unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Ben FETÖ'cüysem 79 milyon da FETÖ'cü'

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, sadece bugünlerde değil, 17-25 Aralık sürecinden önce de Fethullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) mücadele ettiğini vurgulayarak, “Ben FET֒cüysem bu ülkede yaşayan 79 milyon da FET֒cüdür. Onlar bizim zihniyetimize düşman' dedi. B

aşkanlık referandumu yerine, gelecek nisan, mayıs aylarında baskın erken genel seçim olasılığına dikkat çeken Çerçioğlu, CHP’nin kentteki oylarının yüzde 44, yerel seçimde ise yüzde 51’e ulaşacağını savundu. İki dönem milletvekilliğinin ardından Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan ve “Topuklu Efe' olarak anılmaya başlanan Çerçioğlu, siyaset ve yerel yönetim üzerine Cumhuriyet'ten Yusuf Özkan'a açıklamalarda bulundu. 

100 milyonluk kamulaştırma

Öncelikle Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerinin, başlı başına bir “kadın devrimi' olduğunu vurgulayarak, “İki dönem milletvekilliğinin ardından belediye başkanlığı yapıyorsam, Atatürk sayesindedir. Bütün haklarımızı o verdi bize. Eşitlik ve özgürlüğü aşıladı' dedi. Göreve gelmesinin ardından Aydın’a “kadın eli' değdiğini anlatarak, özellikle kadının üretime katılması ve gelir elde etmesi için projeler geliştirdiğini söyledi. Kadınlar için Çine’de çiçek, Bozdoğan’da mantar üretim kooperatiflerini kurduklarını anımsattı. Tamamı müzik öğretmenlerinden oluşan Türkiye’nin ilk kadın mehteran takımını iki yıl önce kurduklarına dikkat çekti. Dezavantajlı bölgelerde bulunan 26 kültür merkezinde toplam 15 bin öğrencinin, ders saatleri dışında etüt çalışması yaptığını, buralarda atanamayan öğretmenlerin görevlendirildiğini söyleyen Çerçioğlu, 100 milyon liralık kamulaştırmayla, kent merkezinde yüzlerce dönümlük yeşil alan yarattıklarını anlattı. Çerçioğlu, belediyenin haftanın 6 günü 3 öğün olmak üzere sıcak yemeği, kimseye göstermeden ihtiyaç duyan yurttaşlara ulaştırdığına dikkat çekti ve Türkiye genelinde olduğu gibi geçiminin önemli bölümü tarıma dayanan Aydın’da da üreticinin zorda olduğunu anımsatarak, “Büyükşehir belediyesi olarak hangi çiftçimizin malı tarlasında kaldıysa alıyoruz. Bunları yemek fabrikamızda değerlendiriyoruz, yurttaşlara dağıtıyoruz' dedi. Çerçioğlu, “İnsan odaklı' projelerle, kenti ve kentliyi kalkındırma çabalarının süreceğini vurguladı.

'FETÖ ile mücadelem yeni değil

Belediye danışmanlarından Erkan Karaaslan’ın FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanmasının ardından yandaş basının hedef tahtasına konulan Çerçioğlu, aynı kişinin AKP’li Denizli, Adana, Gaziantep büyükşehir belediyeleriyle, bazı MHP’li yerel yönetimler için de danışmanlık yaptığını anımsattı, Karaaslan’ın şahsi danışmanı olmadığını söyledi. Kendisinin yıllardır bu örgütle mücadele ettiğini belirten Çerçioğlu, “Sadece şimdi değil, 17-25 Aralık’tan önce de mücadele veriyordum. Bunlar evimi gözetledi, Büyükşehire en son gelen 6 müfettişin 4’ü FET֒den açığa alındı. Onların profiline uymadığım, çağdaş, modern, Atatürkçü bir kadın belediye başkanı olduğum için uğraştılar benimle. Sorunun temeli burada. Eğer ben FET֒cüysem, bu ülkede yaşayan 79 milyon da FET֒cüdür. Bilerek isteyerek bu işi sulandırmak isteyen bir grup var. Baktığınız zaman bunlar da FET֒cüdür. Yetkililerin dikkatli olmaları gerekiyor' dedi.

'Erken seçim bekliyorum'

Başkanlık referandumu yerine 2017 nisan, mayıs aylarında baskın erken genel seçim, 2018’in aynı aylarında da yerel seçim beklediğini söyleyen Çerçioğlu, “AKP’nin, Meclis’te 330’u bulsa bile referanduma gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bugün HDP’nin, MHP’nin durumu ortada olduğu için, AKP’nin de bir B planı var' diye konuştu. Aydın için oy oranı beklentilerini sorduğumuzda da, CHP’nin genel seçimlerde yüzde 44, yerel seçimde ise yüzde 51’in üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

İlgili Haberler

Politika

Saadet Partisi'ne saldıran kişinin kimliği belirlendi

Politika

Kemal Türkler mezarı başında anıldı

Politika

Gökçek'ten sonra AKP'li Çamlı da çark etti

Politika

İşçi sınıfının unutulmaz önderi: Kemal Türkler

Politika

Kopyala-yapıştır 'adalet'

Politika

ÖSYM'den KPSS'ye gireceklere uyarı

Politika

CHP'li Özcan'dan kurultay iddiaları

Politika

CHP'li Bekaroğlu'ndan 'Muharrem İnce' yorumu: Eğer...

Politika

27 yıl sonra gelen izin: Ölüm döşeğinde oğluyla görüşebildi

Politika

BBP lideri Destici'den 'bedelli askerlik' yorumu

Politika

Kılıçdaroğlu: Umarım kısa sürede özgürlüklerine kavuşurlar

Politika

Devlette Fatma Betül Sayan hanedanlığı: Bir kardeşi daha atandı