darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Beyaz Saray'dan Trump'ı eleştiren Streep'e destek

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Bana bir ABD vatandaşının açık bir şekilde anayasanın 1. ek maddesini kullanma eylemi gibi gözüktü" dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Streep'in konuşması konusunda sorulan soruya  ABD anayasasının ifade özgürlüğünü garanti altına alan 1. ek maddesini (Haklar Bildirgesi 1. madde) hatırlatarak yanıt verdi. 

'STREEP, DERİNDEN İNANDIĞI MESAJINI SAYGILI ŞEKİLDE SUNDU'

Earnest " O (Streep) açıkça derinden inandığı mesajını saygılı ve dikkatlice düşünülmüş bir şekilde sundu. Bu bana bir ABD vatandaşının tam olarak açık bir şekilde anayasanın 1. ek maddesini kullanma eylemi gibi gözüktü" dedi. ABD anayasasının 1. ek maddesinde "Kongre, bir din kurumu onaylayan veya serbest ibadeti yasaklayan ya da ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü kısıtlayan veya halkın barış içinde toplanma ve şikâyete neden olan bir halin düzeltilmesi için hükumetten talepte bulunma hakkını kısıtlayan herhangi bir yasa yapmayacaktır" deniliyor.

'OBAMA, KİŞİSEL HİSLERİNİ BİR KENARA KOYMALI'

Abd Başkanı Barack Obama ile Streep'in konuşması hakkında konuşmadıklarını belirten Earnest, Obama'nın görev süresinin bitimine kadar Streep'in Trump'a yönelik eleştirilerine destek veremeyeceğini de ifade etti. Earnest " Onun (Obama) kurumsal sorumlulukları var. Etkili bir geçiş sürecini yönetmek için kişisel hislerini bir kenara koymalı" ifadelerini kullandı.

Altın Küre'de 'Cecil B. DeMille Özel Ödülü'nü kucaklayan Streep, konuşmasında isim vermeden  Trump'ın engelli bir New York Times muhabiriyle dalga geçmesini eleştirmişti:

"Bu yıl çok çok çok güçlü performanslar vardı. Nefes kesen işlerdi. Beni şaşırtan bir performans oldu. Kancalarını kalbime batırdı. İyi olduğu için değil, çok etkileyici olduğu için. Hedef kitleyi güldürüp dişlerini gösterdi. Ülkemizdeki en saygın koltuğa oturması istenen kişinin, engelli bir muhabiri taklit etiği andı bu. Ayrıcalık, güç ve mücadele kapasitesi açısından üstün biri. Bunu gördüğümde kalbim kırıldı ve aklımdan çıkaramadım, çünkü bu bir film değildi, gerçek hayattı."

TRUMP, TWİTTER'DAN YANIT VERMİŞTİ

Trump, eleştiriye ilişkin Twitter'dan verdiği yanıtta Streep'i 'fazla abartılmış' olarak nitelemiş ve "O ağır hezimete uğrayan Hillary'nin (Clinton) bir piyonu" demişti. Trump ayrıca engelli muhabirle dalga geçmediğini belirtmişti. Obama, 2014 yılında hayranlığını gizlemediği Akademi Ödüllü oyuncu Streep'i 'Özgürlük Madalyası' ile onurlandırmıştı.

 

İlgili Haberler

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı

Dünya

Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'dan flaş karar

Dünya

Fiji'de 8,2 büyüklüğünde deprem

Dünya

İran: Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerimiz var

Dünya

Trump'tan Suriye açıklaması

Dünya

Endonezya'da 6,3 büyüklüğünde deprem

Dünya

İsrail, Gazze'yle arasındaki Beyt Hanun sınır kapısını kapattı

Dünya

Mezuniyeti kaçırdı, diplomasını 105 yaşında aldı