Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Belediye 'O planı biz yapmadık' dedi!

Antalya'nın Kaş ilçesi için Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı, 7 bin nüfuslu ilçeye 40 bin kişilik nüfus öngördüğü için korunan alanları tahrip ederek betonlaşmaya neden olacağı endişesiyle yargıya taşındı. Kaşlı sivil toplum örgütleri ve 31 yurttaşın açtığı davayı gören Antalya 4. İdare Mahkemesi, planla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak davacıların, yargının yürütmeyi durdurma kararını kamuoyuyla paylaşmasının ardından açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi, "planı biz yapmadık" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin bu açıklamasının gerçek dışı olduğunu savunan davacıların avukatı Tuncay Koç ise, onanmadığı iddia edilen planların Haziran 2015'te meclisten geçtiğini, gelen itirazlar üzerine ise küçük düzeltmelerle Kasım 2015te yeniden kabul edilerek askıya çıkarıldığını söyledi. 

Antalya'nın dünyaca ünlü turizm kenti Kaş için Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı, 7 bin nüfuslu ilçeye 40 bin nüfus öngördüğü ve korunan alanları yapılaşmaya açarak tahrip edeceği gerekçesiyle yargıya taşınmıştı. Kaşlı sivil toplum örgütleri ve 31 yurttaşın açtığı davayı gören Antalya 4. İdare Mahkemesi, konuyla ilgili bilirkişilerce yerinde yapılan inceleme sonucu hazırlanan rapora dayanarak aldığı kararla, uygulanması durumunda telafisi olanaksız tahribatlara neden olacağı gerekçesiyle planın yürütmesini durdurdu. 

Ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, dava konusu planın Büyükşehir tarafından hazırlanmadığı öne sürüldü. 

'PLANI KAŞ BELEDİYESİ HAZIRLAYIP BİZE GÖNDERDİ'

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Kaş Belediyesi tarafından hazırlanan söz konusu plan, 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, onama yetkisinin Büyükşehir Belediyesine geçmesi ile birlikte, Kaş Belediyesinin 5 Şubat 2015 tarih 239 sayılı yazısı ile 'Kaş ilçesi Merkez Mahallesi ile ilgili 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı' olarak Büyükşehir Belediyesine gönderilmiştir" ifadelerine yer verildi.  

'ONAY İÇİN İLGİLİ KURUMLARA GÖNDERİLDİ'

Açıklamada, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yetki alanı dışındaki konuları ilgili kurumlara gönderdiği vurgulanarak, dava konusu planla ilgili de kentsel, doğal ve arkeolojik sit alanı statüsüne sahip alanlara ilişkin plan kararlarının onaylanması için ilgili kurumlara gönderilmesi yönünde karar alındığı kaydedildi. 

ABARTILI NÜFUS YAZ ORANINA GÖRE HAZIRLANMIŞ

Dava konusu planın Büyükşehir Belediyesi tarafından onanmadığı savunulan açıklamada, planların Meclis yetkisi dışında kalması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildiği ancak Bakanlığın planları henüz onaylamadığına da dikkat çekildi. Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında, dava konusu planlarda Kaş'la ilgili nüfusun fazla olmasına gerekçe olarak da planların nüfusun yaz oranına göre hazırlanması gösterildi. 

AV. TUNCAY KOÇ: 'BELEDİYENİN AÇIKLAMASI GERÇEK DIŞI'

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, yargının durdurduğu Kaş'la ilgili Çevre Düzeni Planı'yla ilgili açıklamasını gerçek dışı bularak eleştiren davacıların avukatı Tuncay Koç, SİT alanlarına ilişkin onama yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu ancak Büyükşehir Belediyesi'nin hem SİT'lere ilişkin görüşünü sunduğunu, hem de iki kez SİT dışında kalan alanlara da imar uygulaması yaptığını dile getirdi.  

'BÜYÜKŞEHİR PLANLARI İKİ KEZ ONADI'

Büyükşehir Belediyesi'nin onanmadığını öne sürdüğü söz konusu planların 12/6/2015 tarih 462 sayılı kararla kabul edilerek Meclis’ten geçtiğini, ancak itiraz üzerine bir iki küçük düzeltmeyle 12/11/2015 tarih ve 938 sayılı kararla aynı planların tekrar kabul ederek askıya çıkarıldığını söyleyen Koç, "Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın açıklaması tamamen gerçek dışıdır. İmar planları bir bütündür. SİT alanlarını ise imara açmışlar fakat onama yetkisi Bakanlıkta olduğu için Bakanlığa göndermişlerdir. Yine açıklama da nüfusla ilgili olarak belirlenen  38 bin nüfusun da 'yaz nüfusuna göre belirlendiği ortaya çıkmıştır' ifadesi yer almıştır. Peki 'nerede ortaya çıkmıştır?' Bilirkişi raporunda böyle bir durum yoktur. Mahkeme kararında yoktur. Bu durumu kim hangi bilimsel veriyle ortaya çıkarılmıştır?" diye konuştu. 

'GERÇEK OLMAYAN BEYANLARLA KAMUOYU YANILTILIYOR'

"15 Temmuz’dan sonra yeni bir başlangıç olacak, daha dikkatli yöneteceğiz söylemleri, bu açıklamada görüldüğü gibi lafta kalmış, gerçek olmayan beyanlarla kamuoyu yanıltılmaktadır" görüşünü dile getiren Koç, "Doğrusu, 'Kaş’a bu şekilde bir plan her nasılsa geçmiş, koruyarak planlayacağız' demek varken 'biz onaylamadık, Bakanlığa yolladık' demeleri ne anlama gelmektedir. O halde mahkeme hangi kararın yürütmesini durdurmuştur? Büyükşehir’in bu açıklamasına karşı doğruları söylemiş olalım. Takdir kamuoyunun" dedi. 

İlgili Haberler

Güncel

270 köy yolu kardan kapandı

Güncel

Özal Ailesi'nin köşkü 20 milyon TL'ye satılıyor

Güncel

Sivas'ta askeri araç devrildi: 5 yaralı

Güncel

İçişleri Bakanlığı: Aranan 1092 kişi yakalandı

Güncel

İç hatları kapatan İDO'nun şimdi de gemileri satılıyor

Güncel

Meteroroloji'den kar ve sağanak uyarısı

Güncel

Üniversite yemekhanesinde kadın öğrencilere bakarak mastürbasyon yaptı

Güncel

Tarihi meclis, künefeci oldu

Güncel

İş adamı cinayetinde yeni gelişme

Güncel

'Hrant'ın komşuları Şişli'yi neden terk ediyor?'

Güncel

Almanya, Türk polisinin 'EGM Mobil' uygulamasına inceleme başlattı

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı