darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Beşar Esad: Herkes affedilebilir

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Yunan ITV Kanalının; 'zafer kazanması halinde genel af kararı çıkarıp çıkarmayacağı sorusuna silah bırakanlar için şu anda da af çıkarılmış olduğunu söyledi. 

“Daha önemli olan benim değil, Suriye halkının zaferidir, çünkü savaş, Suriye halkına yönelik bir savaştır. Fakat genel aftan söz edecek olursak, zaten böyle bir karar şu an mevcut ve uygulanmaktadır. Suriye’de olayların başlamadığı anlardan itibaren teröristlere böyle bir şans tanındı..' ifadesini kullandı.

Devlete karşı silah taşıyan ve bu silahı bırakmak isteyen herkesin önünde af fırsatının bulunduğuna dikkat çeken Esad, üç yıldan beri bu uygulamanın fiilen mevcut olduğunu söyledi. Muhtelif nedenlerden dolayı silah taşıyan tüm Suriyelilere silahlarını bırakma ve normal yaşamlarına dönem fırsatının verildiğini belirten el Esad; kendilerine has ajandaları olması halinde siyasi yaşama da dönebileceklerinin kesin olduğunu ifade etti. El Esad isteyenlerin, silahlarını bırakmaları ardından her ülkede olduğu gibi seçim sandıklarına, siyasi faaliyet ve kurumlara ya da yasal ve legal her türlü siyasi faaliyete katılabileceklerini söyledi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Esad’ın krizin başından beri onayladığı bir dizi af kararı kapsamında binlerce kişi bu karardan faydalanıp bir kısmı normal yaşamına ve ailesine geri dönerken, bir kısmı da yeniden Suriye ordu birliklerine destek bağlamında teröre karşı savaşa katıldı. İlgili kurumlar da muhtelif bölgelerde bulunan ulusal uzlaşma komiteleri ile işbirliği içinde bir dizi bölgede yine binlerce kişinin silahını bırakması ardından kanuni durumlarını yeniden düzenledi.

İlgili Haberler

Dünya

'Trump'ın yaptırımları yüzünden İran, Rusya, Çin ve Türkiye daha da yakınlaşacak'

Dünya

İtalya'da otoyol köprüsü çöktü: Onlarca ölü var

Dünya

'Rusya, Çin, İran ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesi Washington'ı zor durumda bırakır'

Dünya

Suriye'deki Rus üssüne saldırı girişimi: 5 İHA etkisiz hale getirildi!

Dünya

Çin: ABD, gerilimi büyütmeye devam ediyor

Dünya

Güney Kore'de BMW'ye yasak geldi

Dünya

Maduro'dan Venezüella'daki yakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya

Pilot çaldığı uçakla kendi evine çarpıp intihar etti

Dünya

Londra'da otomobil yayalara çarptı: Alarm verildi

Dünya

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri açıklandı: İlk sırada Viyana

Dünya

İngiltere'den Türkiye- ABD gerilimine ilişkin açıklama

Dünya

Aynı anda 80 araç kundaklandı