YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Doğru adım, doğru sonuç doğuruyor

17.06.2017 11:51

CHP ve onun genel başkanı Kılıçdaroğlu yaptığı hamle ve kararlılığı, siyasi iktidarın ve payandalarının hem kimyalarını, hem de ezberlerini bozmuşa benziyor. Ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını bilemiyorlar.

Demek ki doğru yolda ilerleniyor. Belki biraz geç kalındı ama olsun. Her bir yeni başlangıç sonuç almanın kapısını aralayabilir.

Ankaradan İstanbula yürüyüş kararı, AKP iktidarının CHP algısını da ciddi oranda sarsmışa benziyor. Bugüne kadar "CHP bir süre bağırır, çağırır, sonra susar, yaptığımız yanımıza kar kalır" anlayışı ile yaklaşan siyasi iktidar bu gidişatın ve yürüyüşün ne gibi reaksiyonlara yol açacağını kestiremiyor. Daha ilk günden, küçük çapta bir "panik" havası hissediliyor.

Artık ok yaydan çıktı. Geriye dönüşün çok zor olduğu bir noktaya gelindi. Bu saptama hem CHP ve Kılıçdaroğlu hemde siyasi iktidar için geçerli.

İlk günkü izlenimler; Kılıçdaroğlunun kararlı olduğu, bu eylemin sonucunu hesapladığını ortaya koyuyor. Hükümet kesimi ise oldukça kararsız. Şaşkınlık içindeler. Abondone olmuş durumdalar. Atacakları adımların sonuçlarını hesaplamaya çalışıyorlar. Şu an "yok sayma, küçümseme" havasını yansıtmaya çalışıyorlar. Aslında çok kızgınlar, bu işin bir "kartopuna" dönüşme ihtimalini hissediyorlar ve çok korkuyorlar.

CHP içinde bir pürüz çıkmaz ise, iktidarın işinin bundan sonra zor olacağı açık.

1. Kılıçdaroğlunun bu hamlesi Türkiye toplumunun bir çok kesimine mal olmuş gözüküyor. İlk iki günde desteklerden bu ortaya çıkıyor. Şimdiden hayır blokunu ve sol güçlerin sempatisini kazanmış gözüküyor.

Bu süreç sol, demokratik ve özgürlükçü güçleri, bir bütün olarak "hayır blokunun" daha da güçlenmesinin ve eylemliliğe dönüşmesinin önünü açabilir. Eğer olayı daraltma, dışlayıcı tavır içine girilmez ise. Kılıçdaroğlunun açıkladığı "partinin eylemi" değil sözü bu birlikteliğin önemli bir güvencesi olabilir. Ayrıca ortada yaşanmış, birlikte başarılmış bir Referandum süreci var. Farklılıkları içinde taşıyan çok geniş bir çevre sorunsuz bir şekilde bu kampanyayı birlikte sürdürebildiler.

2. CHP içinde çok güçlü bir destek ve sahiplenmenin ortaya çıktığı görülüyor. Eylemin duyulmasının ilk anlarındaki tereddütler, güvensizlik duyguları yerini desteğe ve hatta katılıma dönüşmeye başladı. Bu çok önemli bir nokta. Eylemin geç kalınsa da doğru bir eylem olduğu şeklinde, parti içi muhalefet de dahil parti içinde tam bir mutabakat ortaya çıktı.

3. Olay, hemen uluslararası bir boyut kazanmaya başladı. İlk destek Avrupa Birliğinden geldi. Bu yürüyüşün tetikleyicisi olarak görülen CHP milletvekili Enis Berberoğlunun bir haber nedeni ile 25 yıl ceza alması, olgunun çok daha büyük dalgaya yol açacağını söylemek abartılı bir değerlendirme olmayacaktır. Nitekim bu doğrultuda sinyaller gelmeye başladı.

4. Bu sürecin ve toplumsal muhalefetin (eğer içten bir kırılma yaşanmaz ise) derinleşerek ve güçleneceğinden hareketle, siyasi iktidarın önünde çok fazla seçenek kalmıyor. Ya geri adım atacak, şiddet ve baskı mekanizmalarını gevşetecek, Berberoğlu da dahil kimi tutukluları serbest bırakacak, kısmi de olsa "hukuk garabetlerini" azaltacak ya da baskıyı arttıracak ve kapsamını genişletecek.

Bu konuda gelişmeleri gözleyerek karar alacaktır. Hayır cephesinin toparlanması ve güçlenmesi, iktidarın, son dönemlerde uluslararası arenadaki güç durumu bu olay karşısında daha da sıkışmaya yol açacağı açıktır. Akli olanın birinci seçeneği tercih etmesi.

Bu süreç böyle devam ederse taşların yerli yerine oturmasının yolu açılabilir. Demokratik ve özgür bir Türkiye özlemi için beklenti içine daha rahat girebiliriz.

Eğitim