darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Bekir Bozdağ hangi 'yandaş'ın haberi için 'yalanın daniskası' dedi?

Meclis Anayasa Komisyonu'nda AKP ile HDP'li vekiller arasında çıkan kavga nedeniyle komisyon çalışmalarına pazartesi gününe kadar ara verildi. Peki yumrukların konuştuğu, vekillerin masaların üzerinde koşturduğu kavga neden çıktı? Toplantıya başkanlık eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, o toplantıda Tayyip Erdoğan'a yakın haber sitesinin haberi için neden 'Yalanın daniskası' dedi?

Sorunun cevabının büyük bir kısmı Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker'in yazısında. Toker'in yazısında yer almayan bölümü ise ABC Gazetesi olarak biz yazıyoruz.

Gelin önce Çiğdem Toker'in Anayasa Komisyonu'nda yaşanan kavga hakkında yazdıklarına bakalım:

Bozdağ neye 'yalanın daniskası’ dedi?

 “Bizim, cehennemde ateş beğenmek gibi bir lüksümüz yok. Alın birini vurun ötekinize' Yer: Anayasa Komisyonu salonu. Geçen perşembe; o akılalmaz kavgadan bir saat önce. 

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, elindeki tabletten, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili bir habere atıf yaparak konuşuyor. 

Oturduğu yer, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir kol uzaklığında. Kastettiği iki ateşten biri AKP iktidarı, diğeriyse Cemaat.

Peki Önder neden böyle diyor? 

CHP’li Bülent Tezcan Komisyon’da “Korkunç bir teklif ama evet diyeceğiz' diye özetlenebilecek o ilginç konuşmasınıyaptıktan sonra, Önder söz alarak, superhaber.tv adlı internet sitesinde yayımlanmış bir haberi okumaya başlıyor.

'Paralel keyfi tutuklamayapacak’ 

Haber, “paralel yapıya yakın bazı hâkim ve savcıların Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye yönelik keyfi tutuklama kararı verebileceği' kulisini konu alıyor.

Önder’in aktardığı bu “kulis' haberin devamı şöyle geliyor: 
“Bu iddiaların yoğunlaşması üzerine dokunulmazlık dosyalarının gönderileceği 150’nin üzerindeki savcılıkla alakalı bir çalışma yapılıyor. Keyfi tutuklama kararı verebilecek paralel bağı olan hâkim ve savcılar tespit ediliyor. 
Ak Parti kurmaylarına göre dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği kabul edildikten sonra istenmeyen görüntülerin yaşanmaması için milletvekilleriyle ilgili fezlekelerin gönderileceği bazı hâkim ve savcılar görevden alınarak yerlerine yenileri atanacak. Kurmaylar, Meclis’teki dokunulmazlık fezlekelerinden HDP’liler hariç tutuklamayı gerektirecek içerikte bir şey yok' da demişler diyen Önder sözlerini şöyle sürdürüyor: 
“Hani bu haber, sol bir yayın organı, muhalif, Kürt yayın organında çıksa amenna! Yarı resmi El Ahram gazetesi gibi hükümetin resmi yayın organıdır.'

***

Komisyon üyelerinin dikkatle dinlediği bu sözlerden sonra Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Bozdağ’a söz veriyor. Bozdağ, bu sözlerin “koca bir yalan' olduğunu söyleyince, şöyle bir diyalog çıkıyor ortaya:

Önder: Yalan değil gardaşım, haber size yakın sitede çıktı. 

Bozdağ: Koca bir yalanın Komisyon’da milletvekili tarafından tekrarından ibarettir. 

Önder: Yani bu site yalan mı yazmış? 

Bozdağ: Yalanın daniskasını yazmış, tamam mı? Bu bir iftiradır. O sitedekilerin Ak Parti’yle hiçbir alakası yoktur. Ben hiç takip etmiyorum.

Önder: Aman ha, başın derde girer. Sayın Cumhurbaşkanı’nın akrabası var bu sitede. (gülüşmeler) 

Bakan Bozdağ, böyle bir durum olmadığını, Önder’in aktardıklarının bir senaryo olduğunu söylüyor. Yasaya, hukuka aykırı, vicdana aykırı hareket eden hâkimlerin HSYK’ye şikâyet edilebileceği sözlerini bazı Komisyon üyelerinin gülümseyerek dinlediği görülüyor.

Önder, ısrarlı sorulara karşın superhaber.tv sitesindeki Cumhurbaşkanı yakınlarının kim olduğunu söylemiyor. 
Ancak gerçek olsun olmasın; haberin kurgulanış, sunum ve yayımlandığı mecraya bakıldığında; dokunulmazlık fezlekeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin tutuklanma ihtimalinden AKP’nin çok hoşlanmadığı anlaşılıyor. (İşin bu kısmını “Gazeteciler, akademisyenler cezaevine giriyor. Bizim de bedel ödememiz lazım' diyen Kılıçdaroğlu değerlendirecektir kuşkusuz.) 

Bu da AKP’nin dokunulmazlık teklifini, HDP’yi Meclis’te bitirme amaçlı hazırladığını bir kez daha teyit ediyor.

'YALANIN DANİSKASINI' YAZAN SİTE ERDOĞAN'IN KUZENİNE AİT!

Çiğdem Toker'in yazısında yer alamayan bilgi ise Adalet Bakanı Bozdağ'ın 'Yalanın daniskasını yazmışlar' dediği ve Sırrı Süreyya Önder'in 'Cumhurbaşkanının yakını' dediği site ile ilgili. O isim "superhabertv" isimli internet sitesinin imtiyaz sahibi Cengiz Er.. Önder'in 'Cumhurbaşkanı'nın yakını' dediği isim olan Cengiz Er, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın teyzesinin oğlu.  Yabi akrabaalık dereceleri oldukça yakın. Uzun yıllar Kanal 7'de çalışan ve A Haber'de yöneticlik yapan Cengiz Er, 2012 yılında Tuluhan Uğurlu'yaverdiği röportajda Erdoğan ile olan yakınlıklarını şöyle anlatmıştı:

"Tayyip Bey, İstanbul'da doğup büyüdü. Ama büyüğümüz olarak bizi uzaktan takip ettiğini, İmam Hatip yıllarında bana kitaplar gönderdiğini hatırlarım. Ben Ankara'da Basın Yayın Yüksekokulu'nda okurken, Cebeci'deki bekar evimize ziyaretimize gelirdi zaman zaman. O dönemde Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve aynı zamanda MKYK üyesiydi."

İşte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 'Yalanın daniskası' dediği o haber Cengiz Er'in imtiyaz sahibi olduğu 'superhabertv' adlı internet sitesinde yayınlanmıştı. Son yıllarda AKP'yi desteklemek için kurulan ve AKP içinde farklı kanatların desteklediği internet sitelerinin 'operasyonel' haberleri göz önünde bulundurulduğunda komisyondaki kavgaya neden olan haberin 'tesadüf' olup olmadığı kararını da okurlarımıza bırakıyoruz.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı