darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Bilirkişi raporu, Ethem Sarısülük’ü vuran polis Şahbaz’ı yalanladı

Haziran Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olan polis Ahmet Şahbaz'la ilgili bilirkişi raporu açıklandı. Rapor Ahmet Şahbaz'ın savunmasını yalanlıyor ve Şahbaz atış yaparken kendisine bir "taş" isabet etmediğini söylüyor.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre TRT’de görevli üç kişilik bilirkişi heyeti, sanık Şahbaz’ın “Bileğime gelen taş nedeniyle namlunun pozisyonu değişip maktulün kafasına doğru yönelmiş olabilir' savunmasının aksine, ateşleme sırasında sanık polisin ateş eden kolunun pozisyonunu değiştirecek şekilde sağ koluna taş isabet etmediğini tespit etti.

17 sayfalık raporda göstericiler ile sanık polis arasında bir mücadele yaşandığı, Şahbaz’ın yere diz çökmüş bir göstericinin kafasına sağ ayağıyla sert bir tekme attığı ve bunun üzerine çevredeki göstericilerin de polise taş attığı ifade edildi.

Raporda bu andan sonra Şahbaz’ın Sarısülük’ü nasıl vurduğu da şöyle anlatıldı: “Sanık polis memuru geriye doğru sıçrayarak sağ elinde tutmakta olduğu tabancasının emniyetini açar. Sanık polis memuru sağ elinde taşıdığı tabancasını yukarıya kaldırarak ilk ateşlemeyi gerçekleştirir. Sarısülük’ün ilk ateşleme sırasında taş atmak üzere sağ elini yukarıya doğru kaldırdığı görülmektedir. Sanık polis memuru, ikinci ateşlemeyi gerçekleştirir. Görüntülere göre ikinci ateşleme sırasında Ethem Sarısülük’ün sağ elindeki taşı sanık polis memuruna doğru attığı görülmektedir. Sanık polis, sağ elindeki tabancasını yukarda tutmaya devam ederek bu kez 3’üncü ateşlemeyi gerçekleştirir. 3’üncü ateşleme sonrasında Ethem Sarısülük başını sola doğru çevirir. Ethem Sarısülük yere yuvarlanır. Sanık polis, ters yöne döner ve olay yerinden uzaklaşır.'

"KOLUNA TAŞ İSABET ETMEDİ"

Şahbaz’ın üçüncü atışta kolunu öne eğdiği ve bu şekilde Şahbaz’ı hedef alacak konuma geldiği tespitine de yer verildi.

Öte yandan Şahbaz’ın savunmasında söylediğinin aksine koluna taş isabet etmediği ve sopayla dövülmediği bilgisinin yer aldığı raporda, sanık polisin kolunun açısını değiştirecek herhangi bir müdahalenin gerçekleşmediği görüşüne yer verildi.

Bilirkişiler, Şahbaz’a toplam sekiz taş atıldığını ve bunlardan yalnızca ikisinin kendisine isabet ettiğini belirtirken, “Atış öncesinde atılan tahminen 4 ve atış sırasında atılan 2 taşın isabet edip etmediği tespit edilememiştir' dendi. Oysaki Ankara Emniyeti, soruşturma sırasında savcıya gönderdiği raporda Şahbaz’a 37 taş isabet ettiğini öne sürmüştü.

 

İlgili Haberler

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu