YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Tatil notları 1: Bodrum büyülendi

16.08.2017 14:41

Haftalardır sürekli depremlerle, salıncak gibi sallanmakta olan Bodrum, 15 Ağustos 2017 akşamı Turgut Reis Marinadaki Fazıl Say dinletisi ile büyülendi...

Tatil notlarımı, okuyucularımla paylaşacağım, ancak aldığım notların pek çoğu o kadar olumsuz ki, ilk notumun olumlu olmasını istediğim için bu yazımı Fazıl Saya ayırdım...

yazardetay.png

Biletim yoktu... Yer de kalmamıştı, pek alışık olmadığım halde basın kartımı kullanarak gireceğim ve bu dinletiyi kaçırmayacağım dedim.

Doğuş Holdingin işletmekte olduğu Turgut Reis Marinadaki Bodrum Müzik Festivaline girerken güler yüzlü genç insanlar karşılıyorlar sizi. Olumsuzlukların ve asık suratların her yanımızı çepe çevre sardığı bugünlerde iyi geliyor genç ve güler yüzlü insanları görmek.

yazardetay2.png

Basın masasına gittiğimde, basına daha önceden haber verildiği ve davetiyelerinin hazırlandığı, yer olmadığı söylenince bana, sakinliğimi korumayı deneyerek genç arkadaşlara, bu dinletiyi kaçırmak istemediğimi kararlılıkla belirttim. Öyle de oldu, aynı güler yüzle hareket ederek, benim için son dakikada gelmeyen birisinin biletini getirdiler. Yerimin çok iyi olmadığını söyleyerek bir de özür dilediler. Oysa hiç de fena bir yerde oturmadım.

Benim müzik bilgim ve beğeni düzeyim hiç öyle parlak değildir, gençlik yıllarımda Ankara Barış Gazetesindeki VİRGÜL köşemde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının haftalık dinletilerini yazardım yazmasına ama, yine de son 20 yıldır pek çok konser dinlemediğim için hayli körlendi kulaklarım.

yazardetay3.png

15 Ağustos 2017 günü Bodrum Müzik Festivali çerçevesinde düzenlenen konser, şef Valery Platonovun yönettiği Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrasının seslendirdiği J. Bramsın iki numaralı senfonisi ile başladı. Brams bildiğim kadarıyla zor eserler yazmış bir usta. Ne şef, ne de orkestra pek büyülemedi beni ve tabii telâşlandım, çünkü ikinci eser L. van Beethovenin beş numaralı Piyano Konçertosuydu ve solist Fazıl Saydı.

Bir konserin piyano resitaline nasıl dönüştürülebildiğini bu dinletide Fazıl Saydan öğrendik...

Anlaşılan şeften ve orkestradan pek memnun kalmayan Say, konçertoyu başarı ile ve büyüleyici etkisiyle seslendirdikten sonra, onu alkışlayan kalabalığı pek yormadan altı tane bis parçası çalarak muhteşem bir resital verdi...

yazardetay4.png

Kendi iki şarkısının yanı sıra seslendirdiği Chopin beni büyüledi diyebilirim, summer time adı ünlü caz parçasını yorumlaması da başlı başına bir şaheserdi.

Fazıl Sayın hemen hemen her konserindeki son bis parçası Kara Toprak tır. Piyano ile olan sevda ilişkisini sergilediği bu parça ile bitirdiğinde dinletisini, hemen hemen herkes büyülenmiş biçimde terk ediyordu salonu...

İktidara yakınlığı ile bilinen Doğuş Gurubunun, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalması istenmeyen Fazıl Sayı, Bodrum Müzik Festivali çerçevesinde seyirci ile buluşturmuş olması ve yapmış oldukları organizasyonun doğruluğu tebrik edilmelidir diye düşünüyorum.

Henüz 4-5 yaşlarında iken Ankaradaki evinde, babası Ahmet Sayın daveti üzerine dinlemiş olduğum Fazıl Sayı bu yıl Pariste de dinledim, koskoca salonu ayağa kaldırarak alkışlatan bu sanatçının bizden birisi olmasının verdiği gururu orada da yaşamıştım.

Ne yazık ki, Bodrumdaki dinletiye gelenlerin pek çoğu konser izleyicisi olmaktan çok uzaktaydılar. Çalan telefonunu sustramayanlar, akıllı telefonu ile uyarılmış olmalarına karşın kayıt ve canlı yayın yapanlar gerçekten rahatsız ediciydi, ama bunların hiçbirisi usta sanatçının piayanosu ve müziği ile olan ilişkisini etkileyemedi.

Tatilimin ikinci bölümünün son günü harika geçti, teşekkürler Fazıl Say...

Eğitim