darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Bilgi Üniversitesi Rektörü istifa etti!

Durman’ın istifası, okulun mütevelli heyeti başkanı Rıfat Sarıcaoğlu imzalı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, Durman’ın rektörlük görevinden affedilmesi için istifasını mütevelli heyetine sunduğu ve isteğinin heyet tarafından kabul ettiği belirtildi.

Eski rektör Prof. Dr. Remiz Sanver’in geçici olarak görevi üstleneceğinin belirtildiği açıklamada, Durman’ın üniversitede akademisyen olarak kalmaya devam edeceği belirtildi.

Diken’in iddiasına göre ise, Bilgi Üniversitesi’nden üst düzey bir kaynak, Durman’ın, Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun 'Erdoğan’a hakaret’gerekçesiyle kovulmasının ardından istifasını sunduğunu aktardı.

Sayın’ın ilişiğinin kesilmesinin tamamen Mütevelli Heyeti tarafından alınan bir karar olduğunu ve Durman’ın konuyla ilgili sonradan bilgilendirdiğini belirten kaynaklar,“Balıkçıoğlu’nun uzaklaştırılmasının ardından rektör Durman durumdan rahatsız olarak heyete istifasını sundu ama Akademik Kurul itiraz etti. Ancak Balıkçıoğlu’nun okuldan kovulmasının ardından Durman istifa etmeye kararlıydı' diye konuştu.

Okulda yaşanacak olası bir 'kriz’ için Durman’ın istifa duyurusunun mezuniyet törenlerinin sonrasına bırakıldığını savunan kaynak, şöyle devam etti: “Durman protesto edileceğini bile bile törene katıldı. Balıkçıoğlu’nun kovulmasına dair Durman hedefe konuldu ancak kararı veren ve asıl sorumlu olan Mütevelli Heyeti idi. Balıkçıoğlu’nun ses kaydının iktidara yakın medya tarafından yayımlanmasının ardından Saray’dan okula doğrudan bir talimat geldi.' 

Ne olmuştu?

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi İletişim Fakültesi’nde ders veren Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun bir dersi sırasında 'cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği gerekçesiyle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini duyurmuştu.

Kararın arından Yazar Tezer Özlü’nün “Burası bizim değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi' sözünü hatırlatan Balıkçıoğlu, “Özel hak ve hukuk ihlal edilmiş, mahremiyetime saldırılmış hissediyorum kendimi' demişti.

Yaşananların ardından Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde öğrenciler, rektör Prof. Dr. Mehmet Durman’ı tıpkı İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin okul müdürüne karşı yaptığı gibi, sırtlarını dönerek protesto etmişti.

Protesto yaşanırken konuşmasını sürdüren Durmaz, “Böyle bir protesto bekliyordum ama izninizle ben de ifade özgürlüğümü kullanacağım' demiş, öğrenciler, daha sonra rektörün talebi doğrultusunda yüzlerini dönmüştü.

Dört gün sonraki İletişim Fakültesi mezuniyetinde ise öğrenciler bir kez daha rektöre sırtlarını dönmüş, rektör Durman, konuşmasını tamamlayamadan kürsüden inmişti.

İlgili Haberler

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı

Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda üst düzey görevden almalar