Çok Okunanlar

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

Bilal Erdoğan hakkındaki 'kara para aklama' soruşturması kapatıldı

İtalyan Ansa ajansının haberine göre, müşteki Hakan Uzan'ın soruşturmada ifade vermeyi reddetmesi üzerine savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verilmesi talebini yineledi. Ön soruşturma hakimi de, soruşturmanın rafa kaldırılması talebini kabul etti.

İtalyan basınının Fransa'da yaşayan Hakan Uzan tarafından yapıldığını yazdığı şikayet üzerine, Bologna Cumhuriyet Savcılığı Bilal Erdoğan hakkında "kara para aklama" iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Şikayet dilekçesinde, Bologna'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde doktorasını yapan Bilal Erdoğan tarafından İtalya'ya para getirildiği iddiasının, "kara para aklama" suçu çerçevesinde soruşturulması isteniyordu.

Haberlere göre, yaklaşık bir yıldır süren soruşturma sürecinde savcılık geçen Eylül ayında, şikayete konu olan suçlamalarla ilgili bulguya rastlanmadığı ve müştekinin ifade vermediği gerekçesiyle takipsizlik kararı talep etmişti.

Ancak ön soruşturma hakimi geçen ay bu talebi reddederek müşteki Murat Hakan Uzan'ın dinlenmesi ve olası belgelerin incelenmesi talimatını vermişti.

Ansa'nın bugün geçtiği habere göre ise Hakan Uzan'ın ifadesine ulaşılamaması üzerine savcılık ikinci kez takipsizlik talebinde bulundu. Bu kez hakim de talebi kabul etti.

ERDOĞAN: İTALYA MAFYASIYLA UĞRAŞSIN

Erdoğan, geçen yıl Ağustos ayında İtalyan Rainews24 haber kanalına verdiği röportajda Bilal Erdoğan hakkında Bologna'da açılan soruşturmaya ilişkin, "Şu anda İtalya'ya girmiş olsa veya girecek olsa benim oğlumu belki de tutuklayacaklar..." demiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kusura bakmasınlar, İtalyan hukuku kendini bir defa çek etmesi lazım, böyle bir anlayış olamaz. Bu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerimizi bile sıkıntıya sokar.

"Benim pırlanta gibi, ki Johns Hopkins'te okuyan, gelip Bologna'da mezuniyetini alacak olan oğluma kara para aklayıcısı damgasını vurmaya kimsenin hakkı yok. Benim oğlumla uğraşmayı bıraksın da İtalya kendi mafyasıyla uğraşsın!"

Erdoğan'ın bu sözleri İtalya'da karşı tepkiyle karşılanmış, dönemin başbakanı Matteo Renzi Twitter'a yazdığı mesajda, "Bu ülkede hakimler yasalara ve İtalyan anayasasına cevap verir, Türk Cumhurbaşkanı'na değil. Buna 'hukukun üstünlüğü' denir" ifadelerini kullanmıştı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Nahit Duru | 'Maşaları yakaladık, fakat beyinleri yakalayamadık'

Güncel

Netflix'in ilk Türk yapımı dizisi 'Hakan: Muhafız' yabancı izleyicilerden nasıl tepki aldı?

Güncel

FETÖ'nün önemli ismi böyle tehdit etti: Harekete geçtiğimde ne olacağını göreceksin göreceğiz

Güncel

Sokak köpeğinin yüzünü kimyasal madde ile yaktılar

Güncel

Kumpas şehidi Ali Tatar'ın son mektubu

Güncel

Nihat Genç 'yağmacı' çıktı

Güncel

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Tele1'e ve muhalif basına baskıları değerlendirdi

Güncel

Şebnem Korur Fincancı'ya 2 yıl 6 ay hapis cezası

Güncel

Tüm Türkiye onu konuşmuştu: Artık bir sevgilisi var!

Güncel

Aziz Yıldırım: ‘Hoş geldiniz' dedim, tokat attı

Güncel

Babası tarafından yanan fırına atılan Lyosha'nın öyküsü

Güncel

'70 yaşında bir kadının cinsel hayatı olur muymuş'