darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

'Benim eşim kahraman, kanıtı da Show TV kamerasında'

Yarbay Recep Karaçam, (43), İstanbul Metris Kışlası’nda 2’inci Motorlu Piyade Tabur Komutanı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklandı. Yarbay Karaçam, ordudan ihraç edilenler listesinde yer almasa da halen Silivri Cezaevi’nde. 

Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın'ın haberine göre; eşi, Avukat Esin Karaçam, 'tatbikat’ diye gönderildiği İstanbul Valiliği önünde kocasının olayın içyüzünü öğrenip emir-komutayı darbeci albaydan aldığını söylüyor. 

Tüfeklerindeki şarjörleri boşalttırdıktan sonra askerleri geri çektiğini, böylece olası katliamın önüne geçtiğini iddia ediyor. 

En önemli kanıt ise eşinin yer aldığı o anları yayınlayan Show TV Ana Haber Bülteni. Av. Karaçam’ın 9’uncu Sulh Ceza Hâkimliği’ne yaptığı tutuklamaya itiraz dilekçesinde bu görüntüler de yer alıyor.

O GECE NELER OLDU
Esin Karaçam, eşi Yarbay Recep Karaçam’ın darbecilere karşı aldığı tutum ve önlediği faciayla demokrasi kahramanı olduğunu söylüyor. Yargılanma sürecinde gerçeklerin ortaya çıkacağına inanıyor. Anlattığına göre 15 Temmuz gecesi gelişmeler şöyle oluyor:

Yarbay Recep Karaçam, Kurmay Albay Sadık Cebeci’den, o gün yapılması gereken sancak devir teslim töreninin iptal edildiğini, tatbikata gidileceğini öğreniyor. Bu doğrultuda Albay Nizamettin Aydın’ın emrinde saat 21.40 civarında askerlerle İstanbul Valiliği’ne hareket ediyor ve saat 22.10’da varıyor. Bu sırada Esin Karaçam, televizyonda askeri darbe kalkışması haberlerini görünce tedirgin olup eşini arıyor, “Eve dön, karışık şeyler oluyor' diyor. Eşi, “Ne darbesi, biz tatbikattayız' cevabı verdiğinde Esin Karaçam, “Ne tatbikatı, Başbakan açıkladı, darbe oluyor darbe' diyor.

TEZAHÜRATLA AYRILDI
Esin Karaçam, bunun üzerine eşinin şaşırdığını söylüyor. “Hemen dön eve. Yarın da istifanı verirsin. Senin bu kargaşanın içinde olmanı istemiyorum' dediğini, buna karşılık eşinin, “Beni tanıyorsun, kanunsuz ve yanlış bir şeyin içinde olmam' cevabını verdiğini anlatıyor ve şöyle sürdürüyor:

“Polisler ve halk gelmiş. Eşim, emniyet müdürü ile görüşmüş. Albay Nizamettin Aydın’ın emrinden çıkıp birliğin komutasını devralmış. Askerin şarjörlerini boşalttırmış. Polisin açtığı koridordan 'En büyük asker bizim asker’ tezahüratlarıyla ayrılmışlar. Bütün bunlar, Show TV’de yayınlanan görüntülerde var. Eşimin ve polis müdürünün dirayeti sayesinde İstanbul’da sadece valilik önünde kimse hayatını kaybetmedi.'

İlgili Haberler

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

İmar Barışı'na kaç kişi başvurdu?

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti

Güncel

Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi: Adalete iyi tatiller dilerim!

Güncel

İçişleri Bakanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı hakkında açıklama

Güncel

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması