darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Beral Madra: Türkiye’nin sanat mirası bir günde sona ermez

Madra, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve son dönemdeki güvenlik endişesine rağmen, 24 Eylül-6 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılması planlanan 5. Çanakkale Bienali’nin gerçekleştirmekte kararlı olduklarını açıkladı.
Beral Madra, “Belki bazı sanatçılar katılmak konusunda isteksiz olacak ki bu da son derece anlaşılır ancak çalışmaları onları temsil edecek. Demokrasinin bir sonucu olarak, insanların sağduyusuna ve iradelerine, bienali destekleyen yetkililere güveniyoruz' dedi.

Madra, Türkiye tarihi düşünüldüğünde, 1940’larda ve 50’lerde doğan kuşakların dört darbe gördüğünü belirtti. Madra’ya göre, sanat dünyası her ne kadar “durgun ve gayri faal bir dönem geçiriyor olsa da', Türkiye geçtiğimiz elli yıl içerisinde “bir günde yok olmayacak, mühim bir kavramsal sanat mirası' inşa etti.
Bu sene bienal, anavatan kavramı ile birlikte, göçün politik konularından ziyade insani trajedilerine odaklanmayı ve hem göçmen hem sığınmacıların kaderini keşfetmeyi planlıyor. Çoğu ya göçmen olan ya da göçmen ailelerden gelen kırk uluslararası sanatçı bienale katılacak. Bienalin gerçekleştiği Çanakkale, Suriye’den Yunanistan’a Ege Denizi üzerinden geçenlerin ana göçmen yollarına yakın.
1987 ve 89 yıllarında İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yapan Madra, Çanakkale’deki bienali İstanbul’dan sanatçı ve entelektüel Suriyeli sığınmacıları da ziyaret etmesini istediklerini ve bunun için uğraşacaklarını söyledi.

Bienal, Çek doğumlu sığınmacı, gazeteci ve felsefeci Vilém Flusser’in yazılarından ilham aldı. Flusser’in ailesinin çoğu soykırım esnasında öldürüldü ve yazar mesleki yaşamının çoğunu Brezilya ve Fransa’da geçirdi. 1994 tarihli kitabı “The Freedom of the Migrant' (Göçmenin Özgürlüğü), sınırların gittikçe geçirgenleştiği bir dünyada ulusal kimliğin yaşama olanaklarını sorguluyordu.  

Sergide yer alacak yeni işlerden bir tanesi, Filistinli sanatçı Aissa Deebi’nin çok kanallı video çalışması. Bu eser, ABD ve Avrupa’da sürgünde geçen otuz yıllık yaşamı konu ediyor. Türk-Alman sanatçı Nevin Aladağ, IŞİD’le ve Iraklı sığınmacılarla ilgili işler yapan Iraklı sanatçı Akam Shex Hadi, yasadışı göçle ilgili yaptığı kamu sanatı yerleştirmeleriyle tanınan Yunanistanlı sanatçı Kalliopi Lemos, bienale katılacak sanatçılardan bazıları.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor

Kültür Sanat

Kazdağı'nda Ekofestival başlıyor

Kültür Sanat

Dolar konserleri de vurdu, iptaller gündemde

Kültür Sanat

Sahte Can Yücel şiirleri sayısı 50'yi buldu