darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Bharara: Türk yargısı saygı duyulacak durumda değil!

ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın avukatları tarafından dün mahkemeye sunulan ek kefalet dilekçesine bugün New York Güney Bölgesi Federal Başsavcısı Preet Bharara’dan cevap geldi.

Zarrab’ın avukatlarının “Türkiye’de kapanmış bulunan 17 Aralık Soruşturması’na ilişkin deliller kanıt olamaz’ iddiasına bugün mahkemeye sunduğu dilekçede cevap veren Bharara, davanın kapatılmasının Reza Zarrab’ın üst düzey Türk yetkililerle olan rüşvet ilişkisine ayrı bir delil olduğunu söyledi.

Bharara dosyada şu ifadelere yer verdi: “Diğer ülkelerin yargı kararlarına göstermemiz gereken saygı, Türkiye’de tek bir savcının verdiği bir karara – özellikle de Zarrab’ı soruşturan tüm polis ve savcıların sürülmesi ve daha sonra yargılanmasının ardından göreve getirilen bir savcının kararına – uymamızı gerektirmiyor.'

Dilekçede ayrıca Zarrab’ın ve iş ortakları ayrıca rüşvet verdiği iddia edilen kişiler arasında geçen e-maillerin ABD’li yetkililerce de incelendiği, telefon kayıtlarının tercümelerinin çıkarıldığı ve para transferlerini gösteren görsel kayıtların bulunduğu belirtildi.

Bharara bu sebeplerden dolayı, savcılık makamının mahkemeye sunduğu belgelerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

HAKİMDEN ZARRAB’IN AVUKATINA GİZLİLİK UYARISI
Öte yandan, Reza Zarrab’ın yargılandığı New York Güney Bölge mahkemesi hakimi Richard Berman, avukat Benjamin Brafman’ın belge ve dökümanları kimseyle paylaşmaması uyarısında bulundu.

Davanın hakimi Berman, bugün yayınladığı bir belgede Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’ın bilgi ve belgeleri başka kimseyle paylaşmaması için 'gizlilik kararı’ aldığını duyurdu.

Zarrab’ın ilgilendiren bütün bilgi ve dökümanların üçüncü şahıslarla paylaşılmaması için gizlilik kararı veren Berman, avukatın savcılıktan alacağı belgeleri sadece kendi savunma ekibine verebileceğini söyledi. Dava boyunca, savcılık ofisi, Zarrab’ın nelerle suçlandığını belgelerle Brahman’a verecek. Ancak davanın hakimi, bu belgelerin yabancı şahıslarla ve ABD dışında bir yere göndermemesi için gizlilik kararı aldı.

Kamuoyuna duyurulan bilgilerin basınla paylaşılabileceğini belirten Berman, avukatın bu konuda dikkatli davranmasını istedi. Hakim, davanın sonuçlanmasından sonra avukatın bütün evrakları savcılığa geri vermesi gerektiğini hatırlattı.

Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın ilerleyen günlerde daha fazla bilgi paylaşımında bulunması bekleniyor. Özellikle Zarrab’ın suçlandığı konularda ortaya daha fazla delil konabileceği kaydedildi.

İlgili Haberler

Dünya

Barselona'da polis merkezine saldırı: Allahu Ekber sesleri...

Dünya

Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı

Dünya

'Trump, eşi Melania'yı tehdit ediyor' iddiası

Dünya

İşgale devam: ABD Irak'ta kalmayı sürdürecek!

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı