darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Bekir Bozdağ: Anayasaya aykırı da olsa KHK çıkartılabilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Atatürk Kültür Merkezinde 13. Ankara İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı'nın açılışında konuştu.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Darbeye cüret edenlere gereği yapılacak. TBMM'yi havadan uçak bombalasa uçağa karşı tedbiri yok, Cumhurbaşkanı Külliyesi, Çankaya Köşkü, emniyet binaları da öyle. Özel Harekatımız olduğu yerler böyle. Bu kadar korunaksız bir yapıyı, böylesi içimizden gelecek ihanetlere karşı Türkiye almamıştır bugüne kadar. Ama şimdi devletin bütün kurumları içimizden gelecek darbe ihanetlerine karşı da en iyi şekilde donanımlı hale getirilmiş ve onlara en etkili cevabı verecek şekilde donatılmıştır. Türkiye'nin en büyük gücü, en önemli gücü yerli ve milli bir ordudur. Eğer Türk ordusunun içerisinde FETÖ'nün talimatıyla ölmeye, öldürmeye giden veya başka bir alçağın talimatıyla ölmeye öldürmeye gidenler olduğu sürece Türkiye devleti güçlü bir devlet olma vasfını sürdüremez. Bizim ordumuzun içinde sadece komutanların, devletin, milletin emriyle, anayasa ve yasalarımıza sadakatle görev yapanların olması gerekir. Devletin bütün kurumlarında böyle olması gerekir. Herhangi bir devlet kendisine ihanet edenleri çalıştırmak zorunda olursa devlet olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir istihdama izin verilmez. Bakın SSCB dağıldı, Almanya birleşti ve pekçok ülke bağımsızlığını ilan etti. Bu ülkelerin hepsinde bir arınma politikası uygulandı. Komünist sisteme ve rejime bağlı, sadakatı yüksek olan kamuda çalışanların devlet sisteminden alınması ve arındırılması cihetine gidildi. Sadece Almanya'da 500 bin kişinin kamudan arındırıldığını görüyoruz. 

'DEVLETTTEN TEK TEK TEMİZLENECEKLER'

Almanya'da, ABD'de DAEŞ terör örgütüne sadakatı üst düzeyde olan bir insan istihdam edilir mi, edilmez mi? Kendileri terör örgütleriyle irtibatlı üye olanlarla ilgili kamuda hiçbir kişiye yer vermez, hukukun önüne çıkarıp hesap vermelerini isterken, Türkiye'de demokratik hukuk devletine sahip çıkma, sadakati başkalarına ihaneti devlete olanlar için tedbir almasını eleştirmek elbette yanlıştır. Birliğimizi, demokrasimizi, istiklalimizi korumak için atmamız gereken en önemli adımlardan bir tanesidir. Bu konudaki Türkiye adımlarını kararlılıkla atmaya devam edecektir. FETÖ veya bölücü terör örgütü mensupları devletin içinden tek tek ayıklanacak. Bu devlette terör örgütlerine sadakatı olanlar asla istihdam edilmeyecektir. Kimse korkmasın, kimse endişe etmesin ama teröristler endişe etsin. Bu ülkeye ihanetler endişe etsin, adalet isteyenler asla endişe etmesin. Hak eninde sonunda yerini bulacak adalet tecelli edecektir. Teröre bulaşmamış, terör örgütlerine destek vermemiş, darbeye karışmamış olan insanlarımız herhangi bir tereddüt ve endişeye düşmelerine mahal yoktur. Hepimizin aradığı adaletin yerine getirilmesi. Türkiye'de darbe teşebbüslerinin bundan sonra da tekrar etmemesi için devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması, kamuda ayıklama ve benzeri birçok tedbir alındı. Bundan sonraki süreçte Türkiye'de yeni bir darbe teşebbüsünün olmasına sadece milletimizin değil devleti yöneten, hükümetimizi aldığı tedbirler de en önemli engel olacaktır. 

'MİLLET OSMANLI BUNLARA TOKADI VURDU'

FETÖ 15 Temmuz'da yaşadığı bozgunun, kendilerinde yarattığı şoku, endişeyi, paniği atlattıktan sonra yeniden kara propagandaya başladı. 14 Ağustos'ta darbe teşebbüsü olacak dediler, oldu mu, olmadı mı? Buradan FETÖ'ye inanan ama bu ihanetin içerisinde olmayan, samimi olan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Fethullah Gülen yalancıların, müfterilerin şahıdır. Onunla beraber hareket edenler de öyledir. 17 Aralık'ta "Bu iş bitiyor bu hükümet gidiyor" dedi. Hükümet gitti mi? "25 Aralık'ta gittiler" dendi, gitti mi? "Ocak'ın sonunu göremeyecekler" dendi. Gitti mi? Seçimlerden sonra bitecekler dendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde millet bunlara bir Osmanlı tokadı vurdu. 12 Ekim'de rüyalar gördüler, sahte mesajlar gördüler. Ne oldu, hukuk kazandı, adalet kazandı. Gezi olaylarında hükümet gidecek dediler. Vatandaşı daha fazla sokağa dökmek istediler. 6-7 Ekim Kobani hadiseleri. Gitti mi gitmedi mi? 2015'de 7 Haziran'da gideekler dendi, gitti mi? DEAŞ terör örgütü hiç eylem yapmadığı Türkiye'de birdenbire teröre başladı. Bölücü terör örgütü hendek terörüne başladı. Devlet bunlarla mücadele etmek zorunda kaldı. Gitti mi peki, gitmedi. En son 15 Temmuz'da bunların defterini düreceğiz dediler, darbe teşebbüsü yaptılar. 

'KENDİ KENDİNE ŞARJ OLAN BİR MEKANİZMA'

Bir insan inandığı birisi varsa on tane laf söyler, onu da yalan çıkarsa dönüp sormaz mı "10 laf söyledin onu da yalan çıktı, şimdi 11'incisini söylüyorsun buna nasıl inanayım?" demez mi? Şimdi FETÖ'ye mensup askerler itirafçı olmasın, çözülmesin, gerçeği söylemesin diye yeni kampanya başlattılar. Buradan itirafçı onlara sesleniyorum; Siz bunların umurunda değilsiniz. Şimdi onlar yeni dostlar yeni çevreler edindi. Kendi kendine şarj olan bir mekanizmaya karşı karşıyayız. Hatırlarsanız bir beddua seansı vardı. Dediler ki, bu beddua değil mülane. Kim haksızsa bu beddua ona işler. Peki o beddua kabul gördü mü? Kimin ocaklarına ateş düştü? Bu örgüte girmeyerek din ve iman işiyle uğraşıyor iyi öğrenci yetiştiriyor diyen vatandaşlarıma sesleniyorum; lütfen bunlarla bağınızı ayırın. Şimdi propogandaları sadece bunlar çözülmesin diye değil, kamuoyunu 15 Temmuz'un aleyhine döndürmek için uğraşıyorlar. Kamudan ayıklanan gündemin ana merkezi oldu. Kim hangi lafı duyunca rahatsız olacaksa onlar o lafı söylüyorlar. Devlette yüksek sadakat ilişkisi içerisinde olmayan, terör örgütleriyle irtibatlı olanlar hariç hiçbir vatandaşımız haksız yere kamuyla ilişkisine son verilmez. Biz bunun hesabını milletimize de rabbimize de vereceğiz. Bu sorumluluk gerektiren bir iş. 

'TÜRKİYE'DE CEZAEVLERİNDE İŞKENCE YOK; DELİL VARSA BİZE GÖNDERSİN'

Korku ve panik atlatıldıktan sonra FETÖ'cü yapının yeniden algı operasyonları yaptığını hatırlatmak isterim. Türkiye'deki cezaevinde işkence olduğu iddiaları şimdi başka ülkelerde anlatılmaya, yayılmaya çalışıldı. Türkiye cezaevlerinde kötü muamele, işkence yoktur. Ortaya bir iddia atıyorsunuz, gelin söyleyin diyoruz konuşmuyorlar. Ben buradan söylüyorum, Türkiye'nin hiçbir cezaevinde insan onuruna yaraşmayacak hiçbir muamelenin yapılmasına izin vermedik, vermeyiz. İşkence ve kötü muamelede zaman aşımını biz kaldırdık. Böyle bir hükümete işkence ve kötü muamele iftiranısını kimse atamaz. Elinde somut bir şey varsa buradan söylüyorum, bize göndersin, savcılıklara göndersin. Cezaevleri içerisinde bazı infaz koruma memurları tarafından FETÖ'cülere farklı muameleler yapılacağına dair iddialar var. Herkesin aklı var, olabilecek tehlike ve tehditleri öngörebiliyor. Cezaevlerinde herhangi bir terör örgütüne mensup infaz koruma memuru bulunmaması için alım yapılırken büyük hassasiyet gösterildiği gibi görev süresinde de çok büyük hassasiyet gösteriliyor. Şu anda Bin 500 infaz, koruma memuru işten el çektirilmiştir FETÖ bağlantıları iddialarıyla. Bu iddiaların kimden, nereden kaynaklanıyor herkes değerlendirsin. 

'KHK'LARLA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILAMAYACAĞINI NEYE GÖRE SÖYLÜYORSUNUZ?'

OHAL'in 3 ay daha uzatılması kararı alındı. Siz 3 ayda FETÖ'yü ayıklayamazsınız. Kararların doğru olması, hataya düşülmemesi için bu zamana ihtiyaç var. Demokrasimizin korunması, hukuk devletimizin korunması, insanlarımızın özgürlüklerinin korunması bakımından da buna ihtiyacımız var. Bugüne kadar OHAL sadece devlete uygulandı. Devleti yönetenler işlerini hızlı ve etkin yapsınlar diye yapıldı. Bundan sonra da devlettekilere uygulanmaya devam edecektir, vatandaşımız zarar görmeyecektir. CHP, OHAL kanun hükmündeki kararnamelerin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesine karar verdi. KHK'larla kanunda değişiklik yapamazsınız iddiasıyla. Neye göre söylüyorsunuz bunu?

'OHAL'İN KONU SINIRI VAR MI? YOK'

OHAL'in konu sınırı var mı yok. Olağanüstü halin gerekli kıldığı bütün konularda yetki verilir. Buradaki tek kıstas olağanüstü halin gerekli kıldığı alanlardır. Anayasa'da olağanüstü hal ve sıkıyönetim hallerinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler'in şekil ve kıstas bakımından Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılamaz. Bu şu demektir burada yangın var bina yanıyor mevzuat diyor ki şuradan gidip su alacaksın ama yanında kuyu var. Sizin derdiniz mevzuatı uygulamak değil yangını söndürmektir. Kamu düzeni ortadan kalkarsa Anayasa'yı uygulama imkanı da ortadan kalkar. Cumhuriyet Halk Partisi bu tutumunu yeniden gözden geçirmelidir. Şu durumu eleştirebilir diyebilir ki siz olağanüstü halin gerekli kıldığı alanlar dışında Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartıyorsunuz. Ama biz şunu da diyoruz OHAL'in gerekli kıldığı alanlar dışında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler Meclis'in onayına getirilecektir.

İlgili Haberler

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir

Politika

Yunan Dışişleri: Moskova Büyükelçisi geri çağırılmıyor, değiştirilecek

Politika

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye çağrı: Siyasi parti genel başkanları bir araya getirilmeli

Politika

Sezai Temelli'den Demirtaş'a yanıt: Yöntemi yanlış

Politika

İyi Parti'den erken seçim açıklaması