Adalet Bakanı olacaktır.

KİNİNİZDEN VAZGEÇİN: Aslında eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimiz Cumhurbaşkanı’ndan daha özgür. Çünkü Cumhurbaşkanı kendi korkularının esiri. Cumhurbaşkanı, bugün yaşadığımız durum sizin kininizin, kibrinizin, intikam alma duygunuzun sonucudur. Kininizden vazgeçin. Cumhurbaşkanı, çobanlık iddianız varsa o sizin iddianız ama bizim sürü olmama hakkımız da bakidir.

RİSK VAR: 'Mili irade, milli irade’ diyorsunuz. Demirtaş ve Yüksekdağ milli irade değildir de nedir? (Demirtaş’ın cezaevindeki durumu) Bir risk olmasaydı bu açıklamayı yapmazdım. Çeşitli temaslarımız oldu ama sonuç alınamadı. Demirtaş neden Edirne Cezaevi’nde? Neden C blokta tutuluyor?

TBMM BAŞKANINDAN SES YOK: Meclis Başkanı, sen nasıl bir meclis başkanısın? Senin üyelerin cezaevinde tecritte, senden tık yok. Eşbaşkanlarımız cezaevindeyken kimse Meclis işliyor diyemez. Hazırlanacak hiçbir yasa ya da anayasa meşru olamaz.

KOCABIYIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Öte yandan AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Twitter’dan hesabından yazdığı “Devlet büyüklerine bir suikast halinde millet cezaevlerini basacak ve tüm FET֒cüleri ve PKK’lıları asacak. Halk arasında konuşulan bu' sözleri yargıya taşındı. 'Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi’, tutuklu yakınlarıyla birlikte bugün Çağlayan Adliyesi’nde Kocabıyık hakkında suç duyurusunda bulundu. 

İlgili Haberler

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması

Politika

İyi Parti'den AKP kongresi kararı

Politika

Prof. Sait Yılmaz | İsrail'in şifreleri...

Politika

Adıyaman'da çatışma: 4 asker şehit oldu

Politika

MHP'den yerel seçim için ittifak kararı

Politika

İran 16 yaşından küçük kızların evliliğini yasaklamaya hazırlanıyor

Politika

AKP'li belediye Starbucks, McDonald's gibi firmalara ruhsat vermeyecek

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha