darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Benzine bir zam daha!

 

Benzin fiyatlarındaki artış hız kazandı. Petrol Ürünleri İşveren Sendikası’nın açıklamasına göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 15 kuruş daha zam yapıldı. Böylece benzine son iki ayda beşinci kez zam yapılmış oldu.

Yapılan zamla birlikte Ankara’da litresi ortalama 5.29 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.44 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul’da 5.24 liradan 5.39 liraya, İzmir’de 5.26 liradan 5.41 liraya yükseldi. Bugünden itibaren motorine ise 13 kuruş zam geldi. Motorinin litre fiyatı Ankara’da 4.61 liradan 4.74 liraya, İstanbul’da 4.56 liradan 4.69 liraya, İzmir’de 4.58 liradan 4.71 liraya çıktı. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Akaryakıt fiyatlarında devam eden artış reel sektörün tavan fiyat talep etmesine neden oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da müdahaleye açık olduğu sinyali veren açıklamalarda bulundu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da geçen günlerde akaryakıt fiyatlarında dağıtıcı ve bayi paylarını çok yakından izlediklerini, payların üst sınıra yaklaştığı uyarısında bulunmuştu. Sektöre, iki buçuk yıldır müdahale etmediklerini anımsatan Yılmaz, “Sektörü yakından izliyoruz. Dikkatli olsunlar. Kendilerini uyarıyorum. Gerekirse müdahaleden kaçınmayız' demişti. Yılmaz’ın bu mesajı, sektörde dağıtıcı+bayi paylarının öngörülen sınırları zorladığı yönünde yorumlanmıştı. EPDK, daha önce akaryakıt fiyatlarına da belli süreler için “tavan fiyat' uygulamıştı.

Yılbaşından bu yana geçen 13 günde benzine yapılan ikinci zam oldu. Akaryakıt dağıtım şirketleri en son 10 Ocak Salı günü benzinin litresine 7 kuruş zam yapmıştı. Benzin fiyatlarına yılbaşından beri yüzde 4.3 zam geldi. Dolardaki yükselişin benzin fiyatlarını artıran temel etmen olduğu belirtiliyor. Kasım ayından bu yana dolar/TL yüzde 25’e yakın yükselirken, aynı dönemde benzine 5 kez zam yapıldı ve fiyatlar 63 kuruş veya yüzde 13.2 arttı. Petrol fiyatları 110 dolardan 40 dolarlara düştüğü dönemde benzin fiyatlarında düşüş gerçekleşmemişti.

İlgili Haberler

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası'ndan TL açıklaması!

Ekonomi

Türkiye'nin en büyük ikinci sağlık sigorta şirketi satıldı

Ekonomi

'İstanbul ve İzmir'de konut fiyatları ucuz kaldı, 2019'da bu rakamlar hayal olacak'

Ekonomi

Markafoni'nin sahibi Mahiroğlu: Avrupa'da yaşayan Türkler Euro'larını bankalara yatırırsa kriz kalmaz

Ekonomi

TŞOF'tan 'ucuz akaryakıt' uyarısı

Ekonomi

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ekonomi

Sabah yazarı: Brunson kararından önce piyasada döviz toplayan kim?

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

'Varlık barışı' düzenlemesinde değişiklik yapıldı

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı