unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Binali Yıldırım: 208 şehidimiz, 1491 yaralı, 7543 gözaltı var

Bakanlar Kurulu, darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı, saat 09.15'te başladı. Toplantı, yaklaşık 3.5 saat sürdü.

Toplantının ardından açıklamayı Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un yerine Başbakan Binali Yıldırım bizzat yaptı.

Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşlarımıza yapılan bu alçak saldırı, milletimizin siyasi iradeye sahip çıkması sonucu başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türkiye, büyük bir beladan kurtarılmıştır.
Bu kalkışma milletimizin geleceğine ülkesine sahip çıkma iradesine sahip çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

CHP, MHP VE HDP'YE TEŞEKKÜR

Bu olay kamuoyuna mal olduktan sonra bizimle bağlantıya geçen CHP, MHP ve HDP yöneticileri bunun başka bir şey olduğu, millete karşı yapılan bu alçakça yapılan girişime karşı yanımızda olduklarını belirttiler. Biz de teşekkür ettik.

Bundan dolayı gösterdikleri bu asil davranıştan dolayı bütün siyasi partilere onların taraftarlarına milletim adına teşekkür ediyorum.

Bundan dolayı gösterdikleri bu asil davranıştan dolayı bütün siyasi partilere onların taraftarlarına milletim adına teşekkür ediyorum. Tük medyası milli bir duruş sergiledi.

Milletimize teşekkür ediyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca bu süreçte tüm mülki amirler canla başla çalışmışlardır ve çok büyük iş başarmışlardır. Özellikle kahraman polislerimiz canlarını siper ederek bu alçaklara gereken cevabı vermişlerdir.

Bu darbede bir şeyi özellikle dikkate almamız lazım; her ne kadar bu darbe girişimi TSK bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya çalışanların TSK'nın vatanını milletini seven subay astsubaylarla zerre kadar alakası yoktur bunlar asker elbisene girmiş terör örgütünün mensubudur bu nedenle değerlendirmeyi yaparken milletimizden talebim şudur lütfen bu caniler ile TSK'yı bir tutmayın.

Bu darbede bir şeyi özellikle dikkate almamız lazım. Her ne kadar bu darbe girişimi, TSK bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya çalışanların TSK'nın vatanını milletini seven subay, astsubaylarla zerre kadar alakası yoktur. Bunlar asker elbisesine girmiş terör örgütünün mensubudur. Bu nedenle değerlendirmeyi yaparken milletimizden talebim şudur; lütfen bu caniler ile TSK'yı bir tutmayın.

Bir büyük teşekkür de adalet camiasına. İlk andan itibaren bu çılgınca kalkışmaya önderlik eden teşvik edenleri teker teker Türk adaleti savcıların marifeti ile almış, bu konu ile ilgili rakamları daha sonra vereceğim ve Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu rütbe makam gözetmeksizin gereğini yapmıştır.

En önemlisi millet... Milletin olduğu yerde illet olmaz. Millet 'buradayım’ dedi, 'meydandayım’ dedi. Bu çapulcular gelsin, karşılarında 'biz varız’ dedi. 

Köprüde tankların karşısına çıkanlar askerlere nasihat edenler ve tankın üzerlerine yürüdüğünü bile bile meydandan ayrılmayan, kucağında bebeleri ile hep sokakta olan aziz milletime ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki, dökülen her kanın hesabını soracağız. Bu hesabı görmezsek bize bu dünyada da öteki dünyada da rahat yok. Bunu yaparken hırsla hareket etmeyeceğiz. Adalet içinde hareket edeceğiz.

FİNANSAL SİSTEMİMİZ TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR

Maalesef bu girişim başladıktan sonra çeşitli çevreler Türkiye'de ekonominin ters yüz olacağı şeklinde propagandalar yaptılar. Bunların maksatlı olduğunu biz biliyorduk. Gerekli temaslar yapıldı bugün itibari ile finansal sistemimiz tıkır tıkır çalışıyor.

Bölücü terör örgütlerine karşı kararlılığımızda en ufak bir gevşeme yoktur.

12 Eylül darbesi ile bu girişim arasında fark var. 12 Eylül'de bile vatandaşın üzerine ateş açılmadı, Meclis bombalanmadı, Cumhurbaşkanlığı’nı bombalamadı. Bunun kabul edilebilir bir yanı yok.

Bunu ancak Suriye'de Esed yaptı. Ben Türkiye'nin şanlı ordusunu cani Esed'in yaptıkları ile karşılaşmaktan hicap duyuyorum ama dediğim gibi bu TSK'nın değil, orada yuvalanan terör çetelerinin işidir.

208 ŞEHİT VAR

Ne yazık ki 208 şehidimiz var, bunların 60'ı polis 3'ü asker, 145'i sivil. Bin 491 yaralımız var.

Gözaltı sayısı 7 bin 543. Gözaltından tutuklamaya dönüşen 218 kişi var. Rakamlar peyderpey değişecek. 

24 darbeci ölü ele geçirildi. Yaralı olarak ele geçirilen 50 kişi var.

2745 yargı mensubu hakkında soruşturmalar başlatılmıştır. 316 darbeci tutuklandı. Bin 500'e yakın kamu görevlisi açığa alınmıştır.

Benim 12 yaşındaki torumun 'dede bunlar bizim askerlerimiz değil mi neden insanları öldürüyorlar?' dedi.  Ben buna cevap veremedim ama vereceğiz. Öyle bir vereceğiz ki bütün dünya görecek.

YAŞ toplantısına kısa bir süre kaldı ama şartlar değerlendiriliyor. Bunların hepsini önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Bu kalkışmaya kalkışan Fethullah Terör Örgütü mensubudur. Başaklarının dahili olmadığını Türk yargısı inceleyecek.

Dostlarımıza teşekkür ettik. ABD bizim dostumuzdur, stratejik ortağımızdır. Ben ABD yöneticilerine diyorum ki bir ülkede demokrasiyi sona erdirmek yerine ne olduğu belirsiz bir rejim getirmek isteyen bir küresel tehdit var. Bundan daha iyi bir delil olur mu?

Dostlarımız hala bize delil gösterin diyeceklerse biz orada hayalkırıklığı yaşarız, burada dostluklarımızın sorgulanması bile gündeme gelebilir.

İDAM TALEBİ

Türkiye bir hukuk devleti. Biz vatandaşlarımız için siyaset yapıyoruz. Ama şu olayın sıcaklığı içinde idam için aceleci bir karar vermek doğru değildir. Etraflıca konuşulur bu bir anayasa değişikliği gerektiren bir husustur. Peşinen reddetmeyiz peşinen kabul etmeyiz.

KAYIP UÇAK VAR MI?

Envanterde ilk anlarda hareketlilikten dolayı eksiklikler vardı. Şu anda kayda değer bir eksiklik yok. Tedbirler alınmıştır. Büyük bir travma yaşıyoruz bu gayet normal. Çok ciddi ihbarlar geliyor. Her ihbarı değerlendiriyoruz, gerekli önlemleri alıyoruz. Hiçbir şeyi şansa bırakamayız. Hava sahamızın güvenliği konusunda sorun yok.

"YAŞAM TARZI FARKLARINI ÖNE ÇIKARTACAK GÜN DEĞİL"

Provokasyon riski her zaman vardır. Her an her kesimden beklenebilir, vatandaşlarımızı uyanık olmaya çağırıyoruz. Bugün farklılıkları düşünecek zaman değil. Bugün yaşam tarzları farklılıklarını, kılık kıyafet farklılıklarını öne çıkartacak gün değil. Bugün bir olma beraber olma ülkeye sahip olma günüdür.

Bizim görevimiz bu işe bulaşanları Türk adaletine teslim etmektir. Bu da başarı ile yapılıştır bundan sonrası Türk yargısının yapacağı iştir."

EMEKLİ SUBAYLAR GÖREVE ÇAĞRILACAK MI?

Başbakan Yıldırım, emekli subayların göreve çağrılmasının gündemde olup olmadığına yönelik soru üzerine böyle bir şeyin gündemde olmadığını ifade etti.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

İlgili Haberler

Politika

Merdan Yanardağ: AKP iktidarı darbe içinde bir darbe gerçekleştirdi

Politika

Erdoğan yeni Danıştay üyelerini atadı

Politika

OHAL ile ilgili yeni düzenleme: TMSF 3 yıl daha kayyum atayacak

Politika

OHAL sonrası için yeni düzenleme: Kamudan ihraçlar devam edecek!

Politika

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Politika

Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcıya tahliye!

Politika

İyi Partili vekillerin TBMM'deki görevleri belli oldu

Politika

Mimarlar Odası: Cumhuriyet kurumları kararnamelerle yok ediliyor

Politika

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı görevini devretti!

Politika

Terörle mücadeleye ilişkin teklif TBMM'de

Politika

Erdoğan her ay TRT'de program yapacak